Trump twierdzi, że dokumenty Mar-a-Lago były przeznaczone dla biblioteki, którą wyciekli byli doradcy: NBC

  • Trump powiedział, że przechowuje tajne dokumenty w Mar-a-Lago dla swojej prezydenckiej biblioteki.
  • Ale byli doradcy powiedzieli NBC News, że nie interesował się biblioteką, aż do skandalu z aktami.
  • To jedno z kilku wyjaśnień, jakie Trump zaproponował w sprawie przechowywania dokumentów.

Były prezydent Donald Trump mówi, że tajne dokumenty przechowywane w Mar-a-Lago są przeznaczone dla jego prezydenckiej biblioteki – ale byli doradcy powiedział NBC News To był projekt, którym nie był zainteresowany.

Jako kontynuację tego 8 sierpnia przeszukanie przez FBI Mar-a-LagoTrump i jego prawnicy przedstawili różne wyjaśnienia, dlaczego trzymał tajne dokumenty i inne akta w swoim ośrodku na Florydzie.

Trump powiedział, że szeroko odtajnił dokumenty przed opuszczeniem urzędu, podczas gdy jego prawnicy skupili się w ostatnich wystąpieniach w sądzie i zeznaniach prawnych na idei, że jest uprawniony do ich zatrzymania po opuszczeniu urzędu na podstawie przepisów dotyczących przywilejów wykonawczych.

Prawnicy ds. bezpieczeństwa narodowego powiedzieli Oba argumenty w środku są fałszyweTwierdził, że nie pojawiły się żadne dowody na poparcie jego twierdzenia, że ​​akta były tajne i że większość nie podlegałaby zasadom przywileju.

W oświadczeniu z 22 sierpnia Trump zaoferował obronę, która nie wzbudziła większego zainteresowania, mówiąc, że dokumenty zostały narzucone. Planował założyć bibliotekę prezydencką.

Jednak byli i obecni doradcy cytowani przez NBC powiedzieli, że Trump wykazał niewielkie zainteresowanie ideą prezydenckiej biblioteki i poświęcił temu projektowi niewiele czasu i energii.

Były prezydent, jak powiedzieli, bardziej interesuje się odzyskaniem władzy niż umocnieniem swojego dziedzictwa.

Ale nawet jeśli Trump planuje umieścić akta w swojej prezydenckiej bibliotece, nie usprawiedliwia to ich przechowywania.

Aby przechowywać akta rządowe w Bibliotece Prezydenckiej, Prezydent musi najpierw przekazać wszystkie akta ze swojej administracji do Archiwum PaństwowegoSortuje je i oferuje zapisy na kredyt.

READ  SpaceX Dragon szybko dociera do kolejnej wigilii w 39 godzin od lądowania

Nawet najbardziej tajne informacje uzyskane z Mar-a-Lago nie kwalifikują się do publicznego udostępnienia, wskazał analityk prawny i były prokurator federalny Barb McQuade.

Prawnicy Trumpa starają się obecnie wyznaczyć niezależnego urzędnika, zwanego mistrzem specjalnym, który miałby przejrzeć dokumenty odzyskane przez FBI. Departament Sprawiedliwości starał się odrzucić wniosek, argumentując, że zakłóciłoby to śledztwo i zaszkodziłoby bezpieczeństwu narodowemu.

Insider zwrócił się do przedstawicieli Trumpa o komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.