Rosyjscy generałowie giną w nadzwyczajnym tempie

Jeśli to prawda, zabicie tak wielu generałów, wraz z wyższymi rangą dowódcami rosyjskiej armii i marynarki wojennej – w ciągu zaledwie czterech tygodni walk – przekracza wskaźnik wyniszczenia obserwowany w najgorszych miesiącach krwawej dziewięcioletniej wojny, którą toczyli. Rosji w Czeczenii, a także rosyjską i sowiecką kampanię w Afganistanie, Gruzji i Syrii.

„To bardzo niezwykłe”, przemawiając do dziennikarzy na ten temat, wysoki rangą zachodni urzędnik, potwierdził nazwiska, stopnie i status tych siedmiu „zabitych w akcji”.

Markyan Lubkevsky, rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział, że co najmniej 15 wyższych dowódców rosyjskich zginęło na polu bitwy.

Rosyjski rząd nie potwierdził zabójstwa swoich generałów.

Jeśli liczebność martwych dowódców okaże się trafna, rosyjscy generałowie albo mają pecha, albo zostali skutecznie namierzeni – albo jedno i drugie.

Strzelanie do generałów jest uzasadnioną taktyką wojenną – i została publicznie przyjęta przez ukraińskich urzędników, którzy twierdzą, że ich siły skoncentrowały się na spowolnieniu rosyjskich postępów poprzez skupienie ognia na rosyjskich jednostkach dowodzenia i kontroli w pobliżu linii frontu.

Jeffrey EdmondsByły dyrektor Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, a teraz starszy analityk w think tanku CNA w Waszyngtonie, powiedział, że siły ukraińskie wydają się atakować „każdego z siwymi włosami stojącego w pobliżu anten”, co wskazuje, że mogą być starsi oficerowie.

Niektórzy eksperci wskazują, że rosyjska armia miała problemy z utrzymaniem bezpieczeństwa komunikacji i że ukraińskie jednostki wywiadowcze znalazły swoje cele przez zaniedbanie ze strony Rosji, przy czym siły rosyjskie używały nieszyfrowanego sprzętu. Pojawiły się doniesienia o rosyjskich żołnierzach korzystających z telefonów komórkowych.

Pentagon i inni zachodni urzędnicy twierdzą, że rosyjscy generałowie generalnie służą bliżej linii frontu niż ich odpowiednicy z NATO. Armia rosyjska jest z założenia pełna wysokich rangą oficerów, co czyni ich licznymi, choć nie do użytku.

Analitycy wojskowi i urzędnicy zachodniego wywiadu twierdzą, że rosyjscy generałowie na Ukrainie mogą być bardziej narażeni i służyć bliżej frontu, ponieważ ich strona walczy, a wyżsi oficerowie są rozmieszczani blisko pracy nad przełamaniem chaosu.

READ  Druga kobieta zginęła w ataku rekinów w Morzu Czerwonym w Egipcie

Jeden z zachodnich urzędników zasugerował, że rosyjscy generałowie byli również potrzebni, aby popychać do przodu „przerażające” siły rosyjskie, w tym surowych poborowych. Na początku tego miesiąca rosyjski prezydent Władimir Putin nakazał Ministerstwu Obrony wycofanie rekrutów z walki, po tym jak publicznie zobowiązał się, że ich nie rozmieszcza.

Przedstawiciele Pentagonu, NATO i krajów zachodnich twierdzą, że rosyjska armia na Ukrainie cierpi na słabe morale.

Według zachodniego urzędnika i ukraińskiego dziennikarza rosyjscy żołnierze zaatakowali i zranili swojego dowódcę po tym, jak ich brygada poniosła ciężkie straty w walkach poza stolicą Kijowem.

Żołnierze 37. brygady karabinów automatycznych wpadli na czołg pułkownika Jurija Miedwiediewa, raniąc go w nogi, po tym, jak ich jednostka straciła prawie połowę swoich ludzi, według posta na Facebooku ukraińskiego dziennikarza Romana Tsymbalyuka. W poście podano, że pułkownika zabrano do szpitala.

Wysoki rangą zachodni urzędnik powiedział, że wierzy, iż Miedwiediew został zabity „w wyniku skali strat poniesionych przez jego brygadę”.

Oleksiy Aristovich, doradca wojskowy ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział The Washington Post, że ukraińskie wojsko skupiło swoje wysiłki na „zwolnieniu tempa” rosyjskiej inwazji, częściowo poprzez „ścięcie” wysuniętych stanowisk dowodzenia, co oznacza zabijanie, a nie dosłownie ścięcie. .

Aristovich powiedział, że zabijanie starszych oficerów może spowolnić rosyjskie postępy o „trzy, cztery lub pięć dni”, zanim zostaną utworzone nowe struktury dowodzenia.

Udany cel przypisywał „doskonałej inteligencji” i kilku rosyjskim słabościom.

Aristovich twierdził, że oprócz spowolnienia rosyjskiego rozpędu, zabicie ich generałów podkopało rosyjskie morale, jednocześnie wzmacniając Ukraińską determinację.

„Śmierć tych przywódców szybko przeradza się w wiedzę publiczną i trudno to ukryć” – powiedział. „W przeciwieństwie do śmierci zwykłego żołnierza, robi ogromne wrażenie”.

