Rosja może wycofać swoje siły z okupowanego Chersoniu

Uszkodzony pojazd wojskowy widoczny po wycofaniu się wojsk rosyjskich w Bałaklia w obwodzie charkowskim na Ukrainie 13 września 2022 r.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Dobre zdjęcia

Analitycy bezpieczeństwa uważają, że masowy exodus przygotowuje scenę dla Moskwy do wycofania swoich wojsk ze znacznego obszaru regionu, podczas gdy rosyjskie władze kontynuują masową ewakuację ludności cywilnej z okupowanego Chersonia na południu Ukrainy.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni 60 000 cywilów zostanie ewakuowanych z zachodniej części regionu Chersoniu, na prawym brzegu Dniepru, na wschodni brzeg rzeki. – Zajęte obszary.

Mieszkańcom polecono opuścić Chersoń po tym, jak wspierani przez Rosję urzędnicy ostrzegli, że Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę. Ukraina zaprzeczyła eksmisjom, porównując je do deportacji i mówiąc mieszkańcom, aby się nie stosowali.

Władimir Zalto, pełniący obowiązki gubernatora utworzonego przez Rosję regionu, powiedział, że ewakuacja była konieczna, ponieważ Ukraina „budowała siły do ​​ataku na dużą skalę” i że Rosja chciała chronić swoich obywateli. Tymczasem jego partner Kirill Stremosov, powiedział w telegramie Późny wtorek: „W niedalekiej przyszłości rozpocznie się bitwa o Chersoń”.

„Nie możemy wykluczyć, że zarówno Chersoń, jak i prawy (zachodni) brzeg (Dniepr) regionu Chersoniu zostaną ostrzelane”, powiedział w środę Stremousov. Powiedział, że w czwartek siły rosyjskie odparły cztery próby wojsk ukraińskich. „Przełam w kierunku Gersona”.

Ukraina ze swojej strony zaprzeczyła jakiemukolwiek wstępowi do eksmisji, mówiąc, że Rosja próbuje zastraszyć społeczeństwo i wykorzystuje eksmisje jako takie. „Propaganda.”

Ministerstwo Obrony Ukrainy odmówiło dalszego komentowania CNBC sytuacji w Chersoniu, jednak jest to sygnał, że sytuacja militarna na Ukrainie jest bardzo wrażliwa.

Wydaje się, że tak jest po obu stronach.

Nowo mianowany dowódca sił zbrojnych Rosji na Ukrainie generał Siergiej Surowikin określił rosyjską „specjalną operację wojskową” (jej tak zwaną inwazję) na Ukrainie jako „napiętą” i „zależną od dalszych działań i planów związanych z miastem Chersoń”. w rozwijającej się sytuacji wojskowo-taktycznej nie będzie to łatwe.”

READ  Aktywiści klimatyczni zablokowali prywatne odrzutowce na amsterdamskim lotnisku Schiphol

Co bardziej zastanawiające, dodał: „Będziemy działać terminowo, rozsądnie, nie wykluczając trudnych decyzji”, ale nie podał dalszych szczegółów.

Ustawianie scenariusza wypłaty

Analitycy uważają, że Rosja przygotowuje teraz scenę do natychmiastowego wycofania się z części całego obwodu chersońskiego, biorąc pod uwagę niepewne komentarze rosyjskich urzędników.

Analitycy Instytutu Badań Wojennych uważają, że „władze rosyjskie mogą stworzyć warunki informacyjne, aby uzasadnić planowane wycofanie się Rosji i znaczne straty terytorialne w Chersoniu”. powiedział środa.

Ostatnie oświadczenia rosyjskich urzędników mogą być „próbami stworzenia świadomych warunków dla pełnego rosyjskiego odwrotu przez Dniepr, co oznaczałoby rezygnację z miasta Chersoń i innych znaczących terytoriów w obwodzie chersońskim. [province] Zaawansować wojska ukraińskie”.

