Stany Zjednoczone badają autopilota Tesli, kierownice, które mogą spaść

DETROIT (AP) – amerykańskie organy regulacyjne podkręcają temperaturę w Tesli, ogłaszając dochodzenie w sprawie pękniętych kierownic niektórych SUV-ów i śmiertelnego wypadku z udziałem Tesli podejrzanej o używanie autopilota, gdy zderzył się z zaparkowanym wozem strażackim w Kalifornii.

National Highway Traffic Safety Administration poinformowała w środę, że tworzy specjalny zespół dochodzeniowy w celu zbadania wypadku z 18 lutego. Obejmuje drabinę Tesla Model S i Contra Costa County Fire Department.

Sonda z wozem strażackim jest częścią większego dochodzenia, które agencja przeprowadziła w sprawie wielu przypadków Tesli przy użyciu systemu autopilota producenta samochodów, które zderzyły się z zaparkowanymi pojazdami ratunkowymi mającymi tendencję do innych wypadków. NHTSA stała się bardziej agresywna w ściganiu problemów związanych z bezpieczeństwem Tesli w ubiegłym roku, ogłaszając kilka wycofań i dochodzeń.

Kierowca Tesli Model S z 2014 roku zginął w wypadku, a pasażer został poważnie ranny. Czterech strażaków zostało leczonych z powodu drobnych obrażeń, a ciężarówka z drabiną o wartości 1,4 miliona dolarów została uszkodzona.

NHTSA bada, w jaki sposób system autopilota wykrywa pojazdy uprzywilejowane i reaguje na nie zaparkowane na autostradach. Co najmniej 14 samochodów Tesli zderzyło się z pojazdami ratunkowymi w całym kraju podczas korzystania z systemu.

Zautomatyzowane systemy jazdy nie zawsze biorą udział w wypadkach, do których NHTSA wysyła śledczych. Na przykład patrol autostradowy stanu Ohio ustalił, że Tesla, która w listopadzie zderzyła się z jednym z samochodów patrolowych, nie działała w „żadnym trybie autonomicznym”.

Władze poinformowały, że wóz strażacki z Kalifornii był oświetlony i zaparkowany ukośnie na autostradzie, aby chronić ratowników po wcześniejszym wypadku, który nie spowodował obrażeń.

Szef okręgu ochrony przeciwpożarowej hrabstwa Contra Costa, Louis Brochard III, powiedział, że jego departament jest zaniepokojony niebezpieczeństwami, jakie nieuważni kierowcy stwarzają dla siebie, pasażerów i osób udzielających pierwszej pomocy.

„Wszystkim tym zgonom, urazom, zagrożeniom dla strażaków i utracie cennego sprzętu można zapobiec” – powiedział, wzywając kierowców do zwolnienia i przejścia do pojazdów ratowniczych.

READ  Aktywista inwestor wzywa dyrektora generalnego BlackRock, Finka, do ustąpienia z powodu „hipokryzji” ESG

„Ostatnie doniesienia o samochodach, które mogły obsługiwać zautomatyzowane systemy jazdy, zderzających się z zaparkowanymi pojazdami ratowniczymi na miejscu zdarzenia, stanowią poważny problem bezpieczeństwa dla strażaków, ratowników medycznych i społeczeństwa, któremu służymy” – powiedział Rob Brown Jr., dyrektor generalny International Stowarzyszenie Komendantów Straży Pożarnej, powiedział w liście e-mailem.

Rzeczniczka NHTSA powiedziała, że ​​nie może komentować otwartego śledztwa, gdy zapytano ją, czy Teslas stanowi zagrożenie dla ratowników.

NHTSA intensywnie przyglądała się Tesli w ciągu ostatniego roku, starając się o kilka wycofań i wszczynając dochodzenia.

Wcześniej w środę agencja opublikowała dokumenty ujawniające dochodzenie w sprawie kierownic, które mogą odłączyć się od kolumny kierownicy w nawet 120 000 SUV-ów Model Y.

