SpaceX przerywa start czteroosobowej załogi na stację kosmiczną tuż przed startem

W frustrującym rozczarowaniu wystrzelenie kapsuły SpaceX Crew Dragon z czteroosobową załogą zmierzającą na Międzynarodową Stację Kosmiczną na mniej niż trzy minuty do początku poniedziałku zostało odwołane z powodu problemu z systemem użytym do zapalenia pierwszego Falcona 9. Silniki sceniczne.

Dowódca załogi 6 Stephen Bowen, Warren „Woody” Hoburgh, astronauta Andrey Fedyaev i astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi, pierwszy Arab przydzielony do długiego lotu na stacji, szli krok po kroku i cierpliwie czekali wewnątrz statku kosmicznego, podczas gdy rakieta stery strumieniowe opróżnione.

Następnie zespół zamykający SpaceX wrócił na platformę, otworzył boczny właz kapsuły i pomógł załodze opuścić pojazd i wrócić do kwater załogi NASA. Był to pierwszy start bez warunków pogodowych dla statku kosmicznego Crew Dragon, odkąd promy zaczęły przewozić astronautów na stację kosmiczną w 2020 roku.

Szorowanie zostało wywołane przez problem z płynem zapłonowym silnika, substancją chemiczną znaną jako trietyloglin trietyloboron lub „TEA-TEB”, która reaguje z ciekłym tlenem, obracając dziewięć silników pierwszego stopnia Falcona 9.

Jeśli problem zostanie rozwiązany na czas, NASA i SpaceX podejmą kolejną próbę uruchomienia misji Crew-6 o godzinie 00:34 czasu wschodniego w czwartek. Kierownicy misji pominęli wtorkową próbę wystrzelenia z powodu spodziewanej złej pogody, a środę wykluczono ze względu na wymagania dotyczące spotkania na stacji kosmicznej.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX ze statkiem kosmicznym Crew Dragon tryska paliwem przed startem z platformy 39A Mission Crew-6 w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie, 27 lutego 2023 r.

Chandan Khanna/AFP za pośrednictwem Getty Images


Oprócz rozczarowania załogi, ten płatek zepsuł również szansę SpaceX na wystrzelenie trzech Falcon 9 w zaledwie 13 godzin z planowanymi popołudniowymi startami na Florydzie i w Kalifornii, aby umieścić na orbicie dwie konstelacje satelitów internetowych Starlink. Wydawało się, że loty te przebiegają zgodnie z harmonogramem, ale zła pogoda zagroziła uruchomieniu w Kalifornii.

Kiedy Załoga-6 wystartuje, Bowen i jego kompania zostaną powitani na pokładzie stacji przez dowódcę załogi 5 Nicole Mann i Josha Kasadę, japońskiego astronautę Koichi Wakatę oraz kosmonautkę Annę Kikinę, pierwszą Rosjankę, która wystartowała na pokładzie Smoka Załogi. Przybyli na stację w październiku ubiegłego roku i planują wrócić na Ziemię około 6 marca, aby zakończyć 151-dniową misję.

Mile widziani będą również piloci załogi 6 Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petlin oraz astronauta NASA Frank Rubio. Wyruszyli do laboratorium we wrześniu ubiegłego roku i pierwotnie planowali wrócić do domu w marcu.

Ale ich prom Sojuz MS-22 został uszkodzony 14 grudnia, kiedy rzekomy mikroskopijny meteoryt rozerwał przewód chłodnicy. Po analizie rosyjscy inżynierowie doszli do wniosku, że statek kosmiczny nie może być ponownie bezpiecznie użyty ze względu na możliwość przegrzania wrażliwych systemów.

Zamiast tego w zeszły czwartek wystrzelono samolot zastępczy Sojuz – MS-23, przewożący sprzęt i zaopatrzenie zamiast załogi. Statek kosmiczny pomyślnie zadokował do stacji w sobotę wieczorem, zapewniając Prokopyevowi i jego współpracownikom bezpieczną podróż do domu.

Ale aby przywrócić harmonogram rotacji załogi na właściwe tory, trio będzie musiało spędzić dodatkowe sześć miesięcy w kosmosie, wracając do domu następnej jesieni po całym roku na orbicie. Przez większość tego czasu będą dzielić stację z Załogą 6.

Al Neyadi, ojciec szóstki dzieci, jest drugim Emiratczykiem, który poleciał w kosmos, ale pierwszym, który został nazwany z pełnym sześciomiesięcznym pobytem na pokładzie stacji. Podczas jego ekspedycji dwa saudyjskie odrzutowce odwiedzą kompleks laboratoryjny przez około tydzień w ramach misji komercyjnej obsługiwanej przez firmę Axiom Space z siedzibą w Houston.

„Myślę, że będzie naprawdę fajnie”, powiedział Al Neyadi po przybyciu do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w zeszłym tygodniu. „To dla nauki, dla szerzenia wiedzy o tym, jak ważne jest latanie (w kosmosie) i przesuwania granic eksploracji, nie tylko w wiodących krajach.

„Nasz okręg również pragnie dowiedzieć się więcej. Myślę, że będziemy ambasadorami tych misji. Miejmy nadzieję, że wrócimy z wiedzą i wszystkim, czego się nauczymy, podzielimy się ze wszystkimi”.

READ  Astronauci NASA powracający ze stacji kosmicznej na kapsule SpaceX opóźnieni z powodu pogody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.