SpaceX przekłada ostatnią premierę Starlink Group 3

27. start SpaceX w roku zaplanowano na wtorek, 25 kwietnia 2023 r., ponieważ podnosi kolejną partię 46 satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską. Jednak start, zaplanowany na 6:40 czasu PST (13:40 UTC) z Space Launch Complex 4 East (SLC-4E) w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, został opóźniony, zanim można było ustawić ładunek.

Misja Starlink Group 3-5 oznacza wznowienie lotów Starlink Group 3 na orbitę heliosynchroniczną, które rozpoczęły się latem 2022 roku i zostały wstrzymane po zaledwie czterech lotach. Ta skorupa zapewnia pokrycie regionów polarnych. Ten start oznacza również 40. lot SLC-4E firmy SpaceX.

B1061 poleci trzynasty raz, stając się piątym samolotem wspomagającym, który lata wielokrotnie. Ma wylądować na bezzałogowym pokładzie autonomicznego statku kosmicznego SpaceX Oczywiście nadal cię kocham (OCISLY), który będzie stacjonował na głębokości 634 km na Oceanie Spokojnym.

Falcon 9 rozpocznie sekwencję ładowania paliwa przed startem w minucie T-35, kiedy rozpocznie się automatyczna sekwencja odliczania startu.

Za uruchomienie załadunku RP-1 – uszlachetnionej formy nafty – odpowiada automatyczne wyrównanie startu w obu stopniach, a także załadunek ciekłego tlenu (LOX) do pierwszego stopnia.

Obciążenie drugiego stopnia RP-1 zakończy się za około T-20 minut, po czym systemy ziemskie zaczną oczyszczać i chłodzić linie ciekłego tlenu, które łączą się z drugim stopniem.

Odbywa się to w celu odpowiedniego schłodzenia przewodów do odpowiednich temperatur, zanim przepłynie przez nie ciekły tlen z szybkością niezbędną do napełnienia zbiornika LOX w górnym stopniu. W ten sposób powstaje słynny „20-minutowy odpowietrznik T”. Ten odpowietrznik zatrzyma się po około czterech minutach, wskazując, że ładowanie LOX rozpoczęło się w drugim etapie.

Siedem minut przed startem systemy naziemne zaczną chłodzić dziewięć silników pierwszego stopnia Merlina 1D. Podobnie jak w przypadku chłodzenia linii uziemiającej, odbywa się to również w celu kondycjonowania termicznego turbopompy tlenowej, zanim ciekły tlen przepłynie z dużą prędkością podczas zapłonu.

READ  Ostateczne plany zaawansowanego kosmicznego kartografa

Po około minucie RP-1 zakończy ładowanie w pierwszym etapie, a czołgi będą naciskać, aby wykonać potężny ruch wsteczny. Mocna przypora to pionowa konstrukcja nośna systemu nośnego (T/E), która dostarcza płyny i moc do drugiego stopnia oraz oczyszcza interfejs i owiewkę Falcona 9.

W SLC-4E kadłub chowa się o około 20 stopni od pionu i pozostaje w tym stanie podczas startu, zamiast chować się o 1,8 stopnia i wykonać manewr „odbicia” do 45 stopni podczas startu – procedura wykonywana na wyrzutniach Falcona 9 na Florydzie. Jest to przeniesienie starego projektu wyrzutni Falcon 9, który był używany od 2010 do 2017 roku, ale nadal jest używany w Vandenberg do dziś.

Obciążenie ciekłym tlenem w pierwszym i drugim etapie kończy się odpowiednio na około T-3 i T-2. Na minutę przed startem komputery pokładowe Falcona 9 przejmą automatyczne odliczanie do startu i rozpoczną kontrole przed lotem.

Trzy sekundy przed startem komputery silnika rozpoczynają sekwencję zapłonu wszystkich dziewięciu silników M1D w pierwszym etapie. Ta sekwencja zapłonu oscyluje i trwa około dwóch sekund, aby zakończyć się z ostatnią sekundą licznika używanego do sprawdzenia stanu silnika przed startem.

Po starcie Falcon 9 opadnie na południowy zachód od SLC-4E i powinien osiągnąć prędkość ponaddźwiękową po około 50 sekundach lotu.

