Rosja i Ukraina podpisują porozumienie o wznowieniu eksportu zboża na Morzu Czarnym

Ukraina jest jednym z największych światowych producentów i eksporterów rolnych.

Bulent Kilic | AFP | Obrazy Getty

Rosja i Ukraina podpisały w piątek porozumienie wspierane przez ONZ w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Porozumienie, które będzie realizowane w ciągu najbliższych tygodni, zostało podpisane w tureckim Stambule przy pośrednictwie rządu w Ankarze.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu był obecny obok sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Urzędnicy rosyjscy i ukraińscy siedzieli przy osobnych stolikach, aby podpisać dokumenty.

Miliony ton pszenicy tkwią w tym rozdartym wojną kraju. Eksporterzy zboża z ukraińskich miast portowych, takich jak Odessa, nie mogli wysyłać swoich towarów z powodu konfliktu, który doprowadził do globalnego niedoboru podstawowych towarów i wzrostu cen żywności.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów pszenicy, a siły rosyjskie blokują Morze Czarne, gdzie w głównych ukraińskich portach znajdują się spichlerze.

Bosfor i Dardanele to jedyne drogi wodne na Morzu Czarnym lub poza nim. Daje to Turcji wpływ na sposób poruszania się rosyjskiej marynarki wojennej.

Brian Bash | CNBC

Porozumienie to ma istotne znaczenie dla światowych dostaw żywności, ale jest to również pierwsza ważna umowa między obiema stronami od czasu jej uruchomienia przez Moskwę Niesprowokowany atak 24 lutego.

„światło nadziei”

Chociaż szczegóły umowy nie są obecnie znane, spodziewano się, że ukraińskie statki będą mogły kierować statkami przez wody zaminowane, z lokalnym rozejmem, aby nie atakowały Rosji. Oczekuje się również, że tureccy urzędnicy będą sprawdzać przesyłki, aby wykluczyć przemyt broni.

Międzynarodowi obserwatorzy ostrożnie podchodzą do umowy, a Rosja będzie uważnie obserwowana, aby upewnić się, że trzyma się swojej strony umowy. Oczekuje się, że Moskwa, która zrzuca Ukrainę na Ukrainę odpowiedzialną za zakopywanie, ma również wznowić eksport zboża z Morza Czarnego w ramach umowy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, po prawej, i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zasiadają jako przedstawiciele delegacji z Ukrainy i Rosji podczas inspekcji podczas ceremonii podpisania w Pałacu Dolmabahce w Stambule, Turcja, piątek, 22 lipca 2022 r.

Khalil Hamra | AP

READ  Chiny ogłaszają nowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.