SpaceX uruchomił 54 kolejne Starlinks ze wzmacniaczem, co czyni go rekordowym 15. lotem

SpaceX wystrzelił swoją trzecią rakietę Falcon 9 w mniej niż dwa dni w sobotę, wysyłając 54 satelity internetowe Starlink na orbitę za pomocą poddanego recyklingowi wzmacniacza pierwszego stopnia, który wykonał rekordowy lot 15. Był to również 59. start dla konstruktora rakiet z Kalifornii. roku, prawie dwukrotnie więcej niż w 2021 roku.

Dziewięć weteranów pierwszego stopnia silników Merlina, pokrytych sadzą z 14 poprzednich wejść, odpaliło z rykiem o 16:32 czasu wschodniego, napędzając 229-metrową rakietę płynnie z historycznego Pad 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie.

Uruchomienie nastąpiło po Wycieczka do Kalifornii w piątek, który umieścił na orbicie satelitę monitorującego oceany o wartości 1,2 miliarda dolarów, oraz lot Falcon 9 z Florydy w piątek po południu, który wysłał w kosmos dwa szerokopasmowe satelity SES na średniej wysokości.

121722-uruchom 1.jpg
Rakieta SpaceX Falcon 9 wykorzystująca wzmacniacz pierwszego stopnia, która wykonała rekordowy 15. lot z historycznej Platformy 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie, wystrzeliwując na orbitę 54 inne satelity internetowe Starlink.

Williama Harwooda/Wiadomości CBS


Premiera Starlink była również planowana na piątek, ale SpaceX przełożył ją na sobotę, aby „ustawić priorytet” na uruchomienie SES.

W każdym razie pierwszy stopień B1058, który po raz pierwszy poleciał w maju 2020 r. – pomógł przyspieszyć Dowodziła pierwszym promem Crew Dragon W kosmosie – W sobotę rozwiązano kolejny problem swobodnego wznoszenia się z gęstej niższej atmosfery.

Dwie i pół minuty po starcie scena odpadła i poleciał, by wylądować na barce do lądowania przy plaży. Było to 124. lądowanie statku bezzałogowego SpaceX i ogólnie 158. udane odzyskanie.

121722 - lądowanie.  jpg
Booster B1058 jest gotowy na 15. ponowne wejście i lądowanie, tym razem na morskim dronie, ustanawiając nowy rekord dla SpaceX.

SpaceX


W międzyczasie drugi stopień Falcona 9 zakończył wznoszenie się w kosmos w ciągu kilku sekund od lądowania wspomagającego. 54 satelity Starlink wystrzelone za jednym razem, co daje łączną liczbę satelitów Starlink wystrzelonych do tej pory przez SpaceX do 3612, ponieważ SpaceX nadal wypełnia konstelację szerokopasmowych stacji przekaźnikowych połączonych laserowo.

Nie wszystkie satelity nadal działają lub znajdują się na orbicie, ale statystyk kosmiczny Jonathan McDowell szacuje, że 3230 satelitów działało podczas sobotniego przelotu.

SpaceX31 wystrzelił Falcona 9 w 2021 roku. W tym roku spodziewane są jeszcze dwa starty: kolejny lot Starlink z Cape Canaveral oraz wystrzelenie izraelskiego satelity obserwującego Ziemię z Vandenberg Space Force Base w południowej Kalifornii. To popchnęłoby SpaceX do 61 startów w 2022 roku.

READ  Tajemnicze szklane kule dostrzeżone przez chiński łazik na powierzchni księżyca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.