Ufundowany przez państwo hełm Indii obiecuje „czyste powietrze” w walce z zimowym smogiem

NEW DELHI (Reuters) – Ponieważ stolica Indii, New Delhi, przygotowuje się do zimy i towarzyszącego jej sezonu smogowego, rząd reklamuje kask motocyklowy z filtrami i wentylatorem z tyłu, który, jak mówi, może usunąć 80%. zanieczyszczeń.

Agencje państwowe przelały tysiące dolarów na Shellios Technolabs, startup, którego założyciel Amit Pathak rozpoczął pracę nad kaskiem, który nazywa pierwszym na świecie, w piwnicy w 2016 roku.

Był to rok, w którym pojawiły się pierwsze nagłówki o brudnym powietrzu, które od połowy grudnia do lutego sprawiało, że New Delhi prawie nie dało się oddychać, ponieważ intensywne zimno zatrzymuje kurz, emisje pojazdów i dym ze spalania odpadów z upraw w sąsiednich stanach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„W domu lub biurze możesz mieć oczyszczacz powietrza” — powiedział Pathak, inżynier elektryk. „Ale faceci na rowerze nie mają absolutnie żadnej ochrony”.

Jego firma zaprojektowała więc kask z jednostką do oczyszczania powietrza, wyposażony w wymienną membranę filtrującą i wentylator zasilany sześciogodzinnym akumulatorem, który można ładować przez gniazdo microUSB.

Pathak dodał, że sprzedaż kasku rozpoczęła się w 2019 roku, a testy przeprowadzone przez niezależne laboratorium na ulicach New Delhi potwierdziły, że może on utrzymać ponad 80% zanieczyszczeń przed nosem użytkowników.

Raport z testów z 2019 r., który pokazał Reuters, wykazał, że kask obniżył poziom unoszących się w powietrzu cząstek PM 2,5 szkodliwych dla płuc do 8,1 mikrograma na metr sześcienny z 43,1 mikrograma na zewnątrz.

Ministerstwo Nauki i Technologii Indii twierdzi, że kask zapewnia motocyklistom powiew świeżego powietrza. Może nie nadejść tak szybko w kraju, w którym mieszkało 35 z 50 najgorszych krajów świata zanieczyszczone miasta ostatni rok.

Pathak widzi ogromną szansę przy rocznym zapotrzebowaniu na 30 milionów kasków, ale odmówił podania danych dotyczących produkcji lub sprzedaży.

Każdy kask kosztuje 4500 rupii (56 USD), czyli prawie czterokrotnie więcej niż zwykły kask, co sprawia, że ​​urządzenie jest poza zasięgiem wielu rowerzystów w Indiach.

Ponieważ waży 1,5 kg (3,3 funta) cięższy niż obecne urządzenia, Shellios związał się z dużym producentem, aby opracować lżejszą wersję materiału termoplastycznego zamiast włókna szklanego, co również obniżyłoby koszty.

Nowa wersja ma zostać wydana za kilka miesięcy.

Pathak powiedział, że firma cieszy się zainteresowaniem krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Malezja, Tajlandia i Wietnam.

(1 dolar = 79,8210 rupii)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport Kryszny N. Dasa); Dodatkowe sprawozdania Anushri Fadnavis i Sunil Kataria. Edytowanie przez Clarence’a Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.