Dwuipółminutowe początkowe wznoszenie wyniesie rakietę i satelitę na wysokość około 65 km i prędkość 2,3 km/s przed wyłączeniem silników i rozdzieleniem pierwszego i drugiego stopnia.

Po rozdzieleniu pierwszy stopień skieruje się w stronę silników, aby w pierwszej kolejności ponownie wejść w atmosferę. Wykona spalanie wejściowe z trzema silnikami, aby chronić pocisk i silniki przed ciepłem wejściowym. A potem – blisko ziemi – spowoduje spalenie jednosilnikowego lądowania.

READ  „Amazing” – po raz pierwszy oglądanie Mgławicy Kocie Oko w 3D

Po oddzieleniu od pierwszego stopnia, drugi stopień uruchomi swój pojedynczy silnik próżniowy Merlin 1D (MVacD) na około sześć minut, aby wprowadzić satelity Starlink na niską orbitę parkingową. Około 10 sekund po zapaleniu się MVacD, dwie połówki owiewki rozdzielą się, by ze spadochronem wskoczyć do Oceanu Spokojnego. Następnie zostanie odzyskany przez statek ratowniczy SpaceX na zachodnim wybrzeżu Zadanie NRC.

Około 45 minut po umieszczeniu na orbicie silnik MVacD pochodni powróci na orbitę i przygotuje się do wysłania satelity. Górny stopień obróci się od końca do końca, a następnie zwolni cztery pręty napinające, które utrzymują razem satelity Starlink podczas startu.

Dzięki bezwładności satelity odlecą podczas startu, podczas gdy drugi etap zatrzyma obrót. Scena wykona następnie trzecie i ostatnie spalenie silnika MVacD w celu zejścia z orbity i usunięcia go nad południowo-zachodnim Pacyfikiem.

Wystrzelenie to wyniesie 46 satelitów Starlink v1.5 w otoczce klastra 3 konstelacji Starlink pierwszej generacji. Satelity w tej powłoce poruszają się po prawie kołowej orbicie o wysokości 560 km i nachyleniu orbity 97,6 stopnia.

Starlink Gen 1 Starlink Gen 2
misje Wersja 1.0 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Grupa 5 Grupa 6
orbita 550 km przy 53 stopniach 570 km przy 70 stopniach 560 km przy 97,6 stopniach 540 km przy 53,2 stopniach 530 km przy 43 stopniach
Wystrzelenie satelity 1665 305 197 1637 330 42
Ponowne wejście satelity 169 3 10 67 2 2
satelity na orbicie operacyjnej 1426 82 187 1474 183

(Stan konstelacji Starlink lekarz. Jonathana McDowella dane Stan na 24 kwietnia 2023 r.)

Ta partia satelitów zwiększy całkowitą liczbę wystrzelonych satelitów Starlink do 4284, z czego 3352 znajduje się na orbitach operacyjnych, a 325 to reentranty. Spośród nich 3912 wystrzelono w celu wsparcia konstelacji Starlink pierwszej generacji, a 372 wystrzelono w celu wsparcia konstelacji Starlink drugiej generacji.

Starlink Group 3-5 będzie ósmym startem SpaceX w 2023 roku z SLC-4E, utrzymując go na dobrej drodze do wystrzelenia około 25 razy w tym roku, pięć razy mniej niż cel SpaceX, jakim jest 30 startów z miejsca startu Vandenberg.

Jeśli zostanie wystrzelony na czas, pobije rekord najszybszego zwrotu wśród startów z SLC-4E o nieco ponad jeden dzień. Rekord wynosi obecnie 11 dni i 16 godzin między Starlink Group 3-1 a Starlink Group 3-2.

SpaceX przygotowuje się do podwójnego nagłówka w tym tygodniu z Florydy, który obejmuje wystrzelenie rakiety Falcon Heavy VI, która umieszcza amerykańskiego satelitę VisaSat 3 na orbicie bliskiej geostacjonarnej. Kolejnym startem podwójnego głowicy będzie rakieta Falcon 9, która wyniesie dwa satelity internetowe SES dla konstelacji O3b mPOWER.

(GÓRNE ZDJĘCIE: Falcon 9 w SLC-4E przed misją SDA Transza 0 Lot 1. Źródło: Jack Beyer dla NSF)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.