Skandal korupcyjny na Ukrainie: USA obiecują „ścisłe monitorowanie” pomocy

Stany Zjednoczone zobowiązały się we wtorek do ścisłego monitorowania, w jaki sposób Ukraina wydaje miliardy dolarów na pomoc.

Podczas gdy Waszyngton powiedział, że nie ma dowodów na niewłaściwe wykorzystanie zachodnich funduszy, rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price obiecał, że będzie „rygorystyczny monitoring”, aby upewnić się, że pomoc amerykańska nie zostanie przekierowana.

Kilku wyższych ukraińskich urzędników zostało we wtorek zwolnionych, oskarżonych o niewłaściwe wypłaty dla wiceministrów i zawyżanie kontraktów wojskowych.

Stanowiska odeszło w sumie pięciu wojewodów, czterech wiceministrów i dwóch szefów agencji rządowych, a także zastępca szefa Administracji Prezydenta i zastępca prokuratora generalnego.

W swoim nocnym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „konieczne” jest utrzymanie „silnej pozycji”, podczas gdy Price określił to jako „szybkie” i „niezbędne”.

Niemniej jednak skandal pojawia się w krytycznym momencie dla Kijowa, który szuka coraz większego wsparcia na Zachodzie i stoi w obliczu rosyjskich postępów na wschodzie.

Skandal może stłumić entuzjazm Zachodu dla ukraińskiego rządu, chwiejnego reżimu o długiej historii.

W weekend policja antykorupcyjna aresztowała wiceministra infrastruktury podejrzanego o przyjęcie 367 000 euro łapówek za zakup zbyt drogich generatorów, czemu zaprzecza.

Dzieje się tak, gdy społeczeństwo ukraińskie znosi przedłużające się przerwy w dostawie prądu w wyniku rosyjskich nalotów, które paraliżują infrastrukturę energetyczną kraju.

Tymczasem dochodzenie ukraińskiej gazety oskarżyło Ministerstwo Obrony o podpisywanie kontraktów na dostawy żywności dla żołnierzy na froncie po „dwa do trzech” razy więcej niż zwykle.

Zdaniem analityków dymisje na wysokich szczeblach pokazują, że korupcja to nie tylko przestępstwo, ale i odpowiedzialność polityczna.

„To dobry przykład tego, jak ustanowiono instytucje i mechanizmy antykorupcyjne oraz zasady kontroli i równowagi [2014 Maidan] Rewolucja godności działa, mimo że toczy się wojna na pełną skalę” – powiedziała Euronews Kateryna Rysenko z antykorupcyjnej organizacji pozarządowej Transparency International Ukraina.

READ  Wyborcy Trumpa na celowniku w śledztwie kryminalnym w Gruzji

„Ale ostateczna część tych spraw polega na tym, że sprawy te powinny być rozstrzygane w pełnym zakresie prawa przez prokuraturę, organ śledczy i sądy” – dodał.

Ministerstwo obrony Ukrainy, które podobno podpisało drogie kontrakty o wartości 320 mln euro, stwierdziło, że rezygnacje pomogą „chronić zaufanie społeczeństwa i międzynarodowych partnerów”.

W niedzielę odrzucił zarzuty jako „nieprawdziwe informacje”, ostrzegając, że mogą zaszkodzić „interesom bezpieczeństwa w szczególnym okresie”.

W styczniu przywódca rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej nazwał pomoc Zachodu dla Ukrainy „programem prania brudnych pieniędzy”.

„Widzę, że niektórzy martwią się o pomoc zagraniczną dla Ukrainy. Nie martwcie się! To działający program prania brudnych pieniędzy. Władze zachodnie i ukraińskie zdefraudują te fundusze, a ponad 15% całkowitej pomocy nie trafi do okopów – napisał w Telegramie Ramzan Kadyrow.

Nie ma dowodów od zagorzałego sojusznika Putina na poparcie tego twierdzenia.

Zełenski został wybrany w 2019 roku dzięki obietnicy szeroko zakrojonych reform mających na celu walkę z korupcją i poprawę gospodarki.

Podczas swojej kadencji jako prezydent Ukrainy zwolnił wielu ministrów i urzędników, walcząc z korupcyjnym wpływem wpływowych osobistości w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.