Republika Południowej Afryki wycofuje się z Międzynarodowego Trybunału Karnego po wydaniu nakazu aresztowania Putina

Prezydent Republiki Południowej Afryki odrzucił zarzuty, że jego partia chce opuścić Międzynarodowy Trybunał Karny, przed zaplanowaną wizytą w kraju rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który został oskarżony w zeszłym miesiącu o zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Cyril Ramaphosa „niestety… błędnie potwierdził” w komentarzach, które wygłosił na wtorkowej konferencji prasowej, że rządzący Afrykański Kongres Narodowy planuje opuścić sąd, podało jego biuro.

Sąd w Hadze wydał nakaz aresztowania Putina w związku z deportacją dzieci z okupowanych części Ukrainy, wywołując chaos w związku z planami RPA na sierpniowy szczyt z przywódcami Brazylii, Rosji, Indii, Chin i innych krajów BRICS. Jako członek Międzynarodowego Trybunału Karnego Pretoria byłaby zobowiązana do zatrzymania Putina po jego przybyciu.

Ramaphosa wcześniej twierdził, że ANC zdecydowało, że „rozsądne byłoby wycofanie się Republiki Południowej Afryki z MTK ze względu na sposób, w jaki MTK zajmuje się tego rodzaju problemami”.

Ale jego biuro powiedział później we wtorek, że „prezydencja chce wyjaśnić, że Republika Południowej Afryki pozostaje sygnatariuszem [to the court] I będzie nadal walczyć o równe i spójne stosowanie prawa międzynarodowego”.

Błąd Ramaphosy spowodowałby poważne zakłopotanie dyplomatyczne w Republice Południowej Afryki w czasie, gdy akt oskarżenia Putina ujawnił napięcia związane ze stanowiskiem tego kraju w sprawie wojny na Ukrainie i jego bliskich związków z Rosją.

Ramaphosa ma przyjazne stosunki z Putinem, a członkowie jego gabinetu powiedzieli, że Rosji nie należy bezpośrednio potępiać za inwazję, jednocześnie kwestionując poparcie Zachodu dla Kijowa. Republika Południowej Afryki przeprowadziła wspólne ćwiczenia morskie z Rosją w rocznicę inwazji w tym roku.

Rosyjska fregata wojskowa jest w Richards Bay w RPA na wspólnych ćwiczeniach morskich z Republiką Południowej Afryki i Chinami w lutym. © Rosyjskie Ministerstwo Obrony / AFP za pośrednictwem Getty Images

Wycofanie się z MTK w żaden sposób nie zmieni dylematu, przed jakim stanie rząd Ramaphosy, jeśli Putin weźmie udział w sierpniowym szczycie BRICS w trakcie procesu impeachmentu. Analitycy stwierdzili, że wyjście sądu zajmie kilka miesięcy, nawet jeśli ruch zostanie zatwierdzony w domu.

ANC dopiero niedawno anulowało wcześniejsze plany wycofania się z MTK po tym, jak Republika Południowej Afryki zignorowała nakaz MTK aresztowania Omara al-Baszira, byłego prezydenta Sudanu, w 2015 roku.

Cofając się we wtorek, prezydencja RPA powiedziała, że ​​partia „rozważała możliwe wycofanie się z MTK jako opcję, która może pojawić się jako środek ostateczny” w przypadku braku reform sądu.

Republika Południowej Afryki była jednym z pierwszych krajów, które ratyfikowały Statut Rzymski ustanawiający sąd w 2000 r., zobowiązując go do pomocy w procesach MTK. Jednak niektórzy w ANC uważają, że MTK był stronniczy w swoich dochodzeniach wobec krajów rozwijających się.

Incydent z Baszirem poważnie nadszarpnął reputację demokracji post-apartheidu jako zwolennika prawa międzynarodowego i instytucji wielostronnych. Ale ustanowiło to również precedens w prawie południowoafrykańskim dla nakazów aresztowania MTK, które miały być przestrzegane po tym, jak sądy zaatakowały brak aresztowania przez kraj.

Nie jest jasne, czy Putin osobiście weźmie udział w szczycie w Johannesburgu. Ramaphosa powiedział, że sprawa jest „nadal badana i dyskutowana” w świetle nakazu aresztowania wydanego przez MTK.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Putina, powiedział w tym tygodniu, że decyzja w sprawie obecności Putina będzie bliższa nominacji. Nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

„To spory dylemat dla rządu RPA” – powiedział Priel Singh, starszy pracownik naukowy w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Republiki Południowej Afryki, sugerując, że wciąż można znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne, takie jak wysłanie zamiast tego ministra Putina lub obecność online.

Gerhard Kemp, profesor międzynarodowego i transnarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych na University of Derby w Wielkiej Brytanii, powiedział, że rząd Ramaphosy może zamiast tego starać się argumentować podstawę prawną nakazu MTK, jeśli Putin zostanie potwierdzony na szczycie.

„Byłoby to honorowe wyjście”, powiedział Kemp, „zamiast próbować zignorować notatkę”. Nie chodzi tylko o Putina. Będzie to sprawdzian południowoafrykańskiego systemu prawnego i autorytetu sądów”.

READ  Kanada, aby wzmocnić obronę i bezpieczeństwo cybernetyczne w polityce Indo-Pacyfiku, skupić się na „destrukcyjnych” Chinach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.