Tysiące Rosjan żegna się z ostatnim sowieckim przywódcą Michaiłem Gorbaczowem

  • Sytuacja Gorbaczowa w centrum Moskwy
  • Tysiące Rosjan wyszło go zobaczyć
  • Ale Putin, inni najwyżsi urzędnicy trzymali się z daleka
  • Gorbaczow został pochowany na słynnym moskiewskim cmentarzu
  • Jego dziedzictwo wciąż dzieli Rosjan

MOSKWA (Reuters) – Tysiące Rosjan maszerowało przed otwartą trumną Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego, w sobotę, a wielu twierdziło, że chcą uczcić jego pamięć jako „rozjemcę”, który zdemontował i dał swój autorytaryzm . ich wolność.

Gorbaczow, przywódca Związku Radzieckiego w latach 1985-1991, zmarł we wtorek w wieku 91 lat. Jego ciało pozostało w państwie w Wielkiej Sali Kolumnowej w centrum Moskwy zgodnie z tradycją byłych przywódców sowieckich, w tym Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina.

Mężczyzna znany na Zachodzie jako „Gorby”, który w 1990 roku zdobył Pokojową Nagrodę Nobla za swoją rolę w zakończeniu zimnej wojny, został pochowany na słynnym moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy wraz ze swoją żoną Raisą, która zmarła w 1999 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny gazety „Nowaja Gazeta” i sam laureat Pokojowej Nagrody Nobla, prowadził szereg żałobników ze zdjęciem swojego przyjaciela.

Ksiądz odmówił krótką modlitwę przed wojskową orkiestrą, która zagrała rosyjski hymn narodowy, w tej samej melodii co hymn sowiecki, gdy trumna Gorbaczowa została opuszczona na ziemię. Jeden ze strażników honorowych oddał trzy strzały w powietrze.

Wcześniej ciało byłego prezydenta było otoczone przez dwóch uzbrojonych w karabiny członków kremlowskiego pułku, a przy ledwie rzucającym się w oczy żyrandolach 54. sali ciało byłego prezydenta znajdowało się w otwartej trumnie z widokiem na jego twarz i górną część ciała. ciało.

W pobliżu siedziała jego córka Irina i jej dwie córki.

Rosjanie w każdym wieku wpadli do sali, złożyli kwiaty na piedestale u stóp trumny i ukradli ostatni rzut oka, gdy grała posępna muzyka, a ze ściany wyłonił się gigantyczny czarno-biały portret Gorbaczowa.

READ  Nowa siedziba Amazona budzi wrogość wśród rdzennych mieszkańców RPA

Znany na Zachodzie z pomocy w zakończeniu zimnej wojny, zmniejszenia zapasów broni jądrowej w swoim kraju i nieumyślnego przywództwa nad upadkiem Związku Radzieckiego, dziedzictwo Gorbaczowa nadal dzieli opinie w Rosji i za granicą.

Ale ci, którzy stali w kolejce, by się pożegnać, z wdzięcznością wspominali nieżyjącego polityka, który zmarł w Moskwie na bliżej nieokreśloną chorobę.

„Był rozjemcą i był jednym z dzieci Bożych” – powiedziała 80-letnia Tatiana.

„Chciał dać nam demokrację i wolność, a okazało się, że nie jesteśmy jeszcze gotowi” – ​​powiedział Aleksander Lebiediew, magnat pieniężny i bliski przyjaciel.

„To bardzo niefortunne, ale nadal będziemy krajem europejskim. Ta część historii kiedyś się skończy”.

Putin się nie pojawia

Prezydent Władimir Putin wyraził w czwartek swój szacunek dla Gorbaczowa, ale trzymał się z dala od sobotniej ceremonii żałobnej, ponieważ Kreml zauważył jego napięty harmonogram.

Gorbaczowowi nie wydano też państwowego pogrzebu, w przeciwieństwie do jego przeciwnika Borysa Jelcyna, pierwszego prezydenta Rosji w postsowieckim kraju i człowieka, który nazwał Putina swoim następcą, który zmarł w 2007 roku.

Niektórzy postrzegali nieobecność Putina jako pogardę ze strony byłego oficera KGB, który wycofał wiele reform Gorbaczowa i powiedział, że uważał upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku za największą katastrofę geopolityczną XX wieku, którą odwróciłby, gdyby ją miał.

„Myślę, że to rodzaj oświadczenia” – powiedział Reuterowi weteran dziennikarz Vladimir Pozner.

„I nie sądzę, żeby Putin był szczególnie pod wrażeniem Gorbaczowa. Myślę, że widzieli świat zupełnie inaczej”. Czytaj więcej

Gorbaczow, podobnie jak Putin, został zmiażdżony przez upadek Związku Radzieckiego, ale wielu Rosjan obwinia go o rozpoczęcie procesu reform, który wymknął się spod kontroli i zachęcił 15 republik Związku Radzieckiego do secesji.

READ  Europa płonie w fali upałów, która podsyca pożary we Francji i Hiszpanii

Zapoczątkowało to okres odkopanych w Rosji nowych swobód, ale także cierpienia ekonomiczne i czasami krwawą redystrybucję własności państwowej, co sprawiło, że wielu Rosjan poczuło się zły i upokorzonych.

Cichy protest?

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził w sobotę szacunek dla Gorbaczowa, podobnie jak niektórzy, ale nie wszyscy, inni politycy wysokiego szczebla lojalni wobec Kremla.

Premier Węgier Viktor Orban poleciał złożyć wyrazy szacunku. Ale kiedy Zachód nałożył sankcje na Rosję za to, co Putin nazywa swoją „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, inni europejscy i zachodni przywódcy byli nieobecni.

Wśród żałobników było wielu młodych Rosjan, którzy nawet nie urodzili się, gdy upadł Związek Radziecki.

powiedział Oleg, 22-letni były student historii.

Andrei Zubow, historyk, który znał Gorbaczowa, powiedział, że obecność młodzieży była cichym protestem przeciwko obecnemu systemowi politycznemu.

Powiedział jednak, że był rozczarowany frekwencją, biorąc pod uwagę rolę Gorbaczowa w historii Rosji, co sugeruje, że niewielu Rosjan przedkłada wolność nad autorytaryzm.

„Kiedy Stalin był tutaj w państwie (w 1953), przybyły setki tysięcy, a niektórzy ludzie zginęli w panice” – powiedział Zubow.

„Ale kiedy Gorbaczow umarł, tysiące ludzi przyszło uhonorować kogoś, kto dał nam wolność. To nie tak dużo”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże: Gabriel Tetro-Farber i Kevin Levy; Edytowanie: Andrew Cawthorne, Frances Kerry i Russell

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.