Rosja intensyfikuje odwet gospodarczy, proponując odkupienie euroobligacji za rubla

Zdjęcie przedstawia monety rubla rosyjskiego na tej ilustracji wykonane 26 października 2018 r. Zdjęcie zostało zrobione 26 października 2018 r. REUTERS / Maxim Shemetov

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Oferta zapłaty euro w rublach rozbudza obawy o niewypłacalność
  • Moskwa nie powiedziała, czy obligatariusze powinni wziąć rubla
  • Rosja już zażądała płatności za gaz w rublach
  • Działania mogą pomóc mieszkańcom zmierzyć się z ograniczeniami dotyczącymi płatności w dolarach

LONDYN (Reuters) – Rosja zareagowała we wtorek na to, co nazwała „wojną gospodarczą” z Zachodem, oferując odkupienie swoich 2 miliardów dolarów w międzynarodowych obligacjach, które mają się odbyć w przyszłym miesiącu, w rublach zamiast w dolarach.

Oferta Ministerstwa Finansów dotycząca międzynarodowych obligacji o terminie wykupu 4 kwietnia, największej spłaty rosyjskiego długu w tym roku, była następstwem zaostrzenia sankcji wobec kraju w związku z inwazją na Ukrainę i zamrożeniem przez Moskwę finansowania międzynarodowego.

Moskwa, która określa swoje działania na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową”, mówi, że działania Zachodu to „wojna ekonomiczna”. W odpowiedzi już zwrócił się do zagranicznych firm o płacenie za rosyjski gaz w rublach, a nie w dolarach czy euro. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nie było od razu jasne, czy posiadacze obligacji zostaną zmuszeni do zaakceptowania rubla, jeśli odrzucą ofertę, co złamałoby warunki obligacji i po raz kolejny zwiększyłoby możliwość pierwszego od stulecia niewywiązania się Rosji z suwerenności zewnętrznej.

Wierzyciele powiedzieli, że jego celem może być pomoc rosyjskim posiadaczom, którzy teraz borykają się z ograniczeniami w otrzymywaniu płatności w dolarach.

„To jest wezwanie, a nie ostateczna decyzja, że ​​te obligacje będą opłacone w rublach. Być może władze rosyjskie chcą ocenić gotowość inwestorów do przyjęcia płatności w rublach?” powiedział analityk kredytowy Seaport Global Himanshu Purwal.

READ  Bitcoin i emerytura: Rachunek od domu w USA uwzględnia krypto w planach 401(K)

Tim Ash z BlueBay Asset Management, który nie jest posiadaczem obligacji, powiedział, że posunięcie to było częścią bitwy rosyjskiego banku centralnego i ministerstwa finansów o „zażegnanie niewypłacalności i ustabilizowanie rynków i rubla”.

Ash powiedział, że amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC), które nakłada sankcje na Stany Zjednoczone, „powinno jasno powiedzieć”, że nie przedłuży terminu 25 maja dla osób lub podmiotów amerykańskich na otrzymanie płatności z tytułu rosyjskich obligacji państwowych.

Ministerstwo Finansów Rosji poinformowało w swoim wtorkowym komunikacie, że obligatariusze powinni składać wnioski o sprzedaż swoich udziałów do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego między 1300 GMT 29 marca a 1400 GMT 30 marca.

Bezpieczna płatność

Dodał, że euroobligacje będą kupowane po cenie równej 100% ich wartości nominalnej.

Menedżer funduszu powiedział, że oferta ministerstwa może mieć na celu pomoc rosyjskim inwestorom w zabezpieczeniu płatności, ponieważ Euroclear, międzynarodowy system rozliczeniowy, blokował płatności w dolarach do rosyjskiego systemu rozliczeniowego.

powiedział Kan Nazli, zarządzający portfelem w Neuberger Berman, która ostatnio zmniejszyła ekspozycję na rosyjski dług państwowy.

Nazli, który powiedział, że nigdy nie widział skupu, który zmieniłby walutę płatności, dodał, że inwestorzy zagraniczni raczej nie będą zainteresowani, biorąc pod uwagę, że rubel „nie jest już walutą wymienialną”.

Rubel początkowo załamał się po usankcjonowaniu go przez Zachód, a od początku 2022 r. spadł aż o 40% w stosunku do dolara. Od tego czasu rubel odrobił straty i we wtorek był o około 10% niższy w Moskwie.

Ministerstwo Finansów nie podało szczegółów posiadaczy zagranicznych i rosyjskich euroobligacji na rok 2022. Nie odpowiedziało na zapytanie o kwotę 2 miliardów dolarów długu, którą chce odkupić, ani co by się stało, gdyby inwestorzy odrzucili ofertę.

JP Morgan powiedział, że obligacje mają 30-dniowy okres karencji i nie ma żadnych rezerw na płatności w alternatywnych walutach.

READ  United Airlines przestaną kursować na lotnisku JFK w Nowym Jorku w październiku

Według bazy danych Refinitiv eMAXX, która analizuje zgłoszenia publiczne, główni zarządzający aktywami, tacy jak Brandywine, Axa, Morgan Stanley Investment Management i BlackRock, znaleźli się ostatnio wśród posiadaczy obligacji o terminie zapadalności 4 kwietnia.

Ministerstwo Finansów podało wcześniej we wtorek, że wypłaciło w całości kupon o wartości 102 mln USD za rosyjskie obligacje w euro należne w 2035 r., trzecią płatność od czasu zachodnich sankcji, które wzbudziły wątpliwości co do zdolności Moskwy do obsługi zadłużenia w walutach obcych.

Do tej pory spłaty rosyjskiego długu państwowego minęły, aby uniknąć niewypłacalności, chociaż sankcje zamroziły znaczną część ogromnych rezerw walutowych Moskwy. Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że każdy problem z płatnościami, który prowadzi do oficjalnego ogłoszenia niewypłacalności, byłby sztucznym niewywiązaniem się.

Kolejna płatność Rosji będzie miała miejsce 31 marca, kiedy będzie należna płatność w wysokości 447 milionów dolarów. 4 kwietnia musi również zapłacić 84 miliony dolarów kuponu o wartości 2042 dolarów za obligację w dolarach państwowych. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Napisane przez Edmunda Blaira. Montaż przez Aleksandra Smitha i Carmel Kremens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.