Rosja okupuje Ukrainę na kilku frontach w „brutalnej wojnie”

KIJÓW, Ukraina (AP) – W czwartek Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, przeprowadzając naloty na miasta i bazy wojskowe, wysyłając wojska i czołgi z trzech stron w ofensywie, która może zmienić globalny porządek postzimnowojenny. Ukraiński rząd szukał pomocy, jadąc pociągami i samochodami do ucieczki.

Dziesiątki żołnierzy walczących z Rosjanami na kilku frontach poniosło straty.

Prezydent Rosji Władimir Putin zignorował globalne potępienie i nałożył nowe sankcje Rozpętał największą wojnę lądową w Europie od czasów II wojny światowej i odniósł się do arsenału nuklearnego swojego kraju. Groził każdemu krajowi próbującemu interweniować „z konsekwencjami, których nie widziałeś”, ponieważ kiedyś rozwiązanie dyplomatyczne wydawało się niemożliwe.

Siły ukraińskie dążyły do ​​przechwycenia rosyjskich rakiet naziemnych i morskich, które wysoki rangą urzędnik USA opisał jako pierwsze w wieloetapowej inwazji. Rząd i powołanie nowego. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że stracili już kontrolę nad nieczynną elektrownią atomową w Czarnobylu.Miejsce największej katastrofy nuklearnej na świecie.

„Rosja zeszła na złą drogę, ale Ukraina broni się i nie zrezygnuje ze swojej niepodległości” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński. Jego uścisk był coraz słabszy i w czwartek błagał o surowsze sankcje niż te nałożone przez zachodnich sojuszników i zarządził pełną 90-dniową mobilizację wojskową.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowe sankcje wobec Rosji, mówiąc, że Putin „wybrał tę wojnę” i że jego kraj poniesie konsekwencje jego działań. Inne kraje ogłosiły sankcje lub wkrótce miały zostać ogłoszone.

Miniatura wideo z YouTube

Obawiając się rosyjskiego ataku na stolicę, tysiące ludzi zeszło nocą głęboko pod ziemię, powodując zatory na kijowskich stacjach metra.

Czasami był prawie szczęśliwy. Rodzina jadła obiad. Dzieci bawiły się. Mówili dorośli. Ludzie przywozili śpiwory, psy lub krzyżówki – wszystko, co skróciłoby oczekiwanie i długą noc.

Ale zmęczenie było widoczne na wielu twarzach. I zmartwień.

„Nikt nie wierzył, że ta wojna się rozpocznie, zajmą bezpośrednio Kijów” – powiedział Anton Mironow, który czekał na noc na jednej ze starych sowieckich stacji metra. „Często czuję się zmęczony i nic z tego nie wydaje mi się prawdziwe.

READ  Kontrakty terminowe na akcje o cal niższe po 2023 r

Inwazja rozpoczęła się na początku czwartku serią uderzeń rakietowych, kilkoma głównymi instalacjami rządowymi i wojskowymi, szybko po trójstronnej ofensywie lądowej. Ukraińscy i amerykańscy urzędnicy twierdzą, że siły rosyjskie atakują ze wschodu w kierunku Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy; z południowej części Krymu, która dołączyła do Rosji w 2014 roku; I na północ Białorusi.

Zełenski, który wcześniej zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą i ogłosił stan wojenny, zaapelował do światowych przywódców: „Jeśli teraz nam nie pomożecie, jeśli nie zapewnicie potężnej pomocy Ukrainie, jutro uderzy w was wojna”.

Obie strony twierdziły, że zniszczyły niektóre inne samoloty i sprzęt wojskowy, chociaż niewiele można było potwierdzić.

Kilka godzin po inwazji siły rosyjskie przejęły kontrolę nad nieistniejącą już elektrownią w Czarnobylu i otaczającą ją strefą po zaciekłej wojnie, powiedział Associated Press doradca prezydenta Myhilo Potolijak.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej z siedzibą w Wiedniu poinformowała, że ​​przejęcie zostało przeprowadzone przez Ukrainę, dodając, że „na terenie przemysłowym nie było ofiar ani zniszczeń”.

Katastrofa z 1986 roku wybuchła, gdy eksplodował reaktor jądrowy w elektrowni 130 kilometrów (80 mil) na północ od Kijowa, wysyłając chmurę promieniowania na całą Europę. Uszkodzony piec został następnie uszczelniony powłoką ochronną, aby zapobiec wyciekom.

Jens Stoltenberg, przywódca sojuszu NATO, powiedział, że „brutalny akt wojny” zdestabilizował pokój w Europie, dołączając do grupy światowych przywódców, którzy mogli obalić demokratycznie wybrany rząd Ukrainy. Kryzys wstrząsnął światowymi rynkami finansowymi: akcje gwałtownie spadły, a ceny ropy wzrosły w związku z obawami o rosnące rachunki za ogrzewanie i ceny żywności.

Potępienie nadeszło nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Europy, ale także z Korei Południowej, Australii i nie tylko – a wiele rządów przygotowało nowe sankcje. Nawet przyjaźni przywódcy, tacy jak Wiktor Orban z Węgier, starali się zdystansować od Putina.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że zamierza odciąć Rosję od brytyjskich rynków finansowych, ogłosił sankcje, zamroził aktywa wszystkich głównych rosyjskich banków i planuje uniemożliwić rosyjskim firmom i Kremlowi zbieranie pieniędzy na brytyjskich rynkach.

READ  „Droga wody” przekroczyła 500 milionów dolarów w globalnym kasie – ostateczny termin

„Teraz go widzimy – jest krwiożerczym agresorem, który wierzy w imperialistyczne zwycięstwo” – powiedział o Putinie Johnson.

