Sonda marsjańska w Chinach znalazła ślady słodkiej wody na wydmach

Nowe badanie sugeruje, że woda na Marsie może być bardziej rozpowszechniona i świeża niż wcześniej sądzono

Cape Canaveral, Floryda – Woda może być bardziej rozpowszechniona i świeższa na Marsie, niż wcześniej sądzono, na podstawie obserwacji marsjańskich wydm przez chiński łazik.

To odkrycie podkreśla nowe potencjalnie żyzne regiony w cieplejszych regionach Marsa, gdzie warunki mogą być odpowiednie do istnienia życia, chociaż potrzebne są dalsze badania.

Piątkowe wiadomości nadeszły kilka dni po tym, jak przywódcy misji przyznali, że łazik Zhurong jeszcze się nie obudził, ponieważ prawie rok temu zapadł w stan hibernacji na Marsie.

Panele słoneczne są prawdopodobnie pokryte kurzem, odcinając zasilanie i prawdopodobnie uniemożliwiając ponowne działanie łazika, powiedział Zhang Rongqiao, główny projektant misji.

Przed Zhurong Silence zauważyłem bogate solne wydmy z pęknięciami i skorupami, które zdaniem naukowców prawdopodobnie zmieszały się z topniejącym szronem lub porannym śniegiem kilkaset tysięcy lat temu.

Szacunkowy zakres dat powstania pęknięć i innych form wydm na Marsie Utopia Planitia, rozległej równinie na półkuli północnej: od 1,4 miliona do 400 000 lat lub nawet wcześniej.

Warunki w tamtym okresie były podobne do obecnych na Marsie, rzeki i jeziora wyschły i nie płynęły już tak, jak miliardy lat temu.

W badaniu opublikowanym w Science Advances zespół z Pekinu napisał, że badanie struktury i składu chemicznego tych wydm może dostarczyć wglądu w „potencjał aktywności wody” w tym okresie.

„Uważamy, że może to być niewielka ilość, nic więcej niż warstwa wody na powierzchni” – powiedział w e-mailu współautor Xiaoguang Qin z Instytutu Geologii i Geofizyki.

Łazik nie wykrył bezpośrednio wody w postaci deszczu ze śniegiem lub lodu. Ale Chen powiedział, że symulacje komputerowe i obserwacje innych sond marsjańskich wykazały, że nawet dzisiaj w pewnych porach roku warunki mogą sprzyjać pojawieniu się wody.

READ  NASA Webb ujawnia formowanie się gwiazd w „wstęgach pyłu” gromady

Tym, co wyróżnia te badania, jest to, jak młode są wydmy, powiedział planetolog Frederic Schmidt z University of Paris-Saclay, który nie brał udziału w badaniu.

„To wyraźnie nowa naukowa część tego regionu” – powiedział w e-mailu.

Chińscy naukowcy stwierdzili, że małe kieszenie wody z topniejącego lodu lub śniegu zmieszanego z solą prawdopodobnie spowodowały małe pęknięcia, twarde, łuszczące się powierzchnie, luźne cząstki i inne cechy wydm, takie jak zagłębienia i grzbiety. I wykluczyli, że przyczyną były wiatry, a także szron z dwutlenku węgla, który stanowi większość marsjańskiej atmosfery.

Marsjańskie przymrozki obserwowano od czasu misji Wikingów NASA w latach 70. XX wieku, ale uważa się, że to lekkie pylenie porannych przymrozków występuje w określonych miejscach i w określonych warunkach.

Mary Burke z Trinity College Dublin, ekspert w dziedzinie geologii marsjańskiej, powiedziała, że ​​łazik dostarczył teraz „dowodów na to, że na Marsie może występować szerszy rozkład tego procesu niż wcześniej zidentyfikowano”.

Sześciokołowy Zhurong – nazwany na cześć boga ognia z mitologii chińskiej – został wystrzelony w 2020 roku, dotarł na Marsa w 2021 roku i spędził rok wędrując przed wejściem w stan hibernacji w maju ubiegłego roku. Łazik jechał dłużej niż to konieczne, pokonując ponad milę (1921 metrów).

___

Producentka AP Video Olivia Chang z Pekinu przyczyniła się do powstania tego raportu.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.