Scott Forstall wystartował z Apple 10 lat temu dzisiaj

Może trudno w to uwierzyć, ale minęło już dziesięć lat, odkąd Scott Forrestle został zwolniony z Apple. Forstall został zastąpiony przez Craiga Federighi w dniu 29 października 2012 roku, chociaż pozostał na rutynowym stanowisku doradcy przez około sześć miesięcy później.

Oto spojrzenie wstecz na to, co się stało… i co stało się później.

Planowanie upadku Forstall

Forstall był jednym z najbliższych sojuszników Steve’a Jobsa w Apple. Zjedli lunch i stale pracowali razem. Ale po śmierci Steve’a Jobsa w 2011 roku zaczęły krążyć plotki, że Forstall nie był szczególnie lubiany w szeregach kierowniczych. Wielu uważało, że Forstall naśladuje próżność Jobsa i wkrótce zlekceważył winę. W szczególności mówiono, że Forstall starł się z Jonym Ive, szefem wzornictwa przemysłowego, do tego stopnia, że ​​odmówili organizowania wspólnych spotkań.

Chociaż Forstall był znany jako niepopularny (przynajmniej na poziomie wykonawczym, wiele osób, które się do niego zgłaszało, od tamtego czasu pisało całkowicie pozytywne pochwały dla jego przywództwa), iPhone i iOS kwitły, a polityczna zasługa Forstalla jako twarz działu oprogramowania telefonu wydaje się, że Mobile w Apple jest nieco nie do pobicia. Być może nie miał wielu przyjaciół w zespole wykonawczym, ale trudno było zaprzeczyć wynikom jego zespołu. Jednak przyszedł wrzesień 2012 i wydanie iOS 6.

iOS 6 zawierał zupełnie nową aplikację Mapy, korzystającą z danych i map firmy Apple, która zastąpiła Mapy Google jako standardową aplikację Mapy w telefonie. Premiera była katastrofą na pełną skalę. Źródła danych Apple Maps były bardzo niepoprawne lub niekompletne. Nawigacja była zawodna, a fajna funkcja 3D City Flyover powodowała problemy z renderowaniem modeli dla wielu parametrów. Mapy Apple trafiają na nagłówki krajowe z niewłaściwych powodów. Niektórzy żartowali, że Apple testował go tylko w Kalifornii (okazuje się, że to w połowie prawda). Zaledwie tydzień po premierze systemu iOS 6 firma Apple opublikowała list otwarty z przeprosinami, w którym przyznał, że jakość Map nie spełnia standardów. Wiadomość kierowała nawet klientów do pobrania aplikacji mapowych innych firm, takich jak MapQuest i Waze.

READ  Oglądaj części iPhone'a 14 na dowolnym iPhonie

Ten list otwarty został podpisany przez Tima Cooka. Zostało to zgłoszone w głównych gazetach, takich jak New York Times że Cook chciał, aby Forstoll podpisał list, ale Forstoll odmówił, ponieważ zdał sobie sprawę, że skargi dotyczące map były przesadzone. Cook widział brak przyjęcia odpowiedzialności jako słomę, która przełamała grzbiet wielbłąda i zdecydował, że nadszedł czas, aby Forstall odszedł.

Duża zmiana w zespole wykonawczym została ogłoszona w komunikat prasowy Zatytułowany „Apple ogłasza zmiany mające na celu zwiększenie współpracy w zakresie sprzętu, oprogramowania i usług”.

Craig Federighi przejmie na własność wszystkie systemy operacyjne Apple, iOS i OS X (obecnie znane jako macOS). Eddy Cue jest ustawiony na Siri i Mapy. Jony Ive przejmie kontrolę nad grupą interfejsu ludzkiego, a także projektowaniem sprzętu.

