Udział Tesli w rynku w Kalifornii spada pomimo gwałtownych obniżek cen

SAN FRANCISCO (Reuters) – Udział Tesli w rynku pierwotnym w Kalifornii spadł w pierwszym kwartale, dane pokazały w piątek, pomimo głębokich obniżek cen w miarę wzrostu konkurencji.

Tesla Inc (TSLA.O) kontrolowała 59,6% rynku akumulatorów elektrycznych w Kalifornii w okresie styczeń-marzec, co oznacza spadek z 72,7% w całym 2022 roku i najniższy poziom od 2017 roku, według obliczeń Reutersa opartych na danych California Energy Commission .

Konkurenci, tacy jak Volkswagen AG (VOWG_p.DE) i spółka zależna General Motors, Chevrolet i Kia Corp. (000270.KS), zwiększyli w tym okresie swoje udziały w rynku w Kalifornii, chociaż każdy z nich pozostał na poziomie jednocyfrowym.

Według obliczeń Reutera sprzedaż Tesli w Kalifornii stanowiła 16% globalnych dostaw tego producenta samochodów w zeszłym roku. Kalifornia jest największym stanem USA pod względem samochodów o zerowej emisji.

Pogoń prezesa Tesli, Elona Muska, za Twitterem i poparcie republikanów wzbudziły obawy co do marki Tesla, zwłaszcza w liberalnych stanach, takich jak Kalifornia.

Tesla obniżyła ceny w USA od stycznia, obniżając ceny sześciokrotnie na głównym rynku.

Obniżki cen, które zostały wprowadzone również w Chinach, Europie i innych krajach, wpłynęły na marże Tesli w pierwszym kwartale, powodując spadek jej akcji o około 10% w czwartek.

Musk zasugerował w tym tygodniu, że producent samochodów elektrycznych będzie przedkładał wzrost sprzedaży nad zysk w słabej gospodarce.

Raportowanie Hyunjoo Jina; Pod redakcją Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Oto 3, które wkrótce będą latać po niebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.