Biden powiedział, że amerykańskie sankcje będą wymierzone w rosyjskie banki, oligarchów, przedsiębiorstwa państwowe i sektor zaawansowanych technologii, ale mają na celu destabilizację globalnych rynków energetycznych. Eksport rosyjskiej ropy i gazu ziemnego to główne źródła energii do Europy.

Zełenski wezwał Stany Zjednoczone i Zachód do usunięcia Rosjan z SWIFT, kluczowej sieci finansowej, która łączy tysiące banków na całym świecie. Biały Dom jest niechętny natychmiastowemu odsunięciu Rosji od SWIFT, obawiając się, że może spowodować poważne problemy gospodarcze w Europie i innych krajach zachodnich.

Podczas gdy niektórzy spięci Europejczycy spekulowali na temat nowej wojny światowej, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO nie pokazali żadnych oznak wysyłania wojsk na Ukrainę z obawy przed poważną konfrontacją. Zmobilizowali wojska i sprzęt po stronie sojuszu, gdy Ukraina błagała o pomoc w obronie i obronie swojej przestrzeni powietrznej.

Biden powiedział, że NATO wzmocniło swoje członkostwo w Europie Wschodniej jako środek ostrożności i że Stany Zjednoczone wyślą dodatkowe wojska do Niemiec w celu wzmocnienia NATO.

Europejskie władze uznały przestrzeń powietrzną kraju za siedlisko konfliktu.

Kilka tygodni po odrzuceniu planów inwazji Putin rozpoczął ofensywę przeciwko krajowi wielkości Teksasu. Przywódca dyktatorski wyjaśnił na początku tego tygodnia, że ​​nie ma powodu, aby Ukraina istniała, wzbudzając obawy przed możliwym szerszym konfliktem na rozległym terytorium niegdyś rządzonym przez Związek Radziecki. Putin zaprzeczył planom inwazji na Ukrainę, ale jego ostateczne cele pozostają nieuchwytne.

Ukraińcom wezwano, aby nie wpadali w panikę i pozostali w schronie.

„Do ostatniej chwili nie wierzyłam, że to się stanie. Odłożyłam te myśli na bok” – powiedziała przerażona Anna Downia Kijów, która widziała, jak żołnierze i policja usuwają kawałki z eksplodującego pocisku. „Straciliśmy wszelką nadzieję”.

Ponieważ media społecznościowe mnożyły roszczenia wojskowe i roszczenia wzajemne, trudno było dokładnie określić, co się dzieje w terenie.

Rosja i Ukraina rywalizowały ze sobą o wyrządzone szkody. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że zniszczyło ukraińskie bazy lotnicze, obiekty wojskowe i drony. Potwierdził stratę jednego ze swoich samolotów szturmowych Su-25, oskarżając go o „błąd pilota” i twierdząc, że samolot transportowy An-26 rozbił się z powodu usterki technicznej i cała załoga zginęła. Nie było od razu jasne, ile osób było na pokładzie.

READ  EKSKLUZYWNIE: USA twierdzi, że rosyjska Grupa Wagnera kupiła północnokoreańską broń na wojnę z Ukrainą

Rosja powiedziała, że ​​nie celuje w miasta, ale dziennikarze widzieli zniszczenia w kilku obszarach cywilnych.

Minister zdrowia Ukrainy poinformował, że w ataku zginęło 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych. Chociaż poprzedniego dnia poinformowano, że zginęło 40 żołnierzy, nie było jasne, ilu było cywilów.

Wojsko polskie zwiększyło gotowość, Litwa Mołdawia poszła w tym samym kierunku.

W nocnym przemówieniu telewizyjnym Putin uzasadnił swoje działaniaTwierdzi, że atak jest konieczny, aby chronić ludność cywilną na wschodzie Ukrainy – fałszywe twierdzenie, które Stany Zjednoczone przewidują, że użyje go jako pretekstu do inwazji. Oskarżył Stany Zjednoczone i ich sojuszników o ignorowanie żądań Rosji dotyczących niedopuszczenia Ukrainy do NATO i gwarancji bezpieczeństwa, nazywając akcję wojskową „obowiązkową”.

W oczekiwaniu na międzynarodowe potępienie i środki zaradcze Putin wydał surowe ostrzeżenie, aby nie ingerować w innych krajach.

Przypominając rosyjski program nuklearny, ostrzegł, że „nie ma wątpliwości, że bezpośrednia inwazja na nasz kraj doprowadzi do zniszczenia i straszliwych konsekwencji każdego najeźdźcy”.

W Rosji władze szybko przystąpiły do ​​tłumienia krytycznych głosów. OVD-Info, grupa monitorująca aresztowania polityczne, zatrzymała 1620 osób w 52 rosyjskich miastach za protesty przeciwko inwazji, z których ponad połowa znajduje się w Moskwie.

___

Izachenkov i Litvinova meldowali się z Moskwy. Francesca Ebel w Kijowie; Angela Charlton w Paryżu; Khair Molson i Frank Jordans w Berlinie; Raf Gazzard i Lorne Cook w Brukseli; Mariupol na Ukrainie, Nick Dumitrasch w Inna Warenicy na wschodzie Ukrainy; Oraz Robert Burns, Matthew Lee, Amar Madani, Eric Tucker, Noman Merchant, Ellen Nickmeyer, Jack Miller, Chris McGregor i Darlene Superville w Waszyngtonie.

___

Śledź relację AP o kryzysie na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.