Sunak objął urząd premiera Anglii w środku kryzysu gospodarczego

LONDYN (AP) — Riszi Sunak We wtorek został trzecim premierem Wielkiej Brytanii, któremu powierzono zadanie powstrzymania kryzysu gospodarczego, który pozostawił finanse kraju w niepewnej sytuacji, a miliony zmagają się z płaceniem rachunków za żywność i energię.

Sunak, pierwszy kolorowy lider w AngliiSpotkał się z królem Karolem III w Pałacu Buckingham, gdzie monarcha oficjalnie zapytał nowego przywódcę rządzącej Partii Konserwatywnej. Utworzyć rząd, tradycja.

Sunak zdobył w poniedziałek przywództwo, postrzegany przez jego partię jako bezpieczna para, mająca nadzieję na ustabilizowanie gospodarki zmierzającej do recesji – i powstrzymanie własnej spadającej popularności po krótkiej, katastrofalnej kadencji Liz Truss.

Jego nieopłacany pakiet obniżek podatków wpędził rynki finansowe w stan rozdętego zadłużenia, doprowadził funta do rekordowo niskiego poziomu i zmusił Bank Anglii do interwencji – osłabiając kruchą gospodarkę Wielkiej Brytanii i niszcząc autorytet Skarbu Państwa. w jego partii.

Sunak – 42-letni najmłodszy brytyjski przywódca od ponad 200 lat – docenił skalę wyzwania, stan gospodarki i sceptycyzm brytyjskiej opinii publicznej zmęczonej operą mydlaną Partii Konserwatywnej. Ministrowie za kilka miesięcy.

„W pełni doceniam, jak trudne są sprawy”, powiedział Sunak przed domem premiera przy 10 Downing Street. „Rozumiem, że po tym też mam pracę, aby przywrócić pewność siebie. Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem odważny.

Sprowadzając ludzi z różnych odłamów Partii Konserwatywnej, Sunak natychmiast przystąpił do obsadzania stanowisk w swoim rządzie, aby odcisnąć swoje piętno na rządzie. Jego pierwszym posunięciem było usunięcie kilkunastu członków z gabinetu Truss.

Jego celem jest zbudowanie szafy zdolnej do wymazania wspomnień o błędach i zawróceniach z ostatnich miesięcy. Ale podziały prawicowej partii na imigrację, stosunki z Europą i inne ważne kwestie pozostają głębokie. Sojusznicy Trussa i jego nękany skandalami poprzednik Boris Johnson Ci, którzy zostali usunięci z rządu, mogą teraz wnosić skargi z zaplecza Parlamentu.

READ  Pracownicy Twittera obawiają się, że prezes zarządu po eksmisji Kasturi, Barack Agarwal | Świergot

Podczas swojej kadencji jako szef skarbu Sunak stał się popularny wśród społeczeństwa, dostarczając miliardy na wsparcie zamkniętych firm i zwolnionych pracowników podczas pandemii COVID-19.

Ale teraz musi nadzorować podwyżki podatków i cięcia wydatków publicznych, próbując opanować inflację i dług publiczny. Prawdopodobnie rozprzestrzeni się fala strajków o płace, po których wychodzą kolejarze, telekomunikanci, śmieciarze, prawnicy i dokerzy.

Przyznając się do „trudnych decyzji w przyszłości”, Sunak próbował wytyczyć granicę chaosu, który pochłonął Trussa i Johnsona. Powiedział, że jego rząd będzie miał „uczciwość, profesjonalizm i odpowiedzialność na każdym szczeblu”.

Przeciwnicy już przedstawiają Sunaka jako pozbawionego kontaktu z troskami zwykłych ludzi, biorąc pod uwagę jego uprzywilejowane wykształcenie w prywatnej szkole, poprzednią karierę menedżera funduszu hedgingowego i ogromne bogactwo.

Sunak „obchodzi na urząd jako szczególnie popularny premier, ale cieszy się reputacją pewnego pozoru kompetencji gospodarczych”, powiedział Alan Wager, pracownik naukowy w brytyjskim think tanku Zmiana Europy. „Problem polega na tym, że jest powszechnie postrzegany jako pozbawiony kontaktu z ludźmi.

Większość majątku Sunaka pochodzi od jego żony Akshaty Murthy, której ojciec jest miliarderem i założycielem indyjskiego giganta IT Infosys. Zgodnie z listą bogatych Sunday Times, para jest warta 730 milionów funtów (826 milionów dolarów).

W kwietniu 2022 r. ujawniono, że Murthy nie zapłacił brytyjskiego podatku od swoich dochodów z zagranicy. Praktyka była legalna – i Murthy wkrótce zgodził się z niej zrezygnować – ale była zła w czasie, gdy miliony Brytyjczyków walczyły o związanie końca z końcem.

Oprócz zwołania gabinetu Sunak musi przygotować sprawozdanie budżetowe, w którym rząd planuje wnieść miliardy funtów (dolarów), aby wypełnić dziurę fiskalną stworzoną przez rosnącą inflację i spowolnioną gospodarkę. Czas niestabilności kratownicy w biurze.

Raport, który obejmuje podwyżki podatków i cięcia wydatków, ma zostać przedstawiony Parlamentowi w poniedziałek przez kanclerza skarbu Jeremy’ego Hunta, który został mianowany przez Truss dwa tygodnie temu, a za nim Sunak. Został sprowadzony, aby ustabilizować rynki, a usunięcie go wywołałoby nowe wibracje.

READ  Rosyjska Rada Astronautów ISS w kolorach jak ukraińska flaga

Truss opuścił 10 Downing Street we wtorek po wygłoszeniu zjadliwego oświadczenia publicznego zaledwie siedem tygodni przed premierem. Ogłosił rezygnację w czwartekPrzyznała, że ​​nie była w stanie zrealizować swoich planów gospodarczych.

W uwagach na odejście Truss bronił swojej wizji niskich podatków i krótkiej, burzliwej kadencji.

„Wierzę bardziej niż kiedykolwiek, że musimy odważnie stawić czoła problemom, przed którymi stoimy”, powiedział, zanim pogratulował Sunakowi zwycięstwa, dodając: „Nasz kraj nadal walczy z burzami”.

Zwycięstwo Sunaka było niezwykłym zwrotem akcji zaledwie kilka tygodni po tym, jak Truss przegrał wybory konserwatywne na miejsce Johnsona. Członkowie partii opowiedzieli się za bodźcem do obniżki podatków zamiast ostrzeżenia, aby kontrolować inflację.

Sunak został wybrany na przywódcę konserwatystów po tym, jak został jedynym kandydatem, który oczyścił poprzeczkę 100 nominacji z innych ustawodawców, aby zakwestionować wybory partyjne. Sunak pokonał swojego potencjalnego rywala o stanowisko w rządzie, Benny’ego Mordanta, i odsuniętego Johnsona, który wrócił z wakacji na Karaibach, by zebrać poparcie dla powrotu, ale nie zdobył wystarczającego poparcia, by startować.

Konserwatywna deputowana Victoria Atkins, sojuszniczka Sunaka, powiedziała, że ​​podzielona partia „ustabilizuje się” pod nowym przywódcą.

„Wszyscy rozumiemy, że teraz musimy zostać za Rishi” – powiedział.

___

Śledź wszystkie raporty AP dotyczące brytyjskiej polityki na https://apnews.com/hub/british-politics

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.