Stany Zjednoczone uderzyły w Putina, zakazując wszelkiego importu rosyjskiej ropy

WASZYNGTON (AP) – Prezydent Joe Biden we wtorek nakazał zakaz importu rosyjskiej ropy, co mocno uderzyło w rosyjską gospodarkę. W odwecie za atak Władimira Putina na Ukrainę. Gdy narody zachodnie starają się powstrzymać inwazję Putina, poważny ruch handlowy w odpowiedzi na prośbę przywódcy o rozwiązanie problemu Ukrainy pchnął Stany Zjednoczone do przodu.

Amerykanie też odczują ból – przy dystrybutorze gazu – deklarując, że „obrona wolności jest kosztowna”, zgodził się Biden.

Import to rażące lekceważenie ogromnych sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją. Eksport energii zapewnia stały dopływ pieniędzy do Rosji, pomimo ścisłych ograniczeń w rosyjskim sektorze finansowym.

„Nie będziemy uczestniczyć w finansowaniu wojny Putina”, powiedział Biden, dodając, że nowy ruch był „potężnym ciosem” przeciwko zdolności Rosji do finansowania trwającej ofensywy.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone ściśle współpracują z europejskimi sojusznikami, którzy są silnie uzależnieni od dostaw energii z Rosji. Oświadczenie to oznaczało niedawną próbę Bidena odcięcia Rosji od większości światowej gospodarki i zapewnienia, że ​​inwazja na Ukrainę była strategiczną stratą dla Putina, nawet jeśli był w stanie przejąć terytorium.

„Ukraina nigdy nie odniesie sukcesu Putina” – powiedział Biden.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił działania Bidena w tweecie: „Dzięki osobistemu przywództwu USA i OPOTUS za uderzenie w serce machiny wojennej Putina i zakazanie dostaw ropy, gazu i węgla na rynek amerykański. Zachęć inne kraje i przywódców do pójścia w ich ślady.

Unia Europejska podejmie w tym tygodniu zobowiązanie Zależność Rosji od potrzeb energetycznych powinna być jak najszybciej stopniowo zmniejszana, ale wypełnienie pustki bez paraliżowania gospodarek UE zajmie trochę czasu. Wielka Brytania, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, ogłosiła we wtorek, że do końca tego roku wycofuje dostawy ropy i ropy z Rosji.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, dużego producenta ropy i gazu, Europa jest uzależniona od importu 90% swojego gazu i 97% produktów naftowych. Rosja dostarcza około 40% gazu w Europie i jedną czwartą jej ropy. Stany Zjednoczone nie importują rosyjskiego gazu ziemnego.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie wzrosły po kluczowych średnich, najgorszy dzień od czerwca

Kwestia sankcji naftowych spowodowała konflikt między interesami politycznymi w kraju a próbami obciążenia Rosji kosztami. Chociaż rosyjska ropa stanowi tylko niewielką część amerykańskiego importu, Biden powiedział, że niechętnie go zakazuje, zmniejszając podaż i podnosząc ceny benzyny.

Inflacja jest najwyższa od 40 lat, co jest w dużej mierze napędzane przez ceny gazu, które mogą wpłynąć na funta w okresie poprzedzającym listopadowe wybory śródokresowe.

„Wojna Putina już krzywdzi amerykańskie rodziny przy dystrybutorze” – powiedział Biden.

Ceny gazu rosły od tygodni w oczekiwaniu na konflikty i możliwe zakłócenia w rosyjskim sektorze energetycznym. Według klubu motoryzacyjnego AAA średnia cena galonu benzyny w Stanach Zjednoczonych osiągnęła we wtorek rekordowy poziom 4,17 USD, co oznacza wzrost o 10 centów w ciągu jednego dnia, czyli o 55 centów więcej niż w zeszłym tygodniu.

Biden powiedział, że rosnące ceny są zrozumiałe, ale ostrzegł Departament Energii USA przed „nadmierną inflacją” i wyzyskiem konsumentów.

Jeszcze przed amerykańskim embargiem kilka zachodnich firm energetycznych, w tym ExxonMobil i BP, zerwało więzi z Rosją i ograniczyło import. Shell, który w ten weekend kupił eksport rosyjskiej ropy, we wtorek przeprosił za ten ruch w obliczu międzynarodowej krytyki i obiecał zaprzestać dalszego kupowania rosyjskich dostaw energii. Ze wstępnych danych Departamentu Energii USA wynika, że ​​w ostatnim tygodniu lutego import rosyjskiej ropy spadł do zera.

Do 2021 r. Stany Zjednoczone importowały z Rosji około 245 mln baryłek ropy naftowej i produktów naftowych – według danych US Energy Information Administration o 24% w ciągu roku.

„To ważny krok, aby pokazać Rosji, że energia jest przy stole” – powiedział Max Bergman, były urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych, który jest obecnie starszym członkiem prodemokratycznego Centrum Postępu USA.

Bergman powiedział, że nie dziwi fakt, że Stany Zjednoczone były w stanie zrobić ten krok przed krajami europejskimi, które są silnie uzależnione od rosyjskiej energii.

