UE zgadza się na nowe sankcje wobec Rosji w rocznicę wojny – DW – 25.02.2023

Unia Europejska zgodziła się na nową rundę sankcji wobec Rosji w piątek, w pierwszą rocznicę Rosyjska inwazja na pełną skalę na Ukrainę.

Synteza jest Przyjęty przez dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen zapewniła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podczas wizyty w Kijowie na początku tego miesiąca UE będzie „dążyć do wdrożenia dziesiątego zestawu sankcji” w ciągu jednego roku od inwazji Rosji.

Schales: „Rosja wyróżnia się swoją agresją”

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Nowe sankcje wymierzone są w firmy, które wspierają wojnę i szerzą rosyjską propagandę

Szwecja, która na początku tego roku objęła rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, stwierdziła, że ​​nowe środki mają na celu „ograniczone działania przeciwko osobom i firmom, które wspierają wojnę, rozpowszechniają propagandę lub dostarczają drony używane przez Rosję podczas wojny”.

„Aby wygrać wojnę na Ukrainie, państwa członkowskie UE zjednoczyły się i nałożyły bardzo silne i dalekosiężne sankcje gospodarcze” – napisała szwedzka prezydencja na Twitterze.

„UE jest zjednoczona z Ukrainą i narodem ukraińskim. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne” – dodano.

Dlaczego zakazy zostały ogłoszone późnym wieczorem?

Unijni dyplomaci zgodzili się prawie we wszystkich aspektach proponowanego nowego pakietu, ale polski premier Mateusz Morawiecki skrytykował go jako „zbyt miękki, za słaby” podczas piątkowej wizyty w stolicy Ukrainy Kijowie.

W Kijowie Morawiecki powiedział: „Proponujemy dodanie dodatkowych osób”.

Prezydent Litwy Kitanas Nausėda podzielił jego obawy. „Zawsze oczekuję silnych barier” – powiedział. Powiedział dziennikarzom, że spodziewa się, że Rosatom, rosyjska państwowa agencja nuklearna, będzie celem ataków.

Polska stara się zakazać importu kauczuku syntetycznego używanego do produkcji opon z Rosji, podała AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne. Włochy były zainteresowane długoterminową zmianą, aby dać swoim producentom więcej czasu na znalezienie nowych dostawców.

Wynikający z tego spór, według AFP, opóźnił zawarcie umowy z tym, co brukselscy wtajemniczeni opisują jako jeszcze poważniejszy zestaw przeszkód.

USA ogłosiły nowe sankcje

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek sankcje wobec setek rosyjskich firm, banków, producentów i osób prywatnych, szczególnie wymierzone w firmy, które pomogły Rosji uniknąć sankcji w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Rosyjski sektor metalurgiczny i wydobywczy, a także handlarze bronią, firmy technologiczne i producenci broni są szczególnie celem ofiarodawców z różnych krajów, od Zjednoczonych Emiratów Arabskich po Szwajcarię.

Ludzie na całym świecie gromadzą się, aby uczcić rocznicę wojny na Ukrainie

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Kto został przyjęty w ostatniej fali?

Sankcje dotknęły kilkanaście instytucji finansowych, w tym największy niepaństwowy bank publiczny w Rosji, importerów mikroelektroniki i producentów włókna węglowego, kluczowego elementu systemów obronnych.

30 osobom grozi skazanie za domniemane powiązania z próbami unikania sankcji przez Rosję. Wśród nich byli szwajcarsko-włoski biznesmen Walter Moretti i jego biznesmeni, rosyjsko-turkmeński handlarz bronią Nurmurat Kurbanow, który rzekomo reprezentował rosyjskie i białoruskie firmy zbrojeniowe za granicą, oraz rosyjski biznesmen Aleksander Jewgiejewicz Udotow, szwagier byłego. premier Rosji Michaił Miszustin.

Departament Stanu USA nadal nakładał sankcje na ponad 60 wyższych urzędników rosyjskiego rządu, ministrów gabinetu i przywódców regionalnych, a także na trzy agencje rządowe odpowiedzialne za prowadzenie rosyjskiego programu broni jądrowej.

Ponad 1200 członków rosyjskiej armii również podlegało ograniczeniom wizowym. Olga Skabejewa, czołowa działaczka telewizji państwowej, oraz Oleg Romanenko, któremu powierzono kierowanie ukraińską elektrownią jądrową Zaporoże po zajęciu jej przez Rosję, również znajdują się na liście sankcji.

Prezenterka rosyjskiej telewizji państwowej Olga Skabajewa spotkała się z ograniczeniami wizowymi ze strony Stanów Zjednoczonych, ponieważ przywódcy krajów bałtyckich, w tym Polska, krytykują niedawno ogłoszone przez Unię Europejską sankcje jako zbyt łagodne.Zdjęcie: Donat Sorokin/Toss/Imago

Co powiedział sekretarz skarbu USA?

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała w oświadczeniu: „Nasze sankcje miały krótko- i długoterminowe skutki, najbardziej widoczne w walce Rosji o uzupełnienie arsenału i odizolowanej gospodarki”.

„Nasze działania z naszymi partnerami z G7 pokazują, że będziemy stać po stronie Ukrainy bez względu na wszystko” – dodała Yellen.

Zaznaczył, że wraz z partnerami G7 podejmowane są działania mające na celu „jak długo to potrwa” z Ukrainą.

Jego komentarze pojawiły się, gdy uczestniczył w dwudniowym spotkaniu ministrów finansów G20 w Bengaluru w Indiach.

„Ich ciągła praca dla Kremla czyni ich współwinnymi okrucieństw Putina” – powiedział rosyjskim urzędnikom podczas piątkowych spotkań.

Yellen dodała: „Ponoszą odpowiedzialność za życie i środki do życia odbierane na Ukrainie oraz za szkody wyrządzane na całym świecie”.

Jakie inne kary finansowe ogłosiły Stany Zjednoczone za inwazję na Ukrainę?

Oczekuje się, że Departament Handlu USA i Biuro Przedstawiciela Handlowego USA będą naciskać na Rosję w piątek, aby uczcić rocznicę inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Z siedzibą w Paryżu Członkostwo Rosji zawiesiła także Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Piątek.

Francuski minister finansów Bruno Le Marie powiedział na konferencji prasowej G20, że „nasze sankcje są silne, skuteczne, uderzają i obcinają wszystkie dochody Rosji”.

„Oni organizują rosyjski przemysł, podważając wysiłki wojenne” – powiedział.

rm, ar/sms, jsi (AP, AFP, Reuters, dpa)

READ  Cztery komputery Mac, które spodziewamy się zobaczyć na WWDC 2022 firmy Apple (i nie możemy spodziewać się komputera Mac)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.