Spadki na giełdzie, wzrost cen ropy i pszenicy po ataku na Ukrainę

NEW YORK (Associated Press) – Akcje giełdowe na całym świecie spadły w czwartek po ataku Rosji na Ukrainę, siejąc strach na rynkach i zwiększając presję na wysoką inflację, która już ciąży na światowej gospodarce.

Na Wall Street indeks S&P 500 spadł o 1,6% we wczesnych obrotach, kontynuując swój ponury początek roku. Punktem odniesienia jest to, że indeks jest teraz o 13,5% niższy od rekordowego poziomu ustanowionego na początku tego roku. Akcje w Europie spadły dalej po tym, jak urzędnicy opisali rosyjskie posunięcia „Brutalny akt wojny”, w którym niemiecki DAX spadł o około 5%.

Oprócz ludzkich ofiar konflikt wydaje się powodować wzrost cen w dystrybutorach benzyny i sklepach spożywczych na całym świecie. Rosja i Ukraina są głównymi producentami nie tylko produktów energetycznych, ale także zbóż i różnych innych surowców. Wojna może zakłócić globalne dostawy, podobnie jak sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i innych sojuszników.

Ceny ropy po obu stronach Atlantyku wzrosły o około 100 USD lub więcej za baryłkę do najwyższego poziomu od 2014 r., czyli o ponad 6%. Wzrosły również ceny hurtowe oleju opałowego, pszenicy i innych towarów. A spotowa cena gazu ziemnego w Europie, od której kontynent jest zależny od Rosji, podskoczyła aż o 31%.

Wzrost cen energii i żywności może spotęgować obawy o inflację, która w styczniu osiągnęła najwyższy poziom w Stanach Zjednoczonych od dwóch pokoleń i co z kolei zrobi Rezerwa Federalna, aby ją ograniczyć. Niskie stopy procentowe, które uwielbiają inwestorzy, pomogły również wyprowadzić rynki finansowe i gospodarkę z zapaści spowodowanej wirusem Corona. Jedynym pytaniem było, jak szybko i jak mocno Fed będzie się poruszał.

Rentowności obligacji spadły na całym świecie, co jest oznaką, że inwestorzy szukali czegoś, co mogłoby zaoferować bezpieczniejsze zwroty niż akcje i inne bardziej ryzykowne zakłady. Rentowność 10-letniego amerykańskiego Skarbu Państwa spadła do 1,89% z 1,97% pod koniec środy. Złoto również było wyższe, wzrastając o 2,4%, kontynuując dobrą passę w obliczu obaw o Rosję i Ukrainę.

READ  Po decyzji Sądu Najwyższego o aborcji BlackRock i inni zarządzający aktywami powiedzieli, że zapłacą za podróż

Na Wall Street obawy o rosnące stopy procentowe zadały największe ciosy głównym akcjom technologicznym, zwrot po tym, jak firmy te podskoczyły, by wyprowadzić Wall Street z kryzysu koronawirusa w 2020 roku.

Nasdaq Composite, który jest wypełniony akcjami dużych firm technologicznych, stracił 1,5% i może zamknąć się o ponad 20% poniżej rekordu ustanowionego 19 listopada 2021 r. Jeśli tak się stanie, Wall Street nazywa to „rynkiem bessy”, czymś, co nie stało się to na giełdzie.Nasdaq od czasu, gdy koronawirus po raz pierwszy zniszczył światową gospodarkę.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 647 punktów, czyli 2%, do 32 490 punktów.

Chris Turner i Francesco Bisol z ING powiedzieli w raporcie, że rynki finansowe są „na drodze do bezpieczeństwa i być może będą musiały wykazywać wolniejszy wzrost” z powodu wyższych kosztów energii.

W Brukseli szef Komisji Europejskiej poinformował w czwartek, że 27-narodowa Unia Europejska planuje nałożyć daleko idące i ukierunkowane sankcje na Rosję.

„Pociągniemy do odpowiedzialności prezydenta Putina” – powiedziała Ursula von der Leyen.

Londyński FTSE 100 spadł o 3,1% po tym, jak Europa obudziła się na wiadomość o eksplozjach w stolicy Ukrainy, Kijowie, głównym mieście Charkowie i innych regionach. CAC 40 w Paryżu stracił 4%.

Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych na krótko zawiesiła handel na wszystkich swoich rynkach w czwartek rano. Po wznowieniu handlu, denominowany w rublach indeks MOEX spadł o ponad 20%, a denominowany w dolarach indeks RTS spadł o ponad jedną trzecią.

Niektórzy analitycy spodziewają się, że konflikt wypędzi inwestorów z wielu spółek technologicznych, z wyjątkiem sektora cyberbezpieczeństwa.

„Rosnąca obawa, że ​​potężna cyberwojna może być w niedalekim horyzoncie, z pewnością pobudziłaby wzrost wydatków na zapobieganie zaawansowanym cyberatakom w Rosji” – napisali analitycy Wedbush Securities w notatce do klientów.

Putin powiedział, że Rosja powinna chronić cywilów na wschodzie Ukrainy, a Waszyngton przewidywał, że uczyni to, by uzasadnić inwazję.

READ  Jeśli inflacja wdziera się w twój budżet? Oto 3 sposoby odpowiedzi

Prezydent Joe Biden potępił atak jako „nieuzasadniony i nieuzasadniony” i powiedział, że Moskwa zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, co wielu uważało, że Waszyngton i jego sojusznicy nałożyli dodatkowe sankcje. Putin zarzucił im ignorowanie żądań Rosji, by uniemożliwić Ukrainie wstąpienie do NATO i zapewnić Moskwie gwarancje bezpieczeństwa.

Waszyngton, Wielka Brytania, Japonia i Unia Europejska wcześniej nałożyły sankcje na rosyjskie banki, urzędników i liderów biznesu. Dodatkowe opcje obejmują blokowanie Rosji przed globalnym systemem bankowym.

___

Wkład Joe MacDonald, pisarza biznesowego dla AP Business.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.