Trzęsienie ziemi o sile 5,1 nawiedziło w pobliżu San Jose, podał US Geological SurveyCNN

Trzęsienie ziemi o sile 5,1 stopnia nawiedziło we wtorek siedem drzew w pobliżu San Jose w Kalifornii, podał US Geological Survey (USGS).

Wstępne raporty z USGS spowodowały, że trzęsienie znalazło się na głębokości 6,9 km (4,2 mil) i uderzyło o 11:42 czasu PT.

Około 100 000 osób otrzymało powiadomienie z wyprzedzeniem Aplikacja Earthquake Alert w KaliforniiWedług Briana Fergusona, zastępcy dyrektora ds. komunikacji kryzysowej i spraw publicznych w Biurze Służb Ratowniczych gubernatora stanu Kalifornia, stanowy system wczesnego ostrzegania działa już przed nadejściem wstrząsu.

„Zawiadomienie z wyprzedzeniem może wahać się od dwóch sekund dla osób znajdujących się najbliżej trzęsienia ziemi do 18 sekund dla osób w San Francisco” – powiedział Ferguson.

Według Biura Służb Ratowniczych CNN wstępne raporty nie wykazały żadnych poważnych uszkodzeń ani obrażeń.

Dr Annemarie Balde, sejsmolog z USGS, powiedziała we wtorek, że „w ciągu najbliższego tygodnia możliwe są 10-15 wstrząsów wtórnych o sile 3 lub większej”.

„Wstrząsy wtórne tej wielkości i czasu trwania są całkowicie normalne w przypadku tego typu wydarzeń” – powiedział. „Jeśli czujesz, że się trzęsiesz, nie zapomnij upuścić, przykryć i przytrzymać”.

USGS zgłosiło kolejne trzęsienie ziemi we wtorek – tym razem o magnitudzie 3,6, które uderzyło około 15:08 czasu PT. Wstępne dane z USGS wykazały, że trzęsienie miało miejsce na głębokości 7,2 km (4,5 mil).

Wszystkie siedem drzew doświadczyło trzęsienia o sile 2,9 stopnia o 11:47, jak pokazują dane USGS, pięć minut po pierwotnym trzęsieniu o sile 5,1 stopnia.

Sytuacja jest nadal płynna, a agencja „aktywnie koordynuje z lokalną policją i strażą pożarną ocenę dachów, fundamentów i infrastruktury w krytycznych miejscach, takich jak szkoły i szpitale” – powiedział Ferguson.

Trzęsienia ziemi są mierzone za pomocą sejsmografów, który śledzi fale sejsmiczne, które przemieszczają się przez Ziemię po trzęsieniu ziemi. Trzęsienia ziemi o sile 2,5 i 5,4 są często odczuwalne, ale powodują tylko niewielkie szkody. Strona UPSeis firmy Michigan Tech.

READ  Sunak objął urząd premiera Anglii w środku kryzysu gospodarczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.