Stolica Izraela: Australia odwraca uznanie Zachodniej Jerozolimy za czasów TrumpaCNN

Australijski rząd cofnął decyzję swojego poprzednika o uznaniu Jerozolimy Zachodniej za swoją stolicę Izraelwywołując potępienie ze strony izraelskiego rządu.

Australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong potwierdziła „wcześniejsze i wieloletnie stanowisko” Canberry w sprawie Izraela na wtorkowej konferencji, podkreślając niezachwiane poparcie rządu Nowej Partii Pracy dla Izraela i narodu palestyńskiego.

„Australia jest zaangażowana w rozwiązanie dwupaństwowe, w którym Izrael i przyszłe państwo palestyńskie współistnieją w pokoju i bezpieczeństwie w granicach uznanych na arenie międzynarodowej” – powiedział Wong. „Nie będziemy wspierać podejścia, które podważa tę szansę”.

Poprzedni rząd, kierowany przez byłego premiera koalicji Scotta Morrisona, uznał Zachodnią Jerozolimę za stolicę Izraela w 2018 roku, po oświadczeniu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W 2017 roku Trump To było siedem dekad amerykańskiej polityki zagranicznej Stany Zjednoczone ogłosiły Jerozolimę stolicą Izraela. W następnym roku Stany Zjednoczone przeniosły swoją ambasadę Od Tel Awiwu do Jerozolimy.

Premier Izraela Yair Lapid powiedział, że decyzja Australii o powrocie na swoje poprzednie stanowisko we wtorek była „pilną reakcją na fałszywe doniesienia w mediach”.

„W świetle sposobu, w jaki ta decyzja została podjęta w Australii, jako pochopną odpowiedź na fałszywe doniesienia w mediach, mamy nadzieję, że rząd australijski zajmie się innymi sprawami bardziej poważnie i profesjonalnie” – powiedział Lapid w oświadczeniu. Bez rozwijania „fałszywych raportów”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela wezwało ambasadora Australii do Izraela.

Przed ogłoszeniem Trumpa kolejni prezydenci USA sprzeciwiali się składaniu jakichkolwiek deklaracji w tej sprawie do czasu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Decyzja Trumpa wywołała potępienie ze strony światowych przywódców i wywołała falę wstrząsu w całym muzułmańskim świecie. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy twierdzą, że ich stolicą jest święte miasto.

Decyzja Morrisona, by pójść w ślady Trumpa Wzbudzając dalsze oburzenie, Wong przeprosił we wtorek za wszelkie niepokoje.

„Żałuję, że decyzja pana Morrisona o zaangażowaniu się w politykę zmieniła pozycję Australii i niepokój, jaki te zmiany spowodowały dla wielu członków społeczności australijskiej, którzy bardzo troszczą się o ten problem” – powiedział Wong.

Podział Jerozolimy na Wschód i Zachód sięga porozumienia rozejmowego z 1949 r., które zakończyło wrogość między Izraelem a mocarstwami arabskimi. Podzielił miasto.

Zachodnia Jerozolima była w rękach Izraela, a Wschodnia Jerozolima była pod kontrolą Jordanii. Organizacja Narodów Zjednoczonych z 1947 r. plan podzielenia Palestyny ​​na dwie części, tworząc państwo żydowskie i państwo arabskie, uznała Jerozolimę za działający na arenie międzynarodowej „podział korpusu” z wyjątkiem dwóch państw.

Izrael zdobył Wschodnią Jerozolimę w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Rozszerzył granice miasta i ogłosił je wszystkie zjednoczoną stolicą Izraela.

Do czasu ogłoszenia Trumpa społeczność międzynarodowa w dużej mierze formalnie nie uznała stanowiska Izraela, twierdząc zamiast tego, że tylko wynegocjowane porozumienie między obiema stronami może określić ostateczny status miasta.

Miasto ma głębokie świątynie dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan. Sprawa była drażliwa, ponieważ negocjacje między Izraelczykami i Palestyńczykami pozostawiły kwestię Jerozolimy na ostatnią fazę jakiegokolwiek porozumienia pokojowego.

READ  Burza, która pojawia się późną zimą, przynosi śnieg na południe i północny wschód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.