Słoje drzew dają wgląd w tajemnicze i niszczycielskie burze radiacyjne

Złożony obraz przedstawiający słoje i płomień — naukowcy z University of Queensland wykorzystali dane z słojów do modelowania globalnego obiegu węgla, aby podważyć popularną teorię o wydarzeniach w Miyake. Źródło: Uniwersytet Queensland

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez University of Queensland (UQ) na tajemnicze, nieoczekiwane i niszczycielskie wydarzenie astrofizyczne rzuciło nowe światło.

Zespół naukowców kierowany przez dr Benjamina Pope’a z Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Queensland zastosował zaawansowane statystyki do danych z drzew sprzed tysięcy lat, aby dowiedzieć się więcej o radioaktywnych „burzach”.

„Te masywne wybuchy promieniowania kosmicznego, znane jako wydarzenia Miyake, zdarzały się mniej więcej raz na tysiąc lat, ale ich przyczyna jest niejasna” – powiedział dr Pope.

„Wiodąca teoria głosi, że są to masywne rozbłyski słoneczne. Musimy wiedzieć więcej, ponieważ gdyby jedna z tych rzeczy wydarzyła się dzisiaj, zniszczyłaby technologię, w tym satelity, kable internetowe, linie energetyczne dalekiego zasięgu i transformatory.

„Wpływ na globalną infrastrukturę byłby nie do pomyślenia”.

„Zamiast pojedynczej natychmiastowej eksplozji lub poświaty, możemy patrzeć na jakąś astrofizyczną »burzę« lub eksplozję”. – Qingyuan Chang

Wejdź do skromnego pierścienia drzewa.

Pierwszy autor Chengyuan Zhang, student matematyki na Uniwersytecie Queensland, opracował program do analizy wszystkich dostępnych danych o słojach drzew.

„Ponieważ można obliczyć słoje drzew, aby określić ich wiek, można również obserwować historyczne wydarzenia kosmiczne, które sięgają tysięcy lat” – powiedział Zhang.

„Kiedy promieniowanie dociera do atmosfery, wytwarza radioaktywny węgiel-14, który filtruje powietrze, oceany, rośliny i zwierzęta, tworząc roczny zapis promieniowania w słojach drzew.

„Zaprojektowaliśmy globalny obieg węgla, aby zrekonstruować ten proces na przestrzeni 10 000 lat, aby uzyskać wgląd w skalę i naturę wydarzeń w Miyake”.

Popularna do tej pory teoria głosiła, że ​​wydarzenia Miyake są gigantycznymi rozbłyskami słonecznymi.

„Ale nasze wyniki podważają to”, powiedział Zhang. „Wykazaliśmy, że nie są one związane z aktywnością plam słonecznych, a niektóre z nich faktycznie utrzymują się przez rok lub dwa.

„Zamiast pojedynczej natychmiastowej eksplozji lub poświaty, możemy patrzeć na jakąś astrofizyczną »burzę« lub eksplozję”.

„Wpływ na globalną infrastrukturę byłby nie do pomyślenia”. – Dr.. Benjamin Pop

Dr Pope powiedział, że bardzo niepokojący jest fakt, że naukowcy nie wiedzą dokładnie, czym były wydarzenia Miyake, ani jak przewidzieć ich wystąpienie.

„Na podstawie dostępnych danych istnieje około 1% szansy zobaczenia kolejnego w ciągu następnej dekady, ale nie wiemy, jak to przewidzieć ani jakie szkody może spowodować.

„Te możliwości są bardzo niepokojące i kładą podwaliny pod dalsze badania”.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w fakty Towarzystwo Królewskie.

Odniesienie: „Modeling of Cosmic Radiation Events in the Tree Ring Radiocarbon Record” autorstwa Chengyuan Zhang, Utkarsh Sharma, Jordan A. Dennis, Andrea Scivo, Margot Kotimes, Ulf Buntingen, Matthew J. Owens, Michael W.D i Benjamin J. S. Pope, Materiały Królewskiego Towarzystwa Inżynierii i Fizyki Matematycznej.
DOI: 10.1098/rspa.2022.0497

Badanie zostało również ukończone ze studentami studiów licencjackich z matematyki i fizyki Utkarsh Sharma i Jordan Denise.

Praca została wsparta darowizną charytatywną na rzecz University of Queensland z Big Questions Institute.

READ  Należący do NASA statek kosmiczny Orion pobił rekord lotu Apollo 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.