Statek ratowniczy Banksy’ego przejęty przez włoską straż przybrzeżną na Lampedusie

MILAN (Reuters) – Statek ratunkowy ufundowany przez brytyjskiego artystę ulicznego Banksy’ego został zatrzymany w niedzielę na Lampedusie po tym, jak włoska straż przybrzeżna powiedziała, że ​​łódź nie wykonała instrukcji, by zawrócić na Sycylię po przeprowadzeniu akcji ratunkowej migrantów.

Straż przybrzeżna poinformowała, że ​​nakazała MV Louise Michel zacumować w Trapani na Sycylii po przeprowadzeniu wstępnej akcji ratunkowej w libijskim obszarze poszukiwawczo-ratowniczym. Zamiast tego statek udał się z pomocą migrantom na pokładzie trzech innych łodzi w obszarze poszukiwań i ratownictwa na Malcie.

Straż przybrzeżna dodała, że ​​była już w drodze, aby pomóc pozostałym trzem łodziom.

Straż przybrzeżna powiedziała, że ​​nakazała zacumować Louise Michele na mocy nowego prawa uchwalonego we Włoszech w tym roku, które przewiduje kodeks postępowania dla statków organizacji charytatywnych migrantów.

30-metrowy, różowo-biały Louise Michel, nazwany na cześć francuskiej feministycznej anarchistki, ostatecznie zacumował na Lampedusie późnym wieczorem w sobotę ze 178 migrantami na pokładzie.

Straż przybrzeżna powiedziała, że ​​chce zapobiec zabraniu na pokład zbyt wielu ludzi, zagrażających ich bezpieczeństwu. Lokalne władze na Lampedusie poinformowały, że ich obiekty recepcyjne są teraz pełne.

Straż przybrzeżna poinformowała, że ​​w ciągu ostatnich 48 godzin skoordynowała 58 akcji ratunkowych z łodzi, pomagając ponad 3300 osobom.

Organizacja pozarządowa Louise Michel poinformowała na swoim koncie na Twitterze, że została poinformowana, że ​​jej statek został zatrzymany za naruszenie nowego włoskiego ustawodawstwa i że jest gotowa walczyć z tą decyzją.

„W tej chwili wiemy o dziesiątkach łodzi w niebezpieczeństwie przed wyspą, ale nie wolno nam pomagać. To jest niedopuszczalne!” Powiedział.

W ostatnim z serii śmiertelnych wypadków w ostatnich dniach co najmniej 29 migrantów zginęło, gdy ich łodzie zatonęły u wybrzeży Tunezji podczas próby przepłynięcia Morza Śródziemnego do Włoch – poinformowała w niedzielę tunezyjska straż przybrzeżna.

READ  Izraelscy i palestyńscy bojownicy ogłaszają rozejm w Gazie

Reportaż Giulio Piovaccari; Montaż przez Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.