Stellantis zamknie fabrykę w Illinois, zwolni ponad 1000 pracowników, powołując się na rosnące koszty pojazdów elektrycznych


Nowy Jork
CNN

Stellantis zamyka fabrykę w Illinois w lutym, co skutkuje zwolnieniami 1350 pracowników na czas nieokreślony, podała firma w oświadczeniu, powołując się na rosnące koszty na rynku pojazdów elektrycznych.

„Na naszą branżę negatywnie wpłynęło wiele czynników, takich jak trwająca pandemia COVID-19 i globalny niedobór mikroczipów, ale największym wyzwaniem są rosnące koszty związane z elektryfikacją rynku motoryzacyjnego” – powiedział Stellantis w oświadczeniu. Firma poinformowała, że ​​podejmuje kroki w celu „stabilizacji produkcji” i „poprawy wydajności” w swoich zakładach w Ameryce Północnej.

Europejski producent samochodów zapowiedział, że 23 lutego „zamknie” fabrykę w Belvedere w stanie Illinois, a zwolnienia mają potrwać ponad sześć miesięcy. Stellantis, firma macierzysta Chryslera, Dodge’a i Jeepa, powiedziała, że ​​”dołoży wszelkich starań”, aby umieścić zwolnionych pracowników na wolnych stanowiskach i szuka innych możliwości ponownego zatrudnienia fabryki w Belvidere.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Samochodów napisała na Facebooku, że jest „głęboko oburzona” tą decyzją. Przewodniczący grupy, Ray Carey, powiedział, że „nie do zaakceptowania” jest to, że Stellantis nie przydzieli nowych produktów do zakładu.

Fabryka w Illinois produkuje Jeepa Cherokee i będzie kontynuować produkcję pojazdu aż do zamknięcia fabryki, ale firma nie skomentowała przyszłości tej marki i modelu.

„To ważny pojazd w ofercie i pozostajemy zaangażowani w długoterminowy segment średniej wielkości SUV-ów” – powiedziała Jodi Tinson, rzeczniczka Stellantis w oświadczeniu.

W październiku firma poinformowała, że ​​jej wspólne przedsięwzięcie, które produkuje Jeepy w Chinach, jest wniosek o ogłoszenie upadłości.

W lipcu ubiegłego roku Stellantis złożył wniosek Zaangażowanie w wysokości 35,5 miliarda dolarów dla samochodów elektrycznych do końca 2025 roku, aby rozszerzyć swoje portfolio. Dyrektor generalny Carlos Tavares powiedział, że firma planuje, że w ciągu czterech lat 70% sprzedaży w Europie i 40% w Stanach Zjednoczonych będzie stanowić samochody całkowicie elektryczne lub hybrydy typu plug-in.

READ  Elon Musk nazwał ESG oszustwem - czy szef Tesli wyświadczył inwestorom przysługę?

— Peter Valdes Dapena przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.