SoFi pozywa Bank o zablokowanie pożyczki studenckiej Bidena

WASHINGTON (AP) – Prywatny bank próbuje zmusić administrację Bidena do zakończenia moratorium na spłatę federalnych pożyczek studenckichargumentując, że moratorium nie miało podstawy prawnej i kosztowało bank, który znany jest z refinansowania swojej działalności, miliony dolarów zysku.

W federalnym pozwie złożonym w piątek w Waszyngtonie SoFi Bank NA zwrócił się do sędziego federalnego o cofnięcie ostatniego przedłużenia wstrzymania płatności przez prezydenta Joe Bidena. Administracja prezydenta Donalda Trumpa po raz pierwszy wstrzymała spłatę kredytów studenckich na początku pandemii. Przerwa była przedłużana osiem razy w ciągu trzech lat.

Bank twierdzi, że jego federalna działalność w zakresie refinansowania pożyczek studenckich ucierpiała, ponieważ pożyczkobiorcy mają niewielką motywację do refinansowania, podczas gdy płatności i odsetki pozostają w toku.. Jako minimum pozew prosi sędziego o ograniczenie przerwy tylko do pożyczkobiorców kwalifikujących się do planu anulowania Bidena.

W pozwie zarzuca się, że ostatnie przedłużenie Bidena, które zostało ogłoszone w listopadzie i może trwać do tego lata, jest nielegalne z „wielu powodów”.

W przeciwieństwie do pierwszych siedmiu rozszerzeń, które miały pomóc kredytobiorcom zmagającym się z pandemią, ostatnie przedłużenie zostało uchwalone wyłącznie w odpowiedzi na prawne wyzwania wobec planu Bidena dotyczącego umorzenia długów studenckich na dużą skalę, mówi pozew. Plan jest obecnie kwestionowany w Sądzie Najwyższymkto ma rządzić do czerwca.

„Ósme rozszerzenie w ogóle nie próbuje naprawić szkód spowodowanych pandemią, ale raczej łagodzi„ niepewność ”stworzoną przez pozew o umorzenie długów”, mówi SoFi w pozwie.

SoFi twierdzi, że nie jest to ważny powód dozwolony przez ustawę HEROES, prawo federalne, na które powołała się administracja Bidena, aby kontynuować przestój. Bank argumentuje też, że przedłużenie naruszyło Kodeks postępowania administracyjnego, ponieważ administracja nie zaprosiła opinii publicznej.

SoFi twierdzi, że ostatnie rozszerzenie kosztowało bank co najmniej 6 milionów dolarów utraconych zysków i może spowodować całkowite straty w wysokości 30 milionów dolarów, jeśli potrwa do sierpnia.

READ  Kontrakty terminowe na akcje rosną po tym, jak główne średnie odnotowały straty przez trzeci tydzień z rzędu

„W istocie SoFi jest zmuszona konkurować z pożyczkami o oprocentowaniu 0%, a jakakolwiek dalsza spłata kwoty głównej jest całkowicie opcjonalna” – mówi pozew.

Departament Edukacji bronił legalności zatrzymania, opisując pozew jako „próbę zarobienia pieniędzy przez wielomiliardową korporację, podczas gdy zmuszają 45 milionów pożyczkobiorców do zapłaty”.

„Ministerstwo będzie nadal dążyć do zapewnienia pomocy pożyczkobiorcom, zapewnienia płynnej ścieżki spłaty i ochrony pożyczkobiorców przed przemysłem i specjalnymi interesami” – podała agencja w oświadczeniu.

Pozew szybko spotkał się z potępieniem ze strony adwokatów pożyczkobiorcy, którzy nazwali go łapaniem pieniędzy kosztem osób borykających się z długami studenckimi..

„Prawdziwą historią jest ogromne ryzyko, jakie stanowi to dla dziesiątek milionów ludzi pracy, którym SoFi nigdy nie pożyczy – rodzinom w całym kraju, które polegają na niespłacanych pożyczkach studenckich, aby chronić je przed ruiną finansową” – powiedział Mike Pearce, dyrektor wykonawczy ds. Centrum Ochrony Kredytobiorców Studenckich. ___

Zespół edukacyjny Associated Press otrzymuje wsparcie od Carnegie Corporation z Nowego Jorku. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.