SpaceX rozpoczyna ósmą misję wspólnego lotu satelitą

NOWY JORK — Falcon 9 firmy SpaceX wystrzelił 12 czerwca dziesiątki małych satelitów w ramach specjalnej misji polegającej na współdzieleniu lotów, a klienci, od amerykańskich sił kosmicznych po start-upy, rozmieścili swoje pierwsze satelity.

Falcon 9 wystartował z bazy sił kosmicznych Vandenberg o godzinie 17:35 czasu wschodniego w ramach misji Transporter-8. Był to drugi start tego dnia dla SpaceX, po kolejnym wystrzeleniu Falcona 9 nieco ponad 14 godzin wcześniej z Cape Canaveral z konstelacją satelitów Starlink.

SpaceX powiedział, że Transporter-8, ósmy z linii małych misji współdzielenia lotów, przewoził 72 ładunki, w tym orbitalne pojazdy transportowe z satelitami, które zostaną rozmieszczone później. Satelity zostały rozmieszczone na 525-kilometrowej orbicie synchronicznej ze słońcem, rozpoczynając godzinę po starcie.

Misja obejmowała mieszankę uznanych i wschodzących twórców satelitów. Spire rozmieścił trzy satelity Cubic do zbierania i śledzenia danych pogodowych, cztery satelity do obrazowania radarowego Iceye oraz cztery satelity do obrazowania optycznego i hiperspektralnego. Wszystkie trzy firmy wykorzystały premierę, aby wzbogacić swoje istniejące kolekcje.

Mimo to kilka firm latało swoim pierwszym statkiem kosmicznym na Transporterze-8. Obejmuje to Varda Space Industries, która wystrzeliła swój statek kosmiczny W-Series 1, zbudowany przez Rocket Lab. Statek kosmiczny przetestuje wytwarzanie produktów o wysokiej wartości, takich jak farmaceutyki, w środowisku kosmicznym. Produkty te zostaną zwrócone na Ziemię w kapsule zwrotnej na statku kosmicznym.

Transporter-8 ma ładunek dziesiątek małych satelitów. Źródło: SpaceX

Satellite Vu wystrzelił swojego pierwszego satelitę, HotSat-1, aby zademonstrować technologie obrazowania termicznego dla planowanej planety. Muon Space, który obsługuje konstelację satelitów monitorujących klimat, leciał na MuSat-1 podczas tego startu. Turion Space wystrzelił swój pierwszy statek kosmiczny, Droid.001, w celu zebrania danych dotyczących orientacji sytuacyjnej w kosmosie.

Starfish Space, która opracowuje technologie usług satelitarnych, wystrzeliła swój pierwszy prototyp, Otter Pup, na Transporterze-8. Statek kosmiczny, przewożony na holowniku Orbiter SN3 wyrzutni, oddzieli się od holownika, a następnie spróbuje się z nim spotkać.

READ  Kosmiczny Teleskop Webba NASA wykrył parę wodną w regionie formacji Rocky Planet

Na Orbiterze SN3 znajduje się również kilka innych ładunków. D-Orbit ma najnowszą lokomotywę ION w Transporterze-8, ale firma nie ujawniła od razu ładowności tego pojazdu.

Oprócz firm, które obsługiwały swoje pierwsze satelity, inna firma przeleciała swoim pierwszym układem napędowym na innym satelicie. Australijska firma Neumann Space poinformowała, że ​​jej pierwszy silnik elektryczny, Neumann Drive, który jako paliwo wykorzystuje solidny metalowy pręt, był częścią satelity zbudowanego przez Skykraft, inną australijską firmę opracowującą konstelację satelitów wspierających usługi zarządzania ruchem lotniczym.

„Przenieśliśmy naszą dzisiejszą pracę z laboratorium w kosmos” – powiedział Herve Astaire, dyrektor generalny Neumann Space w oświadczeniu po starcie. „Nasze dziedzictwo lotnicze pozwoli nam dostarczać klientom więcej szczegółów na temat wydajności operacyjnej naszych produktów i ostatecznie wypełnić lukę istniejącą obecnie na rynku”.

Wojsko USA wykorzystało misję Transporter-8 do wystrzelenia kilku satelitów. Cztery satelity programu Blackjack DARPA zostały wystrzelone w celu przetestowania technologii konstelacji, a także trzy satelity Dowództwa Systemów Kosmicznych Sił Kosmicznych, które są częścią Programu Testów Kosmicznych Departamentu Obrony. Dwa z satelitów, zwane Jednostkami Wywiadu, Obserwacji i Rozpoznania, to satelity do obrazowania sześciennego, podczas gdy trzeci, szesnasty, przetestuje wykorzystanie łączności wojskowej Link-16 w kosmosie.

SpaceX przyciąga ogromne zapotrzebowanie na misje nośne, które oferują starty trzy do czterech razy w roku po cenach znacznie niższych niż dedykowane starty na małych pojazdach nośnych. Strona internetowa firmy, która zawiera listę dostępnych miejsc startowych i cen, informuje, że misje Transportera są w pełni zarezerwowane do drugiego kwartału 2025 roku.

Samo uruchomienie było znaczącym kamieniem milowym dla SpaceX. Pierwszy stopień w swoim dziewiątym locie wrócił na miejsce startu Vandenberg. To był 200y Jak dotąd lądowanie rakiety Falcon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.