Twitter Elona Muska blokuje dziennikarzy Aarona Rupara, CNN, NYT i WaPo bez wyjaśnienia


Nowy Jork
CNN

Twitter w czwartek wieczorem zablokował konta kilku znanych dziennikarzy z głównych organizacji informacyjnych bez wyjaśnienia, najwyraźniej sygnalizując znaczącą próbę nowego właściciela Elona Muska, aby jednostronnie sprawować władzę nad platformą.

Konta należące do Donniego O’Sullivana z CNN, Ryana Macka z New York Timesa, Drew Harwella z The Washington Post i innych dziennikarzy, którzy agresywnie relacjonowali Muska w ostatnich tygodniach, zostały nagle i na stałe zawieszone. Konto postępowego niezależnego dziennikarza Aruna Ropara również zostało zbanowane.

Ani Musk, ani Twitter nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz w czwartek wieczorem, a platforma nie wyjaśniła konkretnie, dlaczego dziennikarze zostali wygnani z platformy.

Wydaje się jednak twierdzić, że usankcjonowane konta naruszyły jego nową politykę „doxxingu” i udostępniły to, co określił jako „współrzędne zabójstwa”, chociaż wielu zauważyło, że dziennikarze nie rozpowszechniali tego typu informacji.

O’Sullivan, Mac i Harwell niedawno donieśli o zakazie ElonJet, konta, które publikowało aktualizacje w czasie rzeczywistym o miejscu pobytu prywatnego odrzutowca Muska.

Doxxing ogólnie odnosi się do praktyki udostępniania czyjegoś adresu domowego lub innych danych osobowych przez Internet. Zamiast tego zbanowane konto wykorzystywało publicznie dostępne dane lotu, które pozostają online i są dostępne, do śledzenia samolotu Muska.

Zakaz zrodził szereg pytań o przyszłość platformy, którą nazwano Digital City Square. Pojawiły się również poważne pytania dotyczące rzekomego zaangażowania Muska w wolność słowa.

Musk wielokrotnie powtarzał, że chciałby zezwolić na wszelkie legalne wypowiedzi na platformie; W kwietniu tego samego dnia, w którym ogłosił, że kupuje Twittera, napisał na Twitterze: „Mam nadzieję, że moi najgorsi krytycy pozostaną na Twitterze, bo na tym polega wolność słowa”.

Rzecznik CNN powiedział, że firma poprosiła Twittera o wyjaśnienie i „ponownie oceni nasze relacje na podstawie tej odpowiedzi”.

„Pospieszny i nieuzasadniony komentarz wielu reporterów, w tym Donniego O’Sullivana z CNN, jest niepokojący, ale nie zaskakujący. Rosnąca niestabilność i zmienność Twittera powinna być głównym zmartwieniem każdego, kto korzysta z Twittera” – powiedział rzecznik.

READ  Trzy powody, dla których ta zmagająca się z problemami giełda fintechów może wyjść z zastoju

Rzecznik The New York Times nazwał masowy zakaz „wątpliwym i niefortunnym”, dodając: „Ani Times, ani Ryan nie otrzymali żadnego wyjaśnienia, dlaczego tak się stało. Mamy nadzieję, że konta wszystkich dziennikarzy zostaną przywrócone, a Twitter dostarczy zadowalające wyjaśnienie tego działania”.

„Elon mówi, że jest orędownikiem wolności słowa i zabrania dziennikarzom korzystania z wolności słowa” – powiedział Harwell w CNN w czwartek. „Myślę, że to stawia pod znakiem zapytania jego zaangażowanie”.

Robar również powiedział, że nie słyszał „nic” z Twittera o zawieszeniu.

Konto @ElonJet, które zgromadziło ponad 500 000 obserwujących, zostało trwale zawieszone w środę po tym, jak Twitter wprowadził zestaw nowych zasad zakazujących kont śledzących lokalizację ludzi na żywo. Musk zbanował również wszelkie powiązane konta Takie informacje. Wcześniej nie było ograniczeń związanych z udostępnianiem lokalizacji na Twitterze.

Zmiany nastąpiły po tym, jak Musk przywrócił poprzednią łamiącą zasady pracę na Twitterze i przestał egzekwować zasady platformy zabraniające dezinformacji o Covid-19.

Inne konta wkrótce znalazły się pod ostrzałem. W czwartek na Twitterze Zamknął konto powiązane z Mastodon, konkurencyjnym startupem, który wcześniej tego dnia napisał na Twitterze, że ludzie mogą śledzić @ElonJet na swojej platformie z dołączonym linkiem.

Kilku dziennikarzy aresztowanych w czwartek zajmowało się zakazem ElonJet, co uwydatniło ironię rzekomej misji Muska polegającej na promowaniu wolności słowa.

Harwell napisał na Twitterze przed usunięciem swojego konta, odnosząc się do Jacka Sweeneya, studenta college’u, który prowadzi @ElonJet.

O’Sullivan z CNN również relacjonował tę historię, przeprowadzając wywiad ze Sweeneyem i jego babcią na ten temat.

„Myślę, że jest to bardzo ważne ze względu na potencjalnie apokaliptyczny efekt, jaki może to mieć na niezależnych dziennikarzy i dziennikarzy na całym świecie, zwłaszcza tych, którzy zajmują się innymi firmami Elona Muska, takimi jak Tesla i SpaceX” – powiedział O’Sullivan w czwartek CNN po swoim koncie. Było zepsute.

READ  Ukraina poprosiła o darowizny w kryptowalutach na walkę z Rosją

Gdy oburzenie rozprzestrzeniło się w związku z zawieszeniem konta, niektórzy użytkownicy Twittera zgłosili, że platforma zaczęła przeszkadzać, gdy próbowali zamieścić linki do swoich profili w alternatywnych sieciach społecznościowych, w tym Mastodon.

Doniesienia te zostały potwierdzone w czwartek wieczorem przez reportera CNN, któremu zablokowano udostępnianie adresu URL profilu Mastodona i otrzymał automatyczny komunikat o błędzie informujący, że Twitter lub jego partnerzy zidentyfikowali witrynę jako „potencjalnie złośliwą”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.