Ropa spada, gdy zamknięcie Szanghaju budzi obawy o niższy popyt

Pracownik trzyma dyszę do pompowania benzyny do samochodu na stacji benzynowej w Bombaju w Indiach, 21 maja 2018 r. (Reuters) / Frances Mascarenhas

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Szanghaj zostaje zamknięty wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID-19
  • OPEC+ spotyka się w czwartek
  • Spodziewaj się więcej awaryjnych uwolnień rezerw

MELBOURNE/TOKYO (Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek o prawie 4 USD, ponieważ wzrosły obawy o spowolnienie popytu na paliwo w Chinach po tym, jak władze w Szanghaju ogłosiły, że zamkną krajowe centrum finansowe dla testów COVID-19 w ciągu dziewięciu dni.

Rynek rozpoczął kolejny tydzień niepewności, ponieważ rozpoczęła się trwająca wojna między Ukrainą a Rosją, drugim co do wielkości eksporterem ropy na świecie, oraz ekspansja przestojów związanych z COVID w Chinach, największym na świecie importerze ropy. Czytaj więcej

Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły do ​​116,00 USD za baryłkę i były notowane tak nisko, jak 3,88 USD, czyli 3,2%, po 116,77 USD przy 0131 GMT.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate odnotowały najniższy poziom 109,30 USD za baryłkę i spadły o 3,92 USD, czyli 3,4%, do 109,98 USD.

Oba kontrakty benchmarkowe wzrosły w piątek o 1,4%, odnotowując pierwsze tygodniowe zyski od trzech tygodni, przy czym Brent wzrósł o ponad 11,5%, a WTI o 8,8%.

„Zamknięcie działalności w Szanghaju doprowadziło do nowej sprzedaży ze strony inwestorów, którzy byli sfrustrowani, ponieważ spodziewali się uniknąć takiego zamknięcia”, powiedział Kazuhiko Saito, główny analityk Fujitomi Securities Co., Ltd.

Dodał, że rynek wziął pod uwagę wpływ ataku rakietowego na saudyjską fabrykę ropy naftowej w zeszły piątek.

READ  Prezydent Francji Emmanuel Macron uderza w ostrzeżenie Bidena dotyczące „Armagedonu”: „Mów mądrze”

„Jednakże, ponieważ jest mało prawdopodobne, że OPEC+ zwiększy wydobycie ropy w szybszym tempie niż w ostatnich miesiącach, spodziewamy się, że rynek ropy ponownie powróci w tym tygodniu w zwyżkę”, powiedział.

Rząd miasta Szanghaju poinformował w niedzielę, że wszystkie firmy i fabryki zawiesiją produkcję lub zmuszą ludzi do pracy zdalnej w ramach dwufazowego wyłączenia w ciągu dziewięciu dni, po tym, jak miasto zgłosiło nowy dzienny rekord bezobjawowych infekcji COVID-19. Czytaj więcej

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na paliwo, transport publiczny, w tym usługi transportowe, również zostanie zawieszony na czas blokady.

Houthi z Jemenu powiedzieli w piątek, że rozpoczęli ataki na saudyjskie obiekty energetyczne, a koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej poinformowała, że ​​stacja dystrybucji produktów naftowych Aramco w Dżuddzie została zbombardowana, powodując pożar w dwóch czołgach, ale nie było ofiar. Czytaj więcej

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy zwani OPEC+ mają spotkać się w czwartek.

OPEC+ jak dotąd opierał się wezwaniom z głównych krajów konsumenckich, w tym Stanów Zjednoczonych, do zwiększenia produkcji. Od sierpnia grupa zwiększa produkcję o 400 000 baryłek dziennie każdego miesiąca, aby złagodzić cięcia dokonane, gdy pandemia COVID-19 uderzyła w popyt.

Źródło podało, że aby złagodzić brak dostaw, Stany Zjednoczone rozważają kolejną demobilizację ropy ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej, która może być większa niż sprzedaż 30 milionów baryłek na początku tego miesiąca.

„Dodatkowa informacja może jednak wywołać obawy o niedobory i tak już niskich zapasów, co ograniczy dalsze publikacje w przyszłości” – powiedział Saito z Fujitomi.

Globalne zapasy są na najniższym poziomie od 2014 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Montaż przez Cynthię Osterman i Jacqueline Wong

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Brytyjczycy płacą 8,60 USD za galon w porównaniu do 125 USD za benzynę, aby zatankować samochód rodzinny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.