Rosja ponownie uderza w cele cywilne, a w Kijowie odwiedzają urzędnicy z Unii Europejskiej

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosyjskie pociski uderzyły w obszary mieszkalne we wschodnim mieście ukraińskim w czwartek po raz drugi w ciągu 24 godzin, podczas gdy najwyżsi urzędnicy Unii Europejskiej prowadzili rozmowy z rządem w Kijowie jako wojnę z Rosją. Jest coraz bliżej swojego rocznego kamienia milowego.

Ostatnie strajki w Kramatorsku miały miejsce, gdy ekipy ratownicze szukały ocalałych pod gruzami budynku mieszkalnego, który został trafiony późną środę przez rosyjską rakietę, zabijając co najmniej trzy osoby i raniąc 21. Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że wierzy, że pod gruzami zginęła jeszcze jedna ofiara.

„Kramatorsk ponownie został zniszczony przez eksplozje – Rosjanie dokonali jeszcze dwóch ataków rakietowych” – napisał gubernator regionu Pawło Kirilenko w poście na Telegramie.

Powiedział, że co najmniej pięciu cywilów zostało rannych w ostatnich atakach, których celem były budynki mieszkalne, klinika dziecięca i szkoła w sercu miasta. Burmistrz Kramatorska Ołeksandr Honczarenko zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schroniskach.

Kramatorsk jest głównym ośrodkiem armii ukraińskiej na wschodzie.

Żadne dalsze szczegóły czwartkowego ataku nie były natychmiast dostępne.

Rosja często bombardowała budynki mieszkalne podczas wojny, powodując ofiary wśród ludności cywilnej, chociaż Kreml zaprzeczał, że atakował budynki mieszkalne.

Biuro prezydenta poinformowało, że w rosyjskich bombardowaniach na Ukrainie w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło co najmniej ośmiu cywilów, a 29 zostało rannych. Oprócz ofiar w Kramatorsku, czterech z nich zginęło, gdy rosyjski moździerz uderzył w piwnicę, w której się schronili, w północno-wschodnim regionie Czernihowa.

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen przed tym, co urzędnicy określili jako szczyt w piątek. Ostatni taki szczyt odbył się w Kijowie w październiku 2021 roku – na kilka miesięcy przed wybuchem wojny 24 lutego 2022 roku.

Von der Leyen pochwaliła „genialny wniosek” Ukrainy z czasów wojny o przystąpienie do Unii Europejskiej, chociaż przedstawiciele Brukseli zauważyli, że przystąpienie Ukrainy do bloku 27 krajów jest jeszcze bardzo odległe.

READ  Elon Musk proponuje uczynienie Tajwanu „Specjalnym Regionem Administracyjnym” podobnym do Hongkongu | Elona Muska

Von der Leyen powiedziała, że ​​przed ewentualnym członkostwem Komisja proponuje Kijowowi przystąpienie do głównych programów europejskich – dałoby to Ukrainie korzyści zbliżone do członkostwa w UE w wielu obszarach.

Powiedziała, że ​​pomoc UE ​​dla Ukrainy osiągnęła 50 miliardów euro (55 miliardów dolarów) od początku rosyjskiej wojny.

Powiedziała, że ​​Unia Europejska planuje ponownie przyjąć dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji przed 24 lutego. Von der Leyen zapowiedziała także powołanie w Hadze Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji na Ukrainie, które będzie koordynować gromadzenie dowodów zbrodni wojennych.

Von der Leyen, podczas swojej czwartej wizyty w Kijowie od czasu rosyjskiej inwazji, dodała, że ​​„odczuła ulgę” w antykorupcyjnych dążeniach Ukrainy. Zakończenie endemicznej korupcji jest warunkiem wstępnym przystąpienia do Unii Europejskiej.

W środę Zełenski zaatakował skorumpowanych urzędników Po raz drugi w ciągu tygodnia. Zwolniono wielu wysokich rangą urzędników.

Zełenski został wybrany w 2019 roku na platformie antykorupcyjnej i anty-establishmentowej w kraju od dawna pogrążonym w korupcji.

Najnowsze oskarżenia o korupcję pojawiają się, gdy zachodni sojusznicy przekazują miliardy dolarów na pomoc Kijowowi w walce z siłami Moskwy, a rząd Ukrainy wprowadza reformy, aby mogła przystąpić do Unii Europejskiej.

Ukraińskiemu rządowi zależy na większej pomocy wojskowej Zachodu, oprócz czołgów obiecanych w zeszłym tygodniuOczekuje się bowiem, że walczące strony przyjmą nowe ataki po zakończeniu zimy. Kijów prosi teraz o samoloty bojowe.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział francuskiej telewizji BFM, że Kijów oczekuje, że Rosja „spróbuje coś zrobić” w rocznicę 24 lutego. Podkreślił pilną potrzebę bezzwłocznego pozyskania broni przez jego rząd.

„Mówimy naszym partnerom, że my również musimy być gotowi tak szybko, jak to możliwe” – powiedział w wywiadzie pod koniec środy.

Prezydent USA Joe Biden wykluczył dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16. — powiedział w czwartek sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas wizyty na Filipinach Celem pomocy USA jest zwiększenie zdolności wojskowych Ukrainy poprzez wysłanie artylerii, broni pancernej, obrony powietrznej i szkolenie sił ukraińskich.

READ  Siły ukraińskie wycofują się z miasta Donbas po ataku

Austin powiedział, że Stany Zjednoczone „skupiają się na zapewnieniu Ukrainie zdolności, których potrzebuje, aby być skutecznym w nadchodzącej wiosennej kontrofensywie”.

„Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im zdolności, których teraz potrzebują, aby być skutecznymi na polu bitwy” – powiedział.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że strategia przyniesie odwrotny skutek, wzywając Moskwę do upewnienia się, że potencjalne rosyjskie cele są poza zasięgiem.

W rozmowie z rosyjskimi mediami państwowymi Ławrow powiedział: „Im większy zasięg broni dostarczył nam reżim kijowski, tym bardziej musimy ją usuwać z regionów wchodzących w skład naszego kraju”.

Powiedział, że Moskwa chciałaby zakończenia wojny, ale zaznaczył, że długość konfliktu jest mniej ważna niż pożądany wynik: ochrona ziem rosyjskich i „ludzi, którzy chcą pozostać częścią rosyjskiej kultury”. celem obrony rosyjskojęzycznych na Ukrainie.

prezydent Rosji Władimir Putin Narysowałem dumę narodową podczas ceremonii Z okazji 80. rocznicy klęski nazistów w bitwie pod Stalingradem podczas drugiej wojny światowej starał się wzmocnić poparcie w kraju dla walki na Ukrainie, gdzie siły Kremla poniosły w ostatnich miesiącach kilka żenujących niepowodzeń.

„Siła obrońców Stalingradu jest najważniejszym drogowskazem moralnym dla rosyjskich żołnierzy” – powiedział w Wołgogradzie, który w 1961 r. przemianowano na Stalingrad. „Wszystko to charakteryzuje Rosję i czyni nas silnymi i pewnymi siebie, sprawę i nasze zwycięstwo”.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.