Agencja poinformowała, że ​​otrzymała dwie skargi, w których dostarczono klientom Model Y 2023 z brakującą śrubą mocującą koło do kolumny kierownicy. Koła miały tarcie z kołami napędowymi, ale rozdzieliły się po przyłożeniu siły podczas jazdy SUV-em.

– czytamy w dokumentach agencji zamieszczone na swojej stronie internetowej Śr, że oba incydenty miały miejsce, gdy SUV miał niski przebieg.

W jednej ze skarg złożonych w NHTSA Malik powiedział, że jechał z rodziną w Woodbridge w stanie New Jersey, kiedy kierownica nagle wypadła 29 stycznia, pięć dni po zakupie samochodu. Właściciel napisał, że udało mu się zjechać w kierunku blokady. Nie było obrażeń.

To było „okropne przeżycie” – powiedział agencji Associated Press Prirak Patel, właściciel samochodu. Powiedział, że był na lewym pasie autostrady, kiedy kierownica odpadła i miał szczęście, że droga była prosta i był w stanie zatrzymać samochód przy szlabanie.

Pozostawiono wiadomości z prośbą o komentarz od Tesli z siedzibą w Austin w Teksasie.

Początkowo Centrum Serwisowe Tesli Patel oszacowało koszt rozwiązania problemu na 103,96 USD. Centrum serwisowe przeprosiło w czymś, co wyglądało na wiadomości tekstowe opublikowane na Twitterze.

READ  Dow spadł o ponad 1000 punktów po rozczarowujących zarobkach detalicznych

Kiedy Patel napisał, że stracił wiarę w Teslę i poprosił o zwrot pieniędzy, centrum serwisowe usunęło opłatę.

Patel miał później możliwość zatrzymania samochodu lub wymiany go na nowy. Patel powiedział, że wybrał alternatywę.

Patel powiedział, że podziwia dyrektora generalnego Tesli, Elona Muska, i zainwestował dużą część swoich oszczędności w akcje Tesli, które zamknęły się w środę o 3%.

„Moje dzieci trochę bały się jeździć wypożyczoną Teslą, a jako rodzic możemy odzyskać ich zaufanie” – powiedział Patel. Powiedział, że ma nadzieję, że Tesla zbada i poprawi kontrolę jakości.

Oddzielne koła napędowe są rzadkością w branży, ale nie bez precedensu. W lutym Nissan wycofał około 1000 pojazdów elektrycznych Ariya z powodu podobnego problemu.

NHTSA wszczęła również dochodzenie w ciągu ostatnich trzech lat w sprawie nagłego hamowania Tesli bez powodu, Problemy z zawieszeniem i inne problemy.

W lutym NHTSA naciskała na Teslę, aby wycofała około 363 000 samochodów w ramach programu „w pełni autonomicznej jazdy”. Ponieważ system może naruszać przepisy ruchu drogowego. System jest testowany na drogach publicznych nawet przez 400 000 właścicieli Tesli. Ale NHTSA stwierdziła w dokumentach, że może podejmować niebezpieczne działania, takie jak przejazd bezpośrednio przez skrzyżowanie tylko z pasa do skrętu, przejeżdżanie na żółtym świetle bez zachowania odpowiedniej ostrożności lub nie reagowanie na zmiany ograniczeń prędkości.

Departament Sprawiedliwości USA również zwrócił się do Tesli Dokumenty Tesli na temat „w pełni samodzielnej jazdy” i autopilota.

Tesla mówi w swojej instrukcji obsługi, że ani autopilot, ani „pełna samodzielna jazda” nie mogą prowadzić samodzielnie, a właściciele muszą być zawsze przygotowani na zaangażowanie.

NHTSA wysłała śledczych w sprawie 35 wypadków Tesli, w których podejrzewa się użycie zautomatyzowanych systemów. W wypadkach tych zginęło dziewiętnaście osób, w tym dwóch motocyklistów.

READ  Kalifornia zatwierdza podatek litowy pomimo ostrzeżeń branży

____

Powiązani pisarze prasowi Olga Rodriguez z San Francisco i John Sewer z Toledo w stanie Ohio przyczynili się do powstania tej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.