TikTok został zbanowany na wszystkich urządzeniach mobilnych rządowych Kanady

Kanada ogłosiła w poniedziałek, że zakazuje TikTok na wszystkich urządzeniach mobilnych wydanych przez rząd, odzwierciedlając obawy zachodnich urzędników dotyczące chińskiej aplikacji do udostępniania wideo.

Premier Justin Trudeau powiedział, że może to być pierwszy krok do dalszych działań lub może nim być.

„Podejrzewam, że gdy rząd podejmie ważny krok, aby powiedzieć wszystkim pracownikom federalnym, że nie mogą już używać TikTok na swoich telefonach służbowych, wielu Kanadyjczyków, od firm po osoby prywatne, zastanowi się nad bezpieczeństwem swoich danych i prawdopodobnie dokona wyborów” – powiedział Trudeau. .

„Zawsze podziwiam Kanadyjczyków, którzy przekazują im informacje umożliwiające im podejmowanie właściwych decyzji” – dodał.

Władza wykonawcza Unii Europejskiej powiedziała w zeszłym tygodniu, że tymczasowo zablokowała TikTok telefonów używanych przez pracowników jako środek cyberbezpieczeństwa.

Działania UE są kontynuacją podobnych działań w Stanach Zjednoczonych, Ponad połowa stanów i Kongres zakazały korzystania z TikToka w oficjalnych agencjach rządowych.

W zeszłym tygodniu kanadyjski federalny organ nadzorujący prywatność i jego prowincjonalne odpowiedniki w Kolumbii Brytyjskiej, Albercie i Quebecu ogłosili dochodzenie w celu sprawdzenia, czy aplikacja jest zgodna z kanadyjskimi przepisami dotyczącymi prywatności.

TikTok jest niezwykle popularny wśród młodych ludzi, ale jego chińska własność wzbudziła obawy, że Pekin może go wykorzystać do zbierania danych o zachodnich użytkownikach lub rozpowszechniania prochińskiej narracji i dezinformacji. TikTok jest własnością ByteDance, chińskiej firmy, która w 2020 roku przeniosła swoją siedzibę do Singapuru

TikTok jest przedmiotem intensywnej kontroli ze strony Europy i Ameryki w zakresie bezpieczeństwa i prywatności danych w związku z obawami, że aplikacja może zostać wykorzystana do promowania pro-pekińskich poglądów lub usuwania informacji użytkowników. Pojawia się, gdy Chiny i Zachód angażują się w szerszy konflikt dotyczący technologii, od balonów szpiegowskich po chipy komputerowe.

Przewodnicząca Rady Skarbu Kanady, Mona Fortier, powiedziała, że ​​rząd federalny zakaże również pobierania aplikacji na oficjalne urządzenia w przyszłości.

READ  W rosyjskich bazach wojskowych doszło do dwóch eksplozji

Fortier powiedział w oświadczeniu, że kanadyjski CIO stwierdził, że „stanowi niedopuszczalny poziom ryzyka dla prywatności i bezpieczeństwa”.

Aplikacja zostanie usunięta z telefonów wydanych przez kanadyjski rząd we wtorek.

„Na urządzeniu mobilnym metody gromadzenia danych TikTok zapewniają masowy dostęp do zawartości telefonu” – powiedział Fortier.

„Chociaż ryzyko związane z korzystaniem z tej aplikacji jest jasne, nie mamy w tym momencie dowodów na to, że informacje rządowe zostały naruszone”.

Niedawne doniesienia medialne wzbudziły również obawy dotyczące możliwej chińskiej ingerencji w ostatnie wybory w Kanadzie, co skłoniło partie opozycyjne do wezwania do publicznego śledztwa w sprawie domniemanej zagranicznej ingerencji w wybory.

rzecznik TikTok powiedział w e-mailu.

Firma jest zawsze dostępna, aby omówić prywatność i bezpieczeństwo Kanadyjczyków, czytamy w oświadczeniu. „Ujednolicenie TikTok w ten sposób nie służy temu wspólnemu celowi” – ​​czytamy w e-mailu. „Wszystko, co robi, to uniemożliwia urzędnikom dotarcie do opinii publicznej na platformie, którą kochają miliony Kanadyjczyków”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.