UBS kupuje Credit Suisse w celu zażegnania kryzysu bankowego

Londyn (CNN) UBS, największy szwajcarski bank, zgodził się go kupić Chory rywal Credit Suisse Awaryjna umowa ratunkowa miała na celu powstrzymanie paniki na rynkach finansowych wywołanej upadkiem dwóch amerykańskich banków na początku tego miesiąca.

„UPS ogłosił dziś przejęcie Credit Suisse” — poinformował Narodowy Bank Szwajcarii w oświadczeniu. „Przejęcie było możliwe dzięki wsparciu szwajcarskiego rządu federalnego, szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego i Narodowego Banku Szwajcarii” – dodał bank centralny.

Stwierdzono, że ratunek „chroni stabilność finansową i szwajcarską gospodarkę”.

UBS płaci 3 miliardy franków szwajcarskich (3,25 miliarda dolarów) za Credit Suisse, czyli o około 60% mniej niż wyceniano bank w momencie zamknięcia rynków w piątek. Akcjonariusze Credit Suisse zostaną w dużej mierze wymazani, otrzymując tylko 1 akcję UBS za każde 22,5 posiadanych akcji Credit Suisse. Co niezwykłe, po zgodzie rządu szwajcarskiego na zmianę prawa, zgoda akcjonariuszy nie była wymagana do szybkiego sfinalizowania transakcji.

Credit Suisse (CS) Utrata zaufania inwestorów i klientów na przestrzeni lat. W 2022 roku odnotował największą stratę od czasu światowego kryzysu finansowego. Ale zaufanie gwałtownie spadło w zeszłym tygodniu po tym, jak przyznał się do „istotnej słabości” w swojej rachunkowości, a upadek Silicon Valley Bank i Signature Bank podsycił obawy słabszych instytucji w czasie, gdy rosnące stopy procentowe osłabiają wartość niektórych aktywów finansowych.

Akcje 167-letniego banku spadły w ciągu tygodnia o 25%, ponieważ pieniądze wylewały się z zarządzanych przez niego funduszy inwestycyjnych, a w pewnym momencie posiadacze rachunków wycofywali ponad 10 miliardów dolarów depozytów dziennie, donosi Financial Times. Awaryjna pożyczka Szwajcarskiego Banku Narodowego nie zatamowała krwawienia.

W desperacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się globalnego systemu finansowego w poniedziałek, szwajcarskie władze mocno naciskały na ratowanie sektora prywatnego, przy mniejszym wsparciu rządu, i podobno rozważają plan B – pełną lub częściową nacjonalizację.

READ  Raport twierdzi, że Rockets rozważają ponowne spotkanie, jeśli James Harden nie zostanie z Sixers po tym sezonie.

Awaryjne przejęcie zostało uzgodnione po całym dniu gorączkowych negocjacji z udziałem organów nadzoru finansowego w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. UPS (UPS) A Credit Suisse plasuje się wśród 30 najważniejszych banków w światowym systemie finansowym, z aktywami o wartości prawie 1,7 biliona dolarów.

„W ostatnich niezwykłych i bezprecedensowych okolicznościach ogłoszona fuzja stanowi najlepszą możliwą decyzję” – powiedział w oświadczeniu prezes Credit Suisse, Axel Lehman.

„To bardzo trudny czas dla Credit Suisse i chociaż zespół pracował niestrudzenie, aby rozwiązać szereg istotnych problemów związanych z dziedzictwem i wdrożyć nową strategię, jesteśmy dziś zmuszeni znaleźć rozwiązanie, które zapewni trwałe rezultaty”.

Globalne siedziby UBS i Credit Suisse znajdują się zaledwie 300 metrów dalej w Zurychu, ale losy banków potoczyły się ostatnio inną drogą. Akcje UBS wzrosły o 15% w ciągu ostatnich dwóch lat i przewiduje się, że do 2022 r. wygeneruje zyski w wysokości 7,6 mld USD. Według Refinitiv, kapitalizacja rynkowa akcji wyniosła w piątek 65 miliardów dolarów.

Akcje Credit Suisse straciły 84% swojej wartości w tym samym okresie, aw zeszłym roku odnotowały stratę w wysokości 7,9 miliarda dolarów. Pod koniec ubiegłego tygodnia był wart zaledwie 8 miliardów dolarów.

Od 1856 r. Credit Suisse ma swoje korzenie w Schweizerische Kreditenstalt (SKA), który został utworzony w celu finansowania rozbudowy i uprzemysłowienia szwajcarskiej sieci kolejowej.

Oprócz tego, że jest drugim co do wielkości bankiem w Szwajcarii, nadzoruje majątek wielu najbogatszych ludzi na świecie i świadczy globalne usługi bankowości inwestycyjnej. Do końca 2022 roku będzie zatrudniać ponad 50 000 pracowników, z czego 17 000 w Szwajcarii.

Szwajcarski Bank Narodowy powiedział, że pożyczy 100 miliardów franków szwajcarskich (108 miliardów dolarów) UBS i Credit Suisse, aby zwiększyć płynność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.