READ  Papież Franciszek wraca do domu po krótkim pobycie w szpitalu

Ukraińscy i zachodni urzędnicy ogłosili śmierć siedmiu rosyjskich generałów w bitwie: Magomeda Toczajewa, Andrieja Suchowickiego, Witalija Gierasimowa, Andrieja Kolesnikowa, Olega Mitiajewa, Jakowa Rezanseva i Andrieja Mordvicheva.

Rosyjscy urzędnicy i rosyjskie media potwierdziły, że zginął tylko jeden generał.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że Suchowicki, zastępca dowódcy 41. Armii Rosji, został zabity przez snajpera na początku wojny. Podczas pochówku w Noworosyjsku, portowym mieście nad Morzem Czarnym, zastępca burmistrza powiedział, że Suchowiecki „heroicznie zginął podczas misji bojowej podczas operacji specjalnej na Ukrainie”.

Christo Grosev, dyrektor otwartej grupy śledczej Bellingcat, powiedział, że potwierdził śmierć Gierasimowa, o czym po raz pierwszy poinformował ukraiński wywiad. Detektyw Bellingcat Wspomniałem też na a Telefon z 7 marca od funkcjonariusza rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który zgłosił śmierć swojemu szefowi, został przechwycony przez ukraiński wywiad i udostępniony reporterom.

Toczajew był jednym z pierwszych dowódców Ukrainy, którzy rzekomo zabili pod koniec lutego prawą rękę czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa.

Kadyrow zaprzeczył zarzutom wysuniętym przez jego kanał Telegram, a minister informacji Czeczenii Achmad Dudajew opublikował coś, co wydawało się być przekazem audio od Tochajewa, który według niego dowodzi, że on żyje.

Śmierć wyższych oficerów świętuje się w ukraińskich mediach społecznościowych – ale jest ona wykluczona z rosyjskich wiadomości.

Margarita Konayev, ekspert ds. rosyjskich innowacji wojskowych w Centrum Bezpieczeństwa i Nowych Technologii Uniwersytetu Georgetown, powiedziała, że ​​zabójstwo rosyjskich generałów „wydaje się mieć znaczenie dla Ukrainy”, szczególnie w ich „historii Dawid kontra Goliat”.

Powiedziała, że ​​charakter walk – w zwarciu w środowisku miejskim – prawdopodobnie zwiększy liczbę ciał po obu stronach, cywilów, szeregowych żołnierzy i dowódców.

Powiedziała, że ​​wymiar miejski jest szczególnie zabójczy.

READ  Tymczasowy premier Słowacji złożył rezygnację na kilka miesięcy przed przedterminowymi wyborami

Mason ClarkPowiedział analityk i starszy ekspert ds. armii rosyjskiej w Instytucie Studiów Wojennych Raporty ukraińskie Wskazuje, że komunikacja radiowa za pośrednictwem sił rosyjskich podlega przechwyceniu i pozycjonowaniu.

Przed rozpoczęciem wojny z Rosją Clark powiedział, że siły ukraińskie nauczyły się wykorzystywać komunikację do „namierzania i identyfikowania” źródeł ognia artyleryjskiego w separatystycznych enklawach w Region Donbasu Wschodnia Ukraina.

„Szeroko korzystali z tego szkolenia” – powiedział Clark.

Ruth DermondNie wiadomo, w jaki sposób utrata wyższych oficerów na Ukrainie mogłaby wpłynąć na sposób myślenia Kremla, powiedział ekspert ds. bezpieczeństwa postsowieckiego z Departamentu Studiów Wojennych King’s College London.

W miarę jak krąg Putina kurczy się, a proces podejmowania decyzji staje się bardziej nieprzejrzysty, powiedziała: „Nawet nie wiesz, co Putinowi mówi o stratach” jego wojsko.

Wysoki wskaźnik degradacji rosyjskich przywódców na Ukrainie podkreśla problem inwazji na kraj opartej na niewłaściwych założeniach, ponieważ spodziewają się oni szybkiego obalenia ukraińskiego rządu i zainstalowania marionetkowego reżimu, aby przywrócić go na orbitę Moskwy. Operacja wojskowa, którą Rosja spodziewa się potrwać kilka dni, weszła w drugi miesiąc.

Rosja jest bardzo wrażliwa na straty wojskowe, zwłaszcza wśród wyższych oficerów.

Opisując inwazję jako „specjalną operację wojskową” mającą wyzwolić Ukrainę od „neo-nazistów”, władze rosyjskie zabroniły dziennikarzom używania terminu „wojna” i kryminalizowały krytykę wojska lub ujawnianie jakichkolwiek informacji, które mogłyby zaszkodzić jego reputacji.

Po początkowych niepowodzeniach Rosji Putin podwoił wysiłki wojenne, ponieważ Kreml stępił nadzieje na wyjście poprzez rozmowy pokojowe. Wydaje się, że rosyjskie władze przygotowują się do długiej, krwawej kampanii, wzmacniając lokalną jedność błyskawiczną kampanią propagandową, podczas gdy wojsko zwiększa presję na Ukrainę.

Booth pisał z Londynu, Dixon z Rygi na Łotwie, a Stern z Mukaczewa na Ukrainie. Liz Sly z Londynu przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.