Rząd USA formalnie oskarżył Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie

Uszkodzony pojazd wojskowy odnaleziono 21 marca 2022 r., kiedy ludność cywilna została ewakuowana z ukraińskiego miasta Mariupol korytarzami humanitarnymi pod kontrolą rosyjskiego wojska i prorosyjskich separatystów.

Policzek | Agencja Anatolijska | Obrazy Getty

WASZYNGTON – Sekretarz Stanu USA Anthony Blingen oficjalnie ogłosił w środę, że rząd USA uważa, iż Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

W oświadczeniu Blinken powtórzył okrucieństwa w Mariupolu na Ukrainie i porównał je do rosyjskich kampanii przeciwko Groznemu podczas drugiej wojny czeczeńskiej i Aleppo podczas syryjskiej wojny domowej.

17 marca 2022 r. ludzie zgromadzili się w pobliżu mieszkań zniszczonych podczas konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w oblężonym południowym mieście portowym Ukrainy.

Aleksander Ermoszenko | Reuters

„Rosyjskie siły zniszczyły budynki mieszkalne, szkoły, szpitale, kluczową infrastrukturę, pojazdy publiczne, centra handlowe i karetki pogotowia, a tysiące niewinnych cywilów zostało zabitych lub rannych” – powiedział Blingen.

„Wiele miejsc zaatakowanych przez siły rosyjskie zostało wyraźnie zidentyfikowanych jako wykorzystywane przez cywilów” – powiedział Blinken w oświadczeniu, powołując się na zamachy bombowe w Szpitalu Położniczym Mariupol i tamtejszym teatrze, wyraźnie oznaczonym słowem dla dzieci w języku rosyjskim „w duże litery widoczne z nieba.”

Film został wyemitowany przez Batalion Azowski w czwartek, 17 marca 2022 r., pokazując uszkodzony teatr po ostrzale w Mariupolu na Ukrainie. Ratownicy szukają ocalałych we wraku teatru zniszczonego przez rosyjski nalot.

Batalion Azowski | AP

„Nasza ocena opiera się na dokładnym przeglądzie informacji dostępnych ze źródeł publicznych i wywiadowczych” – powiedział Blinken w oświadczeniu wydanym, gdy prezydent Joe Biden leciał do Brukseli na szczyty NATO i G-7.

Blingen zauważył, że kwestia winy lub niewinności Rosji zostanie ostatecznie pozostawiona w rękach sądu. Chociaż nie podał swojego nazwiska, jurysdykcja tradycyjnego sądu w sprawach dotyczących domniemanych zbrodni wojennych nie należy do Międzynarodowego Trybunału Karnego ani MTK.

READ  Blinken mówi, że „dodatkowe wojska rosyjskie” wkraczające na Ukrainę mogą sprowokować reakcję USA”

Jednak Stany Zjednoczone nie są członkiem MTK. Utworzone w 2002 roku w celu zbadania międzynarodowych zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, Stany Zjednoczone były zaangażowane w wojnę w Afganistanie w momencie jej ustanowienia i były gotowe na inwazję lub Irak.

Decyzja o opublikowaniu tego szacunku teraz nie jest przypadkowa. Biały Dom od kilku tygodni przygotowuje długą listę tzw. rzeczy do zrobienia, aby sprowadzić Pittsburgh na szczyt w Brukseli – stanowcze działania, stanowiska i zobowiązania USA, które pokazują stanowcze zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomoc NATO i Ukrainie .

Rosja rozpoczęła brutalną i niesprowokowaną okupację Ukrainy 24 lutego pod fałszywym pretekstem, że siły rosyjskie „odnacyzują” Ukrainę, wysuwając na Kreml śmieszne twierdzenie, że prezydent kraju Wołodymyr Żeleński był pochodzenia żydowskiego. Ocaleni z Holokaustu.

To rozwijająca się historia, sprawdź aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.