Siły rosyjskie przejmują największą ukraińską elektrownię atomową i gaszą pożar

  • Zaciekłe walki w okolicy największej elektrowni jądrowej
  • Brak oznak wysokiego promieniowania – US Energy Czech
  • Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaatakowały oligarchię dalszymi sankcjami

LVIV, Ukraina, 4 marca (Reuters) – Ukraińscy urzędnicy poinformowali w piątek, że siły rosyjskie zajęły największą w Europie elektrownię jądrową po tym, jak budynek na kampusie zapalił się podczas zaciętej bitwy z ukraińskimi siłami bezpieczeństwa.

Obawy przed katastrofą nuklearną w fabryce w Zaporożu rozprzestrzeniły się po stolicach świata, jeszcze zanim urzędnicy powiedzieli, że pożar został ugaszony w budynku zidentyfikowanym jako ośrodek szkoleniowy.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​elektrownia, która dostarcza ponad jedną piątą całkowitej produkcji energii elektrycznej na Ukrainie, nie wykazuje oznak wzrostu poziomu promieniowania.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Urzędnik rządowy, który kieruje czterema elektrowniami atomowymi na Ukrainie, powiedział, że nie ma dalszych walk, pożar ugaszono, a Zaporoż działa normalnie.

„Pracownicy (elektrowni jądrowej) zapewniają normalną pracę elektrowni w swoich miejscach pracy.”

Wcześniej nagranie z fabryki, które zostało sprawdzone przez Reutersa, pokazało płonący budynek, a w pobliżu parkingu eksplodowała zapora nadlatujących bomb, zanim wielka kula świec oświetliła niebo, wysyłając dym przez kampus.

„Europejczycy, proszę wstawaj. Powiedz swoim politykom – wojska rosyjskie strzelają do elektrowni atomowej na Ukrainie” – powiedział podczas wideokonferencji ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński.

Żeleński powiedział, że rosyjskie czołgi strzelały do ​​reaktorów, ale nie było dowodów na to, że zostały zaatakowane.

Burmistrz pobliskiego miasta Enerkot, około 550 km (342 mil) na południowy wschód od Kijowa, powiedział, że ciężkie walki i „ciągły atak pocisków wroga” spowodowały straty w okolicy bez podania szczegółów.

Tysiące ludzi zostało zabitych lub rannych, a ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy od 24 lutego, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wielką ofensywę przeciwko państwu europejskiemu po II wojnie światowej.

READ  Macron, Le Pen mają większą rolę w debacie wyborczej

Wstępne doniesienia o pożarze elektrowni i walce z nią wstrząsnęły azjatyckimi rynkami finansowymi, przy spadku akcji i dalszym wzroście cen ropy.

„Rynki martwią się spadkiem koniunktury nuklearnej. Ryzyko jest błędne lub nadmierna reakcja, a wojna będzie trwać nadal”, powiedział Vasu Menon, dyrektor zarządzający strategii inwestycyjnej Banku OCBC.

Rosja przejęła już nieczynną elektrownię w Czarnobylu na północ od Kijowa, która po stopieniu w 1986 r. emituje odpady radioaktywne z większości Europy. Jak twierdzą naukowcy, zaporizia to inna i bezpieczniejsza odmiana.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiali z Zhelensky, aby uzyskać aktualne informacje na temat stanu elektrowni.

„Prezydent Biden wraz z prezydentem Żeleńskim wezwał Rosję do zawieszenia operacji wojskowych na tym obszarze i umożliwienia strażakom i służbom ratunkowym dostępu do bazy”, powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Johnson powiedział, że siły rosyjskie powinny natychmiast wstrzymać ofensywę i zgodził się z Zełenskim, że zawieszenie broni jest ważne.

„Premier powiedział, że lekkomyślne działania prezydenta Putina mogą teraz stanowić bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w całej Europie” – powiedział Downing Street.

