Ta kluczowa miara inflacji rosła w najszybszym tempie od 1982 roku w zeszłym miesiącu

Indeks cen, który śledzi wydatki konsumentów, wzrósł o 6,1% między styczniem 2021 a styczniem 2022, zgodnie z nowymi danymi z Departament Handlu Wydany w piątek. Był to największy roczny wzrost od lutego 1982 roku.

Wyłączając koszty żywności i energii, które są zwykle bardziej zmienne, ceny wzrosły w tym samym okresie o 5,2%. Był to najszybszy postęp od kwietnia 1983 roku.

W styczniu ceny wzrosły o 0,6%, czyli 0,5% po wyłączeniu energii i żywności, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, ale w szybszym tempie niż w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik cen osobistych wydatków konsumenckich (PCE) jest preferowaną miarą inflacji Rezerwy Federalnej. Utrzymanie stabilności cen jest jednym z głównych zadań Fed. Jerome, prezes Rezerwy Federalnej Powell zasugerował w styczniu, że zacznie podnosić stopy procentowe Do walki z wysoką inflacją w dobie epidemii. Pierwsza taka podwyżka spodziewana jest na marcowym posiedzeniu banku centralnego. Możliwe, że piątkowy raport nie zmienił tego kursu.

Stałe wejście, ale wysokie ceny?

Piątkowe dane pokazują, że styczeń nie był dla Amerykanów interesującym miesiącem. Chociaż dochody nie drgnęły, ceny – a tym samym wydatki – wzrosły.

To był najgorszy miesiąc dla dochodów osobistych od września, kiedy to faktycznie spadły. Dochód dostępny do wydania wzrósł o 0,1%, co jest również najgorszym wynikiem od września.

Raport wykazał również, że wydatki konsumentów wzrosły o 2,1%, odwracając trend spadkowy z grudnia. W rzeczywistości był to najlepszy miesiąc do spędzenia od marca zeszłego roku.

To ewoluująca historia. Zostanie zaktualizowany

READ  Jak upadł włoski rząd Draghiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.