Stany Zjednoczone twierdzą, że chińska straż przybrzeżna nęka filipińskie statki

WASHINGTON (Reuters) – Stany Zjednoczone wezwały w sobotę Chiny do zaprzestania nękania filipińskich statków na Morzu Południowochińskim, przysięgając stanąć po stronie Filipin w czasie napięć geopolitycznych.

„Wzywamy Pekin do zaprzestania prowokacyjnego i niebezpiecznego zachowania” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA.

Filipiny oskarżyły w piątek chińską straż przybrzeżną o przyjęcie „agresywnej taktyki” po incydencie podczas patrolu filipińskiej straży przybrzeżnej w pobliżu kontrolowanej przez Filipiny Ławicy Than Thomas, będącej punktem zapalnym wcześniejszych sporów, położonym 105 mil morskich (195 km) od wybrzeża.

Thomas Scholl II jest domem dla małego kontyngentu wojskowego na pokładzie rdzewiejącego amerykańskiego statku z czasów II wojny światowej, który został celowo zacumowany w 1999 roku, aby wzmocnić roszczenia terytorialne Filipin. W lutym Filipiny poinformowały, że chiński statek skierował „laser wojskowy” na jeden ze swoich statków zaopatrzeniowych.

Chiny roszczą sobie prawo do prawie całego Morza Południowochińskiego, używając „linii dziewięciu kresek” na mapach rozciągających się na ponad 1500 kilometrów od ich kontynentu i przecinających wyłączne strefy ekonomiczne Wietnamu, Filipin, Malezji, Brunei i Indonezji. Międzynarodowy wyrok arbitrażowy z 2016 roku odrzucił tę linię, ponieważ nie miała ona podstawy prawnej.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w piątek, że filipińskie statki wpłynęły na chińskie wody i podjęły umyślne prowokacyjne kroki.

Departament Stanu powiedział, że Waszyngton „opowiada się z naszymi sojusznikami z Filipin, wspierając międzynarodowy porządek morski oparty na zasadach”.

Raportowanie Jasona Langa. Montaż przez Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Naukowcy tworzą „lekko spocony” palec robota z żywą skórą | Nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.