Rosyjska kampania rekrutacyjna do wojska rozpoczyna się, gdy obawy Ukrainy rozprzestrzeniają się wśród młodych ludzi

Jednak w obliczu ciężkich strat poniesionych przez siły rosyjskie w kampanii ukraińskiej, która, jak się wydaje, trwała dłużej, niż oczekiwał Kreml, zapewnienia Szojgu nie zapewniały komfortu wszystkim potencjalnym rekrutom i ich rodzinom.

Wszyscy rosyjscy mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat muszą służyć w wojsku przez rok, a kampanie poboru odbywają się zwykle każdej wiosny i jesieni. Uchylanie się przez wojsko wiąże się z wysokimi grzywnami i karami do dwóch lat więzienia.

Organizacje praw człowieka i prawnicy twierdzą, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego otrzymują lawinę telefonów od uprawnionych mężczyzn, a także ich żon, dziewczyn i matek, proszących o pomoc prawną w celu uniknięcia poboru do wojska.

„Ilość aplikacji jest ogromna, czyli znacznie więcej w porównaniu z [to previous drafts]Prawnik, który pracuje z grupą prawną o nazwie Świadoma Odmowa Służby Wojskowej w Rosji, powiedział, że pomaga ona Rosjanom poruszać się po przepisach dotyczących służby wojskowej i kontraktowej w siłach zbrojnych. Prawnik przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ Rosja niedawno wprowadziła nowe przepisy, które nakładają kary za „zniesławienie” rosyjskiego wojska.

Odkąd grupa utworzyła konto Telegram trzy tygodnie temu, aby szybciej zajmować się sprawami, prawnicy otrzymali ponad 8 000 próśb o pomoc. Inne rosyjskie organizacje, takie jak Komitet Matek Żołnierzy i Grupa Praw Człowieka Agory, również poinformowały o wzroście zapytań w sprawie poboru i potencjalnej mobilizacji.

„Ludzie nie są uspokojeni [by what Shoigu said] „Ponieważ nie wspiera go tylko minister, tak powiedział” – powiedział prawnik. Bo tak naprawdę ustawa, Regulamin Służby Wojskowej, dopuszcza wysyłanie poborowych, którzy odsłużyli w walce co najmniej cztery miesiące.

Nawet niektórzy urzędnicy wojskowi przyznawali, że rekrutacja odbędzie się w trudnych warunkach.

Według agencji informacyjnej Interfax, komisarz wojskowy Sankt Petersburga Siergiej Kaczkowski powiedział pod koniec marca, że ​​„coraz więcej wojny informacyjnej i psychologicznej toczy przeciwko Rosji masowa lawina podrabianych produktów”. Młodzi ludzie mają też niewiele informacji o życiu rosyjskich sił zbrojnych i kraju jako całości. Powoduje to rosnący strach przed dyscypliną i wojskowością oraz rosnące nastroje antypaństwowe”.

READ  Trzęsienie ziemi w Chinach: trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia uderza w prowincję Syczuan w południowo-zachodnich Chinach

W skład rosyjskiego wojska wchodzą zarówno żołnierze poborowi, jak i żołnierze zawodowi, którzy podpisują kontrakt na służbę.

Prezydent Władimir Putin powiedział 8 marca, że ​​w walkach na Ukrainie nie uczestniczyli poborowi.

Ale filmy opublikowane przez ukraińskie wojsko rzekomo pokazują, że rosyjscy poborowi zostali schwytani na początku wojny. W jednym z takich klipów 23-letni Damur Mustafajew powiedział, że jego jednostce powiedziano, że weźmie udział w ćwiczeniach wojskowych w zachodnich częściach Rosji. Ale skończyło się w rejonie Czernihowa w środkowej Ukrainie, gdzie Mustafajew został schwytany po tym, jak jego czołg się zepsuł.

Następnego dnia, 9 marca, rosyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że wysłało kilku rekrutów na Ukrainę – nazywając to „błędem” – i zostali już schwytani.

Podejrzenia urzędników wojskowych sięgają głęboko w Rosji. Wiele osób pamięta swoją traumę podczas wojen separatystycznych w Republice Czeczeńskiej w południowej Rosji w latach 90. i na początku XXI wieku. Tysiące młodych mężczyzn zostało zabitych, żałośnie nieprzygotowanych do bitwy, a grupy takie jak Komitet Matek Żołnierzy zyskały na znaczeniu, pracując nad uwolnieniem jeńców wojennych i zwróceniem zwłok rodzinom w żałobie. Grupy te dążyły również do zreformowania służby wojskowej i rozwiązania problemów, takich jak bicie, maltretowanie i poniżanie żołnierzy, a także brak żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby.

Przez lata różne grupy prowadziły kampanię na rzecz zakończenia poboru w Rosji i zastąpienia go całkowicie ochotniczymi siłami kontraktowymi, podobnymi do Stanów Zjednoczonych, które wstrzymały pobór w 1973 roku.