READ  Biden News Today: Prezydent otwiera rezerwy ropy, by uporać się z cenami gazu, Putin wydaje się być „samoizolowany” i sceptycznie nastawiony do odwrotu Ukrainy

„Chociaż kroki nie są symetryczne, wszystkie są wykonywane zgodnie” – powiedział. „Ciągle z nimi rozmawiamy”.

Biały Dom powiedział, że zakaz nowych zakupów wejdzie w życie natychmiast, ale administracja zezwoliła na 45-dniową „rezygnację” na dalszą dystrybucję w ramach istniejących umów.

Wiadomość o decyzji Bidena została po raz pierwszy podana przez Bloomberg we wtorek.

Ogłoszenie Białego Domu pojawia się w kontekście presji obu partii na Kapitol, aby zakazać rosyjskiej energii i nałożyć inne koszty gospodarcze.

W zeszłym tygodniu przewodnicząca domu Nancy Pelosi dała duży impuls, kiedy ogłosiła „zakaz”.

W poniedziałek Demokraci z potężnej Komisji Środków i Środków ogłosili dwupartyjną ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy i nałożenia dalszych sankcji handlowych na kraj, powiedział jeden z doradców. Zanim Biden podjął decyzję.

„Prezydent Biden w końcu wywiera presję na wszystkich członków Kongresu” – powiedział senator John Barroso, R-Wyo i członek kierownictwa partii. „Jego decyzja o zakazie rosyjskiej ropy jest niezbędnym krokiem w zabiciu krowy pieniężnej Putina”.

Jednak we wtorek późnym wieczorem rada przełożyła głosowanie nad ustawą zakazującą rosyjskiej ropy, w związku z nieporozumieniami wśród prawodawców co do szczegółów. Rada miała głosować nad ustawą w środę, według anonimowego doradcy, który miał omówić sytuację.

Jason Furman, profesor Harvardu i były doradca ekonomiczny prezydenta Baracka Obamy, powiedział: „Gospodarka USA może w pełni poradzić sobie z każdym wyzwaniem związanym z wyższymi cenami ropy, ale przyniesie pewne wyzwania.

Pelosi powiedział, że rada posunie się naprzód we wtorek, głosując nad prawami, takimi jak zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej, nałożenie kosztów handlowych na Rosję i rozszerzenie sankcji na Rosjan za ataki na cywilów na Ukrainie.

Przed inwazją rosyjska ropa i gaz stanowiły ponad jedną trzecią dochodów rządu. Światowe ceny energii wzrosły od czasu inwazji i nadal rosną pomimo skonsolidowanych uwolnień rezerw strategicznych, co uczyniło rosyjski eksport jeszcze bardziej opłacalnym.

READ  Sony wciąż boryka się z dostawami PS5

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone i ich międzynarodowi partnerzy umożliwili największym bankom Rosji, jej bankowi centralnemu i Ministerstwu Finansów oraz niektórym instytucjom finansowym blokowanie płatności międzynarodowych od organizacji informacyjnej SWIFT.

Jednak przepisy wydane przez Departament Skarbu pozwalają na kontynuowanie rosyjskich transakcji energetycznych przez nielicencjonowane banki z siedzibą w USA w celu złagodzenia zakłóceń na globalnych rynkach energetycznych.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholes powiedział, że sprzeciwia się europejskiemu embargo na import rosyjskiej energii, mówiąc, że nie ma innego sposobu na spełnienie wymagań UE dotyczących paliw silnikowych, ciepła i energii elektrycznej oraz zastosowań przemysłowych. Wiceprezydent Robert Hebeck powiedział we wtorek, że kiedy odwiedził Waszyngton w zeszłym tygodniu, amerykańscy urzędnicy przyznali, że Europa jest w innej sytuacji.

„Powiedzieli mi w negocjacjach, że nie będą prosić ani prosić Niemiec o to samo. Ale rozwijam potrzebę szybkiego stworzenia dla nas i dla mnie możliwości podjęcia podobnych działań.

Chociaż rosyjska ropa stanowi niewielką część całkowitego importu energii do USA, może zastąpić Stany Zjednoczone rosyjską ropą importowaną z innych krajów bogatych w ropę, ale może to być problematyczne politycznie.

Czołowi senatorowie amerykańscy ostrzegali administrację Bidena, aby nie przyjmowała żadnych umów dotyczących importu ropy naftowej od reżimu Nicolasa Maduro w Wenezueli.

„Wysiłki administracji Bidena zmierzające do zjednoczenia całego świata przeciwko morderczemu tyranowi w Moskwie nie powinny ograniczać się do wspierania dyktatora, którego dotyczy śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości w Caracas” – powiedział Sen, lider DNJ. powiedział Bob Menendez. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu. „Demokratyczne aspiracje narodu wenezuelskiego, jak determinacja i odwaga narodu ukraińskiego, są warte kilka tysięcy baryłek więcej niż ropa”.

___

Autorzy AP Matthew Daly, Lisa Mascaro i Chris McGregor przyczynili się do tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.