Czołowy rzecznik japońskiego rządu określił rosyjski atak na elektrownię jako „barbarzyński i niedopuszczalny”, a rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwał swój rząd do „okazywania powściągliwości ze wszystkich stron, unikania eskalacji i zapewnienia bezpieczeństwa odpowiednich obiektów jądrowych”.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” stanem elektrowni i że ukraińscy urzędnicy zapewnili MAEA, że „niezbędny” sprzęt nie został naruszony.

Góra walcząca z gniewami, przeszkodami

W czwartek negocjatorzy w Rosji i na Ukrainie uznali, że potrzebne są korytarze humanitarne, aby pomóc cywilom uciec i dostarczyć lekarstwa i żywność na obszary ogarnięte wojną.

READ  Klony Word zostały zaczerpnięte z Apple App Store

Doradca prezydenta Ukrainy Michaił Podolijak powiedział, że możliwe jest zawieszenie walk na wybranych terenach.

Negocjatorzy spotkają się ponownie w przyszłym tygodniu – cytowano białoruską państwową agencję informacyjną Biełda Podoljak.

Jedyne ukraińskie miasto od czasu rozpoczęcia inwazji 24 lutego, tylko południowy port Gersen został zdobyty przez siły rosyjskie, ale siły rosyjskie nadal otaczają inne miasta.

Południowo-wschodnie miasto portowe Mariupol zostało otoczone przez siły rosyjskie i poddane ciężkim atakom, poinformowała w piątek Wielka Brytania w komunikacie wywiadowczym.

„Mariupol jest pod kontrolą Ukrainy, ale mógł być otoczony przez siły rosyjskie” – powiedział ministerstwo obrony. „Infrastruktura cywilna miasta jest pod intensywnymi rosyjskimi strajkami”.

Północno-wschodnie miasto Charków było atakowane od początku inwazji, ale strażnicy pozostali w silnie ostrzelanym mieście. Putin nazwał działania Rosji na Ukrainie „operacją specjalną”, nie mającą na celu okupowania terytorium, ale obalenia demokratycznie wybranego rządu, zniszczenia zdolności militarnych sąsiadów i przejęcia tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej. Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w czwartek, że w pierwszym tygodniu konfliktu zginęło 249 cywilów, a 553 zostało rannych.

Chociaż w Kijowie nie rozpoczęto żadnej większej ofensywy, stolica została zaatakowana pociskami, a siły rosyjskie rozpoczęły katastrofalny ostrzał, aby stłumić opozycję na przedmieściach Borodianki.

W Waszyngtonie przedstawiciel obrony USA powiedział, że rosyjskie wojska wciąż znajdują się 25 kilometrów (16 mil) od centrum Kijowa.

Gdy presja na Kreml wzrosła, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek sankcje wobec większej rosyjskiej oligarchii, w następstwie działań UE.

Kilka firm, w tym Alphabet Inc. (GOOGL.O) Google, firma obuwnicza Nike i szwedzka firma zajmująca się dekoracją wnętrz IKEA zamknęły lub ograniczyły działalność w Rosji, ponieważ ograniczenia handlowe i dostawy zostały dodane do presji politycznej. Czytaj więcej

READ  Tom Hanks i Tina Fey SNL finały Govt-Sticken 2021

Gary Kasparow, rosyjski obrońca praw człowieka i były mistrz świata w szachach, wezwał Zachód do usunięcia Rosji z międzynarodowej agencji policyjnej Interpol i nałożenia na Ukrainę strefy zakazu lotów.

„Rosja musi zostać zepchnięta z powrotem do epoki kamienia, aby zapewnić, że przemysł naftowy i gazowy oraz wszelkie inne kluczowe gałęzie przemysłu niezbędne do przetrwania reżimu mogą funkcjonować bez wsparcia zachodniej technologii” – powiedział Kasparow.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Pavla Politiuka, Natalii Zinets, Aleksandara Vasovicia na Ukrainie, Davida Ljunggrena w Ottawie i innych agencji Reuters; Napisane przez Costasa Pitasa i Lincoln Feast; Montaż Stephen Coates i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.