„Rynek mieszkaniowy może wymagać korekty”: oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło 6,29%, mówi Freddie Mac

Liczby: Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA nadal rośnie, zwiększając koszty o setki dolarów dla potencjalnych właścicieli domów.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosły w ślad za Rezerwą Federalną Podnoszenie stóp procentowych Ponownie, aby zmierzyć się z najgorszą inflacją, z jaką gospodarka zmagała się od 40 lat.

Na dzień 15 września średnia 30-letnia hipoteka o stałym oprocentowaniu wynosiła 6,29%. Informacja Wydany przez Freddiego Maca w czwartek.

To o 27 punktów bazowych więcej niż w poprzednim tygodniu — punkt bazowy to jedna setna punktu procentowego.

Wzrost stóp to zła wiadomość dla potencjalnych nabywców, ponieważ może zwiększyć spłatę kredytu hipotecznego o setki dolarów.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest na najwyższym poziomie od 2008 roku, powiedział w oświadczeniu Bob Brockschmidt, prezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Bankowców Hipotecznych.

Dodał, że miesięczna rata typowego wnioskującego o kredyt hipoteczny jest o 456 dolarów wyższa niż w styczniu.

Mediana ceny istniejącego domu w USA spadła w sierpniu do 389 500 USD z 403 800 USD w poprzednim miesiącu, gdy stawki wzrosły, a kupujący wycofali się. Według Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Rok temu 30-letni kredyt hipoteczny wynosił 2,88%.

Średnia stopa kredytu hipotecznego na 15 lat wzrosła w zeszłym tygodniu do 5,44%.

Kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu wynosiły średnio 4,97% z poprzedniego tygodnia.

„Rynek mieszkaniowy nadal boryka się z trudnościami, ponieważ oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie rośnie w tym tygodniu po tym, jak rentowność 10-letnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od 2011 r.” – powiedział w oświadczeniu Sam Kader, główny ekonomista Freddie Mac.

„Po uderzeniu w wyższe stawki ceny domów spadają, a sprzedaż domów spadła” – dodał.

Kraj wciąż boryka się z niedoborem domów na sprzedaż. „Wielu właścicieli domów decyduje się w ogóle nie sprzedawać, ponieważ nie chcą stawić czoła trudnemu rynkowi mieszkaniowemu” – powiedział MarketWatch Daryl Fairweather, główny ekonomista Redfin.

READ  Amy Schumer wyciąga Leonardo DiCaprio z randkowania z młodymi kobietami

„Oznacza to, że na rynku jest mniej domów. Więc podczas gdy kupujący się wycofują, sprzedający również się wycofują” – dodał.

Tymczasem liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła w zeszłym tygodniu w oczekiwaniu na dalsze podwyżki stóp. Kupujący chcą wejść na rynek, zanim oprocentowanie kredytów hipotecznych jeszcze wzrośnie.

Ostatecznie ceny domów spadają w wyniku wyższych cen i reakcji sprzedawców na niższy popyt.DobryPrezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział: podczas konferencji prasowej w środę Kiedy ogłosili podwyżkę taryfy.

„Ceny domów rosły w niezrównoważonym tempie” – powiedział Powell.

„W dłuższej perspektywie potrzebujemy lepszego dostosowania podaży i popytu, aby ceny domów rosły rozsądnie… a ludzie mogli ponownie kupować domy” – dodał. „Rynek mieszkaniowy będzie musiał dokonać korekty, aby wrócić do tego punktu”.

Rentowność 10-letniego bonu skarbowego TMUBMUSD10Y wzrosła,
3,714%
Wzrost o 3,6% w handlu w czwartek rano.

Masz przemyślenia na temat rynku mieszkaniowego? Napisz do korespondenta MarketWatch Aarthi Swaminathan na adres [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.