Stabilność cen ropy na aktywność biznesową w USA, dane o popycie w Chinach

  • Aktywność biznesowa w USA ponownie słabnie w październiku -S&P Global
  • Import ropy naftowej do Chin spadł we wrześniu, a eksport paliw wzrósł do 15-miesięcznego maksimum

NOWY JORK, 24 października (Reuters) – Ceny ropy ustabilizowały się w poniedziałek, ponieważ słabe dane biznesowe z USA osłabiły oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych, podczas gdy dane pokazały, że popyt z Chin pozostał stłumiony we wrześniu, ponieważ ceny były ograniczone.

Do godziny 12:08 czasu wschodniego (1608 GMT) kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 21 centów, czyli 0,2%, do 93,29 USD za baryłkę, po wzroście o 2% w zeszłym tygodniu. Ropa naftowa West Texas Intermediate z dostawą w grudniu straciła 34 centy, czyli 0,4%, do 84,71 USD za baryłkę. Oba benchmarki spadły na początku sesji o 2 dolary za baryłkę.

Dane celne pokazały, że import chińskiej ropy naftowej we wrześniu, wynoszący 9,79 mln baryłek dziennie, pomimo wzrostu w sierpniu, spadł o 2% w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ niezależne rafinerie ograniczyły produkcję przy słabych marżach zysku i spadku popytu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Ostatnie ożywienie w imporcie ropy spadło we wrześniu” – napisali analitycy ANZ, dodając, że niezależne rafinerie nie wykorzystały zwiększonych kwot, ponieważ trwające zamknięcie związane z COVID wpłynęło na popyt.

Analitycy ING stwierdzili w nocie, że niepewność co do nierozprzestrzeniania się wirusa Corona i kryzysu na rynku nieruchomości w Chinach podważa skuteczność działań prowzrostowych, mimo że wzrost PKB w trzecim kwartale przekroczył oczekiwania.

Ceny ropy odzyskały część swoich wzrostów po tym, jak dane pokazały, że aktywność biznesowa w Stanach Zjednoczonych skurczyła się w październiku czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ producenci i firmy usługowe w comiesięcznym badaniu wśród menedżerów ds. zakupów odnotowali słaby popyt klientów.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy we wtorek, 21 czerwca

pozytywny sygnał

Standard & Poor’s Global podał, że amerykański złożony indeks produkcji PMI, który śledzi sektory produkcji i usług, spadł w tym miesiącu do 47,3 z końcowego odczytu 49,5 we wrześniu.

Phil Flynn, analityk z Price Futures Group, powiedział, że ta słabość może wskazywać, że podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej USA w celu walki z inflacją odniosły sukces i może przekonać ją do spowolnienia polityki podwyżek stóp, co jest pozytywnym sygnałem dla popytu na paliwa .

„Błąd w liczbie PMI jest znakiem, że gospodarka może nieco zwalniać, co okazuje się być bycze” – powiedział Flynn.

Ropa Brent wzrosła w zeszłym tygodniu, pomimo zapowiedzi prezydenta USA Joe Bidena o sprzedaży pozostałych 15 milionów baryłek strategicznych rezerw ropy, co stanowi część rekordowego uwolnienia 180 milionów baryłek, które rozpoczęło się w maju.

Biden dodał, że jego celem będzie uzupełnienie zapasów, gdy ropa w USA osiągnie około 70 USD za baryłkę.

Ale Goldman Sachs powiedział, że emisja akcji prawdopodobnie nie będzie miała znaczącego wpływu na ceny.

„Takie oświadczenie prawdopodobnie będzie miało niewielki wpływ (mniej niż 5 USD za baryłkę) na ceny ropy” – podał bank w notatce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Noah Browning i Florence Tan; Montaż przez Margaritę Choi i Davida Holmesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.