„Decyzja o wstąpieniu do wojska musi być świadoma” – powiedziała lokalnym mediom Olga Golovina, szefowa Komitetu Matek Żołnierzy Obwodu Nowosybirskiego. „Aby to zrobić, osoba musi być ukształtowana psychicznie i moralnie. Wtedy ludzie nie będą popychani tam pod presją. Wojsko jest trudnym doświadczeniem, ale cennym doświadczeniem – jeśli warunki są odpowiednie.”

READ  Czy premier Liz Truss nadal kieruje rządem Wielkiej Brytanii?

W 2019 roku Putin zobowiązał się do zniesienia poboru do wojska, ale data zakończenia pozostaje niejasna. Podczas swojej kadencji wielokrotnie składał podobne obietnice, ale żadna z nich się nie spełniła.

Zgodnie z rosyjskim prawem mężczyźni mogą odmówić wstąpienia do wojska i szukać alternatywnej służby – takiej jak zmiany w urzędach pocztowych, domach opieki i szpitalach – z powodów religijnych, moralnych lub politycznych.

„Wiele osób obawia się, że w warunkach rzeczywistej wojny prawo nie zadziała, że ​​wojsko pluje na konstytucję i zamiast zastępować im służbę, natychmiast zabierze ich do biur werbunkowych i wyśle ​​do wojska. strefa wojny” – powiedział prawnik. Do tej pory biura rekrutacyjne nadal przyjmowały wnioski – powiedział prawnik.

Wielu Rosjan stara się również unikać poboru do wojska ze względów zdrowotnych oraz poprzez odroczenia przyznawane studentom. Ale biura rekrutacyjne nie zawsze akceptują te powody.

Rosjanie mają uzasadnione powody, by wątpić, czy pobór do wojska zostanie przeprowadzony uczciwie, biorąc pod uwagę niechęć niektórych urzędników do przestrzegania przepisów dotyczących zwolnień i odroczeń oraz powszechną wśród zamożniejszych Rosjan praktykę wykupywania możliwości odejścia ze służby wojskowej.

Informatyk, który niedawno ukończył moskiewski uniwersytet, powiedział w wywiadzie, że w zeszłym roku jego lokalna komisja próbowała na niego wywrzeć nacisk, aby przeszedł do służby obowiązkowej. Młody mężczyzna, tuż po dwudziestce, otrzymał oficjalny list ze swojego uniwersytetu potwierdzający, że obronił swoją pracę licencjacką i że wziął dwumiesięczny urlop naukowy przed rozpoczęciem studiów magisterskich. Rosja rutynowo przyznaje odroczenie służby wojskowej do czasu ukończenia wszystkich studiów.

„Ale dzieje się tak, że mówią ci: „Wytrzyj swój tyłek tym listem; Student pamięta, że ​​jutro jedziesz do bazy wojskowej. „Komisarze starają się wywierać na was jak największą presję, odmawiają przyjmowania jakichkolwiek listów odroczenia, a ich jedynym celem jest skłonienie was do podpisania projektu notyfikacji”.

READ  Zamrożenie Ukrainy stopniowo przywraca zasilanie po rosyjskich uderzeniach w sieć

Student ostatecznie pozwał biuro rekrutacyjne i, ku jego zaskoczeniu, wygrał.

Projekt jest również pełen korupcji. W biurach rekrutacyjnych działają sieci lekarzy, personelu i urzędników wojskowych, którzy chcą sprzedawać karty metrykalne służby wojskowej, które pozwalają mężczyznom uniknąć poboru, za cenę kilku tysięcy dolarów każdy. Rosnący koszt takich kart sprawił, że wielu rodziców ma dwa fundusze oszczędnościowe: jeden na opłacenie studiów i drugi na przekupienie biura rekrutacyjnego.

Uchylanie się od poboru jest szczególnie powszechne w dużych miastach, takich jak Moskwa i Sankt Petersburg, ale stanowi większe wyzwanie dla mieszkańców mniej zamożnych obszarów.

Jednocześnie wolontariat jako żołnierz kontraktowy jest jedną z niewielu opcji dla młodych Rosjan, którzy potrzebują stałej płatnej pracy. Organizacje praw człowieka poinformowały również, że niektórzy poborowi zostali zmuszeni do służby kontraktowej przed inwazją na Ukrainę.

„Ogólnie rzecz biorąc, problem zmuszania poborowych do podpisywania umów jest problemem systematycznym i istniał przed wybuchem wojny” – powiedział prawnik. Wszystko po to, aby dowódcy wojskowi mogli wywnioskować dobre dane ze swoich raportów werbunkowych.

Wiele próśb o pomoc wpłynęło do grupy prawników od żołnierzy zawodowych i innych wykonawców, którzy starają się uniknąć wysłania na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.