Richard Sharpe rezygnuje z funkcji prezesa BBC w związku z raportem o zadłużeniu Borisa Johnsona

LONDYN – Szef BBC, Richard Sharpe, ogłosił swoją rezygnację w piątek po tym, jak niezależny raport wykazał, że złamał zasady rządowe, nie deklarując swojej roli w pomocy ówczesnemu premierowi Borisowi Johnsonowi w uzyskaniu pożyczki osobistej.

Sharpe był zaangażowany w przedstawienie Johnsona bogatemu sponsorowi, który dał Johnsonowi gwarancję pożyczki w wysokości do 800 000 funtów (996 000 USD), zanim Sharpe został mianowany w 2021 roku.

Krytycy twierdzą, że Sharp nadszarpnął reputację BBC, jednej z wiodących organizacji informacyjnych na świecie, i przedstawił Johnsonowi potencjalnego dobroczyńcę, zanim Johnson został mianowany szefem BBC, co jest konfliktem interesów.

Boris Johnson mówi, że nie okłamał parlamentu w sprawie Partygate

Sharpe jest byłym bankierem Goldman Sachs i głównym darczyńcą Partii Konserwatywnej. Wcześniej odmówił rezygnacji i zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom. Nazwał brak zadeklarowania swojego udziału w długu za zaniedbanie.

Sharpe powiedział, że tylko Sam Blythe, kanadyjski dyrektor biznesowy i daleki krewny Johnsona, był w kontakcie z sekretarzem gabinetu i starszym urzędnikiem państwowym Simonem Case’em.

„Z korzyścią dla przeszłości pomyślałem, że zajmę się tym potencjalnym konfliktem interesów” – powiedział Sharp w piątkowym oświadczeniu. „Chciałbym jeszcze raz przeprosić za to przeoczenie – jakkolwiek nieostrożne – i za rozproszenie uwagi, jakie te wydarzenia spowodowały w BBC”.

Sharp podkreślił, że niezależny raport adwokata Adama Heppinstalla w tej sprawie wykazał, że jego rola w pożyczce była „niezwykle minimalna” i że „nie ma dowodów na to, że odegrał jakąkolwiek rolę w ułatwianiu, organizowaniu lub finansowaniu pożyczki dla byłego premiera”.

Sharp pozostanie prezesem BBC do czerwca, kiedy zostanie wybrany jego następca.

Krytycy twierdzą, że wyrządzono znaczne szkody.

Michelle Stanistreet, sekretarz generalna National Association of Journalists, powiedziała, że ​​Sharp „od miesięcy trzymał się swojego krzesła, podczas gdy ludzie wokół niego wyraźnie widzieli, że jego czas dobiegł końca. Więc to ulga i dobrze, że w końcu zrezygnował ”.

READ  Plex's Discovery Beta łączy się z transmisją strumieniową w serwisach Netflix, Disney Plus i HBO Max

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey, powiedział, że sprawa wciągnęła BBC w błoto. „Brytyjczycy już tego nie zniosą. Wszystko, czego dotkną konserwatywni politycy, zamieni się w chaos.

Davy powiedział, że Johnson nigdy nie powinien był mieć pozwolenia na mianowanie Sharpa, a jego następca, Rishi Sunak, powinien był zwolnić Sharpa kilka miesięcy wcześniej.

Lucy Powell, liderka opozycyjnej Partii Pracy, powiedziała: „To naruszenie spowodowało niewypowiedziane szkody dla reputacji BBC i poważnie podważyło jej niezależność w wyniku konserwatywnej złośliwości i kumoterstwa”.

Powell powiedział, że Sunak powinien ustanowić prawdziwie niezależny i solidny proces zastępowania Sharpe’a, aby pomóc przywrócić reputację BBC po tym, jak jego rząd tak ją nadszarpnął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.