Kolejne wycofanie się Rosji oznaczałoby dalsze upokorzenie dla Moskwy; Wcześniejsze wycofanie sił rosyjskich z Kijowa, Snake Island czy Karków – lub „taktyczne wycofanie”, jak je określa Rosja – spowodowało, że nawet prokremlowskie postaci w Rosji stały się krytyczne wobec władz wojskowych i strategii kraju.

Ostatnie upokorzenie dla Moskwy zasygnalizowało w lecie kontrofensywę na południu Ukrainy, co skłoniło Rosję do ponownego rozmieszczenia tam sił, tylko po to, by rozpocząć poważną kontrofensywę z zaskoczenia na północnym wschodzie kraju, umożliwiając jej odzyskanie. Terytorium.

Budynek rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest widoczny za billboardem społecznym, na którym widać literę Z, która brzmi „Zwycięstwo to kuźnia” i taktyczny symbol wojsk rosyjskich na Ukrainie 13 października 2022 r. w centrum Moskwy.

Aleksander Niemienow | Afp | Dobre zdjęcia

„Rosyjscy przywódcy wojskowi wyraźnie wyciągnęli wnioski z wcześniejszych niepowodzeń wywiadowczych i operacyjnych podczas ostatniej ukraińskiej kontrofensywy w Charkowie. [in northeastern Ukraine] Może więc próbować złagodzić informacyjne i operacyjne konsekwencje braku obrony przed kolejnym udanym natarciem Ukrainy – zauważają analitycy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zgodziło się i stwierdziło w swoim najnowszym raporcie wywiadowczym w czwartek, że uważa, iż Rosja rozważa wycofanie wojsk z części Chersoniu.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że uwagi generała Surowikina – i jego poparcie dla planów ewakuacji mieszkańców z regionu – „poważnie rozważają masowe wycofanie ich sił z zachodniej strony Dniepru przez władze rosyjskie”. Manewr może być trudny.

„Głównym wyzwaniem każdego rosyjskiego wycofania się jest efektywne wydobycie wojsk i ich sprzętu przez rzekę o szerokości 1000 metrów”.

„Po poważnym uszkodzeniu wszystkich stałych mostów Rosja będzie w dużym stopniu polegać na tymczasowym moście skalnym ukończonym w pobliżu Chersoniu w ostatnich dniach i jednostkach wojskowych łodzi pontonowych, które nadal będą działać w kilku lokalizacjach” – powiedział minister.

Atak fałszywej flagi

W czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony z siedzibą w Chersoniu poinformowało, że ukraińskie siły zbrojne „próbowały przebić się przez obronę rosyjskich wojsk”, „wchodząc na obronę” rosyjskich jednostek w pobliżu Suchanowa w regionie Chersoniu. Twierdził, że wojska rosyjskie „całkowicie” odbudowały front obronny na całym kierunku.

Istnieją obawy, że Rosja planuje zamaskować odwrót atakiem pod fałszywą flagą na elektrownię wodną Kachowka w górze rzeki od miasta Chersoń, a think tank ISW twierdzi, że „rosyjskie wojsko może wierzyć, że przebicie tamy pozwoli im ukryć Wycofują się z prawego brzegu Dniepru i blokują lub opóźniają ukraińskie natarcia przez rzekę.

Rosja powiedziała, że ​​ma „informacje”, ale nie przedstawiła żadnych dowodów na to, że Kijów zamierzał zaatakować tamę w elektrowni Chakovka, a Ukraina powiedziała, że ​​doprowadziłoby to do masowych ofiar, gdyby siły rosyjskie wysadziły elektrownię. Ofiary wypadku.

„Władze rosyjskie zamierzały, aby ostrzeżenia o rzekomym ukraińskim ataku na elektrownię jądrową Chakowka ustanowiły warunki informacyjne dla sił rosyjskich, aby zniszczyły tamę i obwiniały Ukrainę za wynikłe powodzie i ofiary śmiertelne. Dalej na południe, do obwodu chersońskiego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.