Ropa spada na obawy o spowolnienie gospodarcze i mocniejszy dolar

Dźwigi pompujące ropę na polu ropy naftowej i gazu łupkowego Vaca Muerta w patagońskiej prowincji Neuquén, Argentyna, 21 stycznia 2019 r. REUTERS / Agustin Markarian

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Dolar osiągnął 5-tygodniowe maksimum po jastrzębich komentarzach Fed
  • Chińska prowincja Syczuan rozszerza ograniczenia mocy na fale upałów – Caixin
  • Chiny obniżają standardy kredytowe, aby ożywić słabnącą gospodarkę
  • Zachodni przywódcy dyskutują o umowie nuklearnej z Iranem

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy obawiali się, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych w USA mogą osłabić światową gospodarkę i popyt na paliwa, a silniejszy dolar również miał na to wpływ.

Kontrakty terminowe na ropę Brent z rozliczenia w październiku spadły o 1,60 USD (1,6%) do 95,12 USD za baryłkę do godziny 09:00 GMT.

Kontrakty terminowe na ropę US West Texas Intermediate z dostawą we wrześniu, które mają wygasnąć w poniedziałek, spadły o 1,56 USD, czyli 1,7 procent, do 89,21 USD za baryłkę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Najaktywniejszy kontrakt październikowy wyniósł 88,92 USD, co oznacza spadek o 1,52 USD, czyli 1,7%.

Brent i West Texas Intermediate wzrosły w piątek trzeci dzień z rzędu, ale w ciągu tygodnia spadły o 1,5% z powodu obaw o dolara i silniejszy popyt.

„Rosnące obawy o globalne spowolnienie gospodarcze stoją za spadkiem na rynkach ropy”, powiedział Tatsufumi Okoshi, główny ekonomista Nomura Securities.

„Wzrost dolara doprowadził również do nowej sprzedaży” – powiedział. Silniejszy dolar powoduje, że ropa jest droższa dla kupujących w innych walutach.

Indeks dolara wzrósł w poniedziałek do najwyższego poziomu od pięciu tygodni po tym, jak prezes Fed Richmond Thomas Barkin powiedział, że bankierzy centralni skłaniają się ku szybszym podwyżkom stóp. Czytaj więcej

READ  1300 pilotów Southwest Airlines protestuje przeciwko wynagrodzeniu, godziny na lotnisku w Teksasie

Inwestorzy będą zwracać baczną uwagę na komentarze prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella, kiedy przemawia on w piątek na dorocznej konferencji globalnych banków centralnych w Jackson Hole w stanie Wyoming.

Czytaj więcej

Ceny spadły również z powodu obaw o spowolnienie popytu na paliwo w Chinach, największym na świecie importerze ropy, częściowo z powodu kryzysu energetycznego na południowym zachodzie spowodowanego falą upałów.

Serwis informacyjny Caixin poinformował, że prowincja Syczuan przedłuży ograniczenia dla odbiorców energii przemysłowej do 25 sierpnia, ponieważ stara się uporać się z malejącą produkcją energii wodnej i rosnącym popytem na energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Czytaj więcej

Na znak ogólnego zaniepokojenia chińską gospodarką, Pekin obniżył w poniedziałek referencyjną stopę procentową oprocentowania kredytów hipotecznych i obniżył odniesienie do kredytu hipotecznego o większą marżę. odzyskiwanie przypadków choroby koronowej. Czytaj więcej

Tymczasem Biały Dom powiedział w niedzielę, że przywódcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec dyskutowali o wysiłkach na rzecz wznowienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r., która może uwolnić sankcjonowaną irańską ropę na rynkach. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty autorstwa Yuki Obayashiego. Montaż przez Christiana Schmolingera i Jasona Neely

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.