Rosyjski statek kosmiczny zaczął przeciekać w niekontrolowany sposób w środę wieczorem

Zbliżenie / Wyciek amoniaku jest widoczny w tylnej części statku kosmicznego Sojuz w środę wieczorem.

Telewizja NASA

Rosyjska misja kosmiczna została odwołana w ostatniej chwili po nieoczekiwanym poważnym wycieku, który miał miejsce w środę wieczorem w statku kosmicznym zadokowanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Kosmonauci Siergiej Prokofiew i Dmitrij Petlin, ubrani w skafandry kosmiczne, zostali poproszeni przez kontrolerów ruchu lotniczego, aby poczekali, aż kontrolerzy ruchu lotniczego zbadają wyciek na statku kosmicznym Sojuz. Sonda zatrzymała się na krótko przed 22:00 ET (03:00 UTC w czwartek).

Wydaje się, że wyciek pochodzi z zewnętrznego obwodu chłodziwa znajdującego się w tylnej części statku kosmicznego Sojuz MS-22. Komentując spacer kosmiczny dla telewizji NASA, urzędnik ds. Public Affairs, Rob Navias, scharakteryzował statek kosmiczny jako przeciekający „dość znacząco”. Wideo z wycieku pokazywało cząstki nieustannie płynące z Sojuza, niezwykły widok. Może to być amoniak, który jest używany jako chłodziwo statku kosmicznego, chociaż rosyjscy urzędnicy tego nie potwierdzili.

Żaden z członków załogi na pokładzie stacji kosmicznej w żadnym momencie nie był w niebezpieczeństwie, w tym Prokofiew i Betlin oraz ich koleżanka astronautka Anna Kikhina; astronauci NASA Frank Rubio, Nicole Mann i Josh Cassada; i japoński astronauta Koichi Wakata. Wyciek był na zewnątrz stacji, a nie w laboratorium na orbicie.

Jednak wyciek rodzi pytania o niezawodność statku kosmicznego Sojuz, podróż powrotną na Ziemię dla Prokofiewa, Bedlina i Franka Rubio z NASA. Zostały wystrzelone z powrotem na stację kosmiczną we wrześniu tym pojazdem Sojuz i mają powrócić na Ziemię wiosną przyszłego roku. Wyciek trwał trzy godziny do poniedziałku wieczorem i nie wykazywał oznak osłabienia.

Sojuz jest sztywnym statkiem kosmicznym, więc jest prawdopodobne, że nie wpłynie to na jego zdolność do opuszczenia stacji kosmicznej i powrotu na Ziemię. Jednak rosyjscy inżynierowie i ci z NASA, zakładając, że Rubio będzie na pokładzie, polecą alternatywnym Sojuzem na stację, jeśli stwierdzą, że jest problem. Pojazdy Sojuz są zdolne do autonomicznego startu i dokowania. Oznaczało to jednak, że trzej członkowie załogi nie mieli pojazdu ewakuacyjnego do czasu przybycia wahadłowca zastępczego.

READ  Trump jest przedstawiany jako autorytarny
Trwało to trzy godziny po pierwszym wykryciu wycieku.
Zbliżenie / Trwało to trzy godziny po pierwszym wykryciu wycieku.

Telewizja NASA

Pozostali czterej astronauci na stacji polecieli w październiku na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon. Pojazd nie może przewozić siedmiu osób, aby powrócić na Ziemię.

Biorąc pod uwagę długi czas trwania wycieku, NASA jest prawdopodobnie zaniepokojona wpływem całego amoniaku na powierzchnie stacji kosmicznej i innych zadokowanych pojazdów. Z czasem większość amoniaku wygotuje się z powierzchni sprzętu, ale to z pewnością skomplikuje operacje, ponieważ amerykańska agencja kosmiczna rozpoczyna własny spacer kosmiczny 19 grudnia w celu zainstalowania nowych paneli słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.