John Pruitt również odszedł w tym samym czasie

Chociaż odejście Scotta Forstella było główną wiadomością, w tym samym czasie został zwolniony starszy wiceprezes Apple Retail John Browett. Jego kadencja w handlu detalicznym była katastrofą, ponieważ przeszedł od zatrudniania do zwolnienia w tym samym roku kalendarzowym. Przede wszystkim opracowanie nowej formuły zatrudniania w handlu detalicznym, w ramach której pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin minimalizują godziny pracy (i zwalniają niektórych pracowników) na całym świecie, pozornie w celu obniżenia kosztów. Wpływ na satysfakcję pracowników i doświadczenia klientów w sklepach był natychmiastowy. Do sierpnia Apple całkowicie powrócił do swojej polityki, a grupa PR wydała oświadczenie, w którym nazwała zmiany błędem. W sumie jego nominację ogłoszono w styczniu 2012 roku, pracę rozpoczął w kwietniu, aw październiku został odwołany – tylko na siedem miesięcy na tym stanowisku.

Konsekwencje

Podwyższona rola Jony’ego Ive’a bezpośrednio doprowadziła do wprowadzenia estetyki płaskiej konstrukcji do oprogramowania Apple. Niemal od razu po objęciu stanowiska rozpoczął pracę nad systemem projektowym iOS 7.

READ  Raport: Apple przygotowuje się do wydania „powodzi” nowych urządzeń jesienią

Skeuomorficzne obiekty i bogato szczegółowe tekstury w aplikacjach Apple zostały zastąpione surowym białym tłem, liniowymi ikonami i stylizowanymi przyciskami, które można odróżnić tylko kolorem, bez jakiegokolwiek obramowania lub tła. Zespoły inżynierskie dostarczą największą wizualną zmianę do iOS w bardzo krótkim czasie rozwoju.

Pierwsza (błędna) wersja beta systemu iOS 7 została wydana w czerwcu 2013 r. na WWDC. Odbiór iOS 7 był kontrowersyjny; Niektórzy to kochali, inni nienawidzili. Można powiedzieć, że iOS 7 uchwycił szersze trendy w branży, ale przekroczył poprzeczkę. Przyszłe wersje iOS przyniosły stopniowy powrót takich rzeczy, jak obramowania wokół przycisków, trochę cieniowania i ładne okrągłe ikony z grubszymi domyślnymi wagami i czcionkami.

Trzeba przyznać, że Apple zainwestował dużo w Mapy, aby zrekompensować początkowy chaos. Zainwestowali i zatrudnili na całym świecie, aby rozwijać swoje techniki mapowania, w tym jedną z pierwszych głównych baz inżynieryjnych w Indiach. Wstępne wersje map zbierały dane od partnerów, takich jak TomTom. W 2018 r. Apple ujawniło, że przebudowuje Mapy od podstaw i tworzy nową warstwę danych, do której jest w pełni własnością. To odejmowanie zostało pozytywnie przyjęte, a Apple Maps jest obecnie pod wieloma względami konkurentem dla Google Maps. Warto zauważyć, że Mapy były pod kontrolą Cue od czasu losowania w 2012 roku, ale nadzór Siri zmieniał się między różnymi grupami – i prawdopodobnie odnotował znacznie mniejszy postęp.

Apple zajęło trochę czasu, zanim znalazł zastępcę starszego wiceprezesa ds. sprzedaży detalicznej. W 2014 roku firma przejęła Angelę Ahrendts, która pomogła ujednolicić doświadczenia Apple online i offline oraz współpracowała z firmą Ive, aby wprowadzić istotne zmiany projektowe w sklepach detalicznych. Niektóre z ambicji Ahrendts, aby przekształcić sklepy Apple w place miejskie, nie powiodły się, chociaż rdzeń kontynuuje różne sesje Today at Apple. Ahrendts odszedł w 2019 roku, zastąpiony przez weterankę Apple Deirdre O’Brien.

READ  Prototyp Pixela 7 pojawia się wcześnie w serwisie eBay

Przez następne lata Forstall trzymał się poza zasięgiem wzroku. Prywatnie zainwestował w niektóre start-upy technologiczne i był konsultantem Snapchata około 2015 roku. Wydaje się, że skupiał się na działaniach filantropijnych i pomógł wyprodukować kilka sztuk na Broadwayu. Pojawił się w dziesiątą rocznicę iPhone’a, w Wywiad telewizyjny z Muzeum Historii Komputerów.

FTC: Używamy linków afiliacyjnych, aby zarabiać. jeszcze.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej informacji o Apple:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.