Rosja ogłasza postępy w bitwie pod Bachmutem

(Reuters) – Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że jego siły wkroczyły do ​​Bachmuta, gdy starszy ukraiński dowódca zamieścił zdjęcia ze swoimi żołnierzami, mówiąc, że utrzymują front biegnący przez miasto, ale został on całkowicie zniszczony w niektórych z najkrwawszych bitew. Z wojny 14-miesięcznej.

Telegram wysłany przez ukraińskiego generała pułkownika Ołeksandra Serskiego był następstwem oświadczenia rosyjskiego ministerstwa, że ​​jego siły zabezpieczyły dwa bloki w zachodnich prowincjach, a jednostki powietrznodesantowe dostarczają posiłki na północ i południe. Rosja uważa Bachmuta za trampolinę do dalszych postępów we wschodniej Ukrainie.

Wspomniano o tym w poście na kanale Syrskyi Telegram, pod zdjęciami, na których kontempluje mapę z trzema innymi mężczyznami w mundurach, z podpisem „Linia frontu w Bakhmut. Kontynuacja”.

Reuters nie mógł zweryfikować raportów z pola bitwy.

Jewgienij Prigożyn, dowódca Specjalnych Sił Zbrojnych Wagnera prowadzący ofensywę Bachmuta, miał 80% kontroli nad miastem. Kijów wielokrotnie zaprzeczał doniesieniom, jakoby jego siły miały się wycofać.

W niedzielę rosyjski prezydent obwodu chersońskiego na południu Ukrainy zaprzeczył także doniesieniom amerykańskiego think tanku, jakoby siły ukraińskie zajęły pozycje na wschodnim brzegu Dniepru.

Vladimir Saldo napisał na swoim kanale Telegram: „Na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru nie ma przyczółka wroga… Nasza armia całkowicie kontroluje ten obszar”.

„Mogą wystąpić przypadki wrogich grup sabotażowych przeprowadzających lądowanie autoportretów, zanim… zostaną zniszczone lub zepchnięte do wody przez nasze myśliwce”.

Powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych powiązanych z siłami Moskwy, Instytut Studiów nad Wojną powiedział, że Ukraina „zajęła pozycje” na wschodnim brzegu, choć nie było jasne, „w jakiej skali i z jakimi intencjami”.

Rosja wycofała swoje siły z Zachodniego Brzegu w zeszłym roku, co było częścią serii wycofań, które sygnalizowały zmianę impetu na korzyść Kijowa.

Natalya Homenyuk, rzeczniczka Dowództwa Południowego Ukrainy, nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła doniesieniom, które, jak powiedziała ukraińskiej telewizji, ostrzegła przed „bardzo silnym ostrzałem” w okolicach miast Chersoniu i Bresława na Zachodnim Brzegu.

READ  Greg Gutfeld: Wraz z Joe Bidenem lewicy udało się zdobyć jedną z największych „przynęty i zamiany” w historii politycznej

„W odpowiedzi na takie informacje wróg znacznie zintensyfikował ataki na przeciwległy brzeg” – napisano. Powiedziała, że ​​cywile zostali ranni, a około 30 budynków zostało zniszczonych, w tym szkoła.

Wezwał również do „ciszy informacyjnej” w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacyjnego. „Chcę, aby wszyscy zrozumieli, że bardzo trudno jest ominąć taką przeszkodę, jak na przykład rzeka Dniepr – kiedy linia frontu biegnie wzdłuż tak szerokiej i potężnej rzeki” – powiedziała. – Musisz mieć trochę cierpliwości.

(Raportowanie Jake’a Cordella i Dana Belichuka) Montaż autorstwa Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.