Rosja atakuje Ukrainę: aktualizacje na żywo

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił w piątek zestaw sankcji wobec Rosji, w tym nałożenie sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina, jego szefa sztabu oraz ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

„Kanada ogłasza nasz trzeci zestaw surowych, skoordynowanych sankcji” – powiedział Trudeau. Najpierw nałożymy sankcje na prezydenta Putina i jego towarzyszy, architektów tej barbarzyńskiej wojny oraz jego szefa sztabu i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

„Ponadto potwierdzam poparcie Kanady dla usunięcia Rosji z systemu płatności SWIFT, który jest ważną częścią globalnego systemu bankowego” – dodał.

Z wyjątkiem rosyjskich banków z SzybkiŚcisła sieć bezpieczeństwa łącząca tysiące instytucji finansowych na całym świecie „utrudni prezydentowi Putinowi sfinansowanie swojej brutalności”, powiedział Trudeau.

„Kanada zapowiada również, że nałożymy dodatkowe sankcje na Białoruś i jej przywódców za podżeganie prezydenta Putina do inwazji na wolny i suwerenny kraj” – powiedział.

Według Trudeau, sankcje te będą wymierzone w 57 osób, oprócz „dziesiątek istniejących już silnych sankcji przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki za powtarzające się i systematyczne łamanie praw człowieka i dziesięciolecia represji wobec własnego narodu”.

Wszystko to nastąpiło po rosyjskim ataku na Ukrainę, który rozpoczął się w czwartek i rozprzestrzenił się na cały kraj. Siły rosyjskie zaatakowały z lądu, morza i powietrza i obecnie o to walczą Kontrola stolicy Ukrainy, Kijowa.

READ  Mieszkańcy Tucson rozproszyli się po Polsce, aby nieść pomoc ukraińskim uchodźcom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.