Rozczarowująca Meta, zarobki PayPal wywołują dreszcze na giełdzie

Firma macierzysta Facebooka straciła w czwartek ponad 230 miliardów dolarów wartości rynkowej, jednodniowa strata, która jest największa w historii amerykańskiej firmy i zwiększa presję na giełdzie od dawna zasilanej akcjami technologicznymi.

Metaplatformy Inc.

pełne wyżywienie -26,39%

(wcześniej znany jako Facebook Inc.) podał rozczarowujące prognozy finansowe, pomagając głównym indeksom przełamać zwycięską passę czterech sesji. Zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq Composite spadł o 3,7%, co jest najgorszym dniem od września 2020 r., podczas gdy S&P 500 spadł o 2,4%.

Holdingi PayPal Inc.

PYPL -6,24%

oraz

Technologia Spotify SA

MIEJSCE -16,76%

również wystraszył inwestorów w ostatnich dniach, kiedy gigant płatności obniżył swoje prognozy zysku na 2022 r., a firma streamingowa postanowiła nie podawać rocznych wytycznych. Obie spółki odczuły gwałtowne spadki cen akcji.

Te niepowodzenia odzwierciedlają wzmożoną kontrolę spółek, ponieważ główne indeksy giełdowe w USA pozostają blisko rekordowych poziomów, a Rezerwa Federalna przygotowuje się podnieść stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 r. Rosnące stawki zwykle zmniejszają mnożniki, które inwestorzy są gotowi zapłacić za udział w zyskach firmy, co może oznaczać ból dla akcji, które są już wyceniane po wysokich wycenach. Wywarło to zwiększoną presję na firmy, aby pokazały swoje wyniki finansowe uzasadniające ich metki. W ostatnich dniach kilka z nich spadło, budząc obawy inwestorów, że mogą nastąpić dalsze spadki głównych indeksów.

„Poziom przebaczenia spadł” – powiedział Daniel Genter, dyrektor generalny i dyrektor ds. inwestycji w RNC Genter Capital Management. „Kiedy zarządy przychodzą do swoich akcjonariuszy, aby wyznać swoje grzechy, po prostu nie otrzymają przebaczenia jednym Zdrowaś Maryjo”.

Firma macierzysta Facebooka Zaskoczeni inwestorzy głębszym niż oczekiwano spadkiem zysków i gorszą perspektywą. Firma poinformowała, że ​​spodziewa się spowolnienia wzrostu przychodów i poinformowała, że ​​na całym świecie straciła około miliona użytkowników dziennie. Akcje spadły o 26%, co jest ich najgorszym dziennym wynikiem od momentu rozpoczęcia handlu w 2012 roku.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: 13 kwietnia 2022

Wyzwania firmy obejmują nową politykę prywatności reklam od

jabłko Inc.

ten Meta spodziewa się, że utracona sprzedaż będzie kosztować ponad 10 miliardów dolarów na 2022 r. Wymóg, aby aplikacje pytały użytkowników, czy chcą być śledzeni, ograniczał możliwość gromadzenia danych wykorzystywanych do kierowania reklam cyfrowych, co skłania reklamodawców do zmiany wydatków.

Spadek wartości rynkowej Meta o 232 miliardy dolarów przekracza rekord, jaki Apple Inc. osadzony we wrześniu 2020 r., kiedy producent iPhone’a stracił około 182 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia, według Dow Jones Market Data.

Niektórzy stratedzy twierdzą, że niedawny spadek akcji spekulacyjnych spółek technologicznych powinien przypominać inwestorom, że silny wzrost rynku opiera się na wzrostach różnych akcji. I ostrzegają, że spodziewają się większych wahań akcji w przypadku jakiejkolwiek oznaki spowolnienia wzrostu.

„Rynek nie może być napędzany tylko przez niewielką liczbę spółek o wielkich kapitalizacjach lub firm technologicznych” – powiedział Yung-Yu Ma, główny strateg inwestycyjny w BMO Wealth Management. „Powinno zacząć być coraz więcej uznania, że ​​to nie technologia wyprowadzi nas z tego wycofania”.

Sezon zysków do ostatnich dni pozostawał w cieniu, ponieważ inwestorzy niepokoili się planami podwyżki stóp przez Fed. Sprzedawali akcje w różnych sektorach, pomagając wysyłać S&P 500 spadł o 5,3% w styczniunajgorszy wynik miesięczny od załamania w marcu 2020 r.

Wyniki z segmentu technologicznego nie były złe. Rodzic Google

Alfabet Inc.

odnotował silny wzrost sprzedaży i ujawnił plany podziału akcji w tym tygodniu, pomagając firmie zwiększyć wartość rynkową o ponad 135 miliardów dolarów w środę. i

Amazon.com Inc.

powiedział po czwartkowym dzwonku zamykającym, że zyski prawie podwoiły się w okresie świątecznym, co pomogło wysłać akcje w górę o około 15% w późnym obrocie.

Akcje

Pstryknąć Inc.

a Pinterest również dostał po godzinach. Snap opublikował swój pierwszy kwartalny zysk i

READ  Specjalny mistrz zakwestionował twierdzenia Trumpa o utajnieniu dokumentów Mar-a-Lago

Pinterest

powiedział, że spodziewa się gwałtownego wzrostu przychodów w pierwszym kwartale. Wszystkie trzy akcje zanotowały spadki w sesji zwykłej przed raportami.

Meta, PayPal i Spotify weszły w 2022 r. z bogatymi wycenami. Podczas gdy indeks S&P 500 zakończył grudniowy obrót na poziomie 21,5-krotności prognozowanych zysków w ciągu następnych 12 miesięcy, Meta notowała 23,6-krotność, PayPal 36-krotność, a Spotify 543,9-krotność, zgodnie z FactSet. Spotify nie jest składnikiem indeksu. Do czwartku wielokrotność Meta cofnęła się do 18-krotnych zysków, podczas gdy PayPal osiągnął 25,6-krotność. Tymczasem Spotify notował 666,2 razy po tym, jak analitycy obniżyli swoje prognozy zysków.

„Te akcje były naprawdę wycenione daleko poza perfekcję”, Mr. powiedział Genter. „Ludzie mówią, no cóż, nie ma tu perfekcji”.

PayPal obniżyła prognozę zysków na 2022 r. i porzucił cel, jaki wyznaczył w zeszłym roku, polegający na mniej więcej podwojeniu aktywnej bazy użytkowników. Szefowie powiedzieli, że w tym roku biznes będzie pod presją takich czynników, jak inflacja, problemy z łańcuchem dostaw, wariant Omicron i odpływ bodźców rządowych. Akcje spadł o 25% w środę w ich najgorszej wyprzedaży w historii i kontynuowane spadki w czwartek.

i Spotify, który jest uwikłany w kontrowersje w podcastie Joe Rogana, powiedział, że dodał użytkowników, ale odmówił podania rocznych wskazówek, obniżając w czwartek akcje o 17%.

Ogólnie rzecz biorąc, sezon zysków spółek przekroczył oczekiwania. Analitycy szacują, że według FactSet, z wynikami uzyskanymi od około połowy spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, w kwartale świątecznym wzrosły o 29% w porównaniu z rokiem poprzednim. To więcej w porównaniu z prognozami wzrostu o 21% na koniec września.

PayPal Holdings obniżył prognozy zysków.


Zdjęcie:

Justin Sullivan / Getty Images

Jak radzą sobie największe firmy

Napisz do Karen Langley pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.