Rośnie liczba ofiar powodzi po przerwaniu tamy na Ukrainie

18 czerwca (Reuters) – Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi, które nastąpiły po zniszczeniu zapory Kachowka na Ukrainie, poinformowały władze w Kijowie, podczas gdy władze rosyjskie poinformowały, że na terytorium kontrolowanym przez Moskwę zginęło 29 osób.

Przerwa w zaporze Kachowka 6 czerwca spowodowała, że ​​wody powodziowe zalały szeroki obszar południowej Ukrainy i okupowanych przez Rosję części Ukrainy, niszcząc pola uprawne i odcinając dostawy dla ludności cywilnej.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało w późną sobotę na swoim kanale Telegram, że ponad 3600 osób zostało ewakuowanych z zalanych obszarów w obwodach chersońskim i mikołajowskim, podczas gdy 31 osób wciąż jest zaginionych, a prawie 1300 domów nadal jest zatopionych.

Andrij Aleksiejenko, szef administracji rosyjskiej zainstalowanej w okupowanych przez Moskwę częściach obwodu chersońskiego, powiedział w komunikatorze Telegram, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 29.

Ukraina oskarża Rosję o wysadzenie tamy z czasów sowieckich, która znajduje się pod kontrolą Rosji od pierwszych dni jej inwazji w 2022 roku.

Zespół międzynarodowych ekspertów prawnych pomagających ukraińskim prokuratorom w dochodzeniu w sprawie wstępnych ustaleń powiedział w piątek, że jest „wysoce prawdopodobne”, że upadek w obwodzie chersońskim na Ukrainie został spowodowany przez ładunki wybuchowe podłożone przez Rosjan.

Kreml oskarża Kijów o sabotowanie zapory wodnej, która obejmuje zbiornik wielkości amerykańskiego słonego jeziora, w celu odcięcia głównego źródła wody na Krymie i odwrócenia uwagi od „chwiejnej” kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne); Pod redakcją Lincolna Feast.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Import chińskiej ropy z Rosji może wzrosnąć do rekordowo wysokiego poziomu, wyprzedzając największego dostawcę ropy do Arabii Saudyjskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.