Ukradnij celtyckie złote monety z Muzeum Niemieckiego podczas niesamowitego napadu

We wtorek z Muzeum Celtycko-Rzymskiego skradziono ogromną liczbę starożytnych celtyckich złotych monet Manching, NiemcyWedług Bawarskiej Policji Państwowej. Władze wyceniają monety, które łącznie ważą około 4 kilogramów (8,8 funta), na ponad 1 milion dolarów.

„Utrata celtyckiego skarbu to katastrofa” – powiedział dpa minister nauki i sztuki Bawarii Markus Blume. „Jako dowód naszej historii, złote monety są niezastąpione”.

483 monety po raz pierwszy znaleziono w 1999 roku Starożytna osada celtycka Znany jako Oppidum Manching. Archeolodzy szybko zdali sobie sprawę, jak ekscytujące było odkrycie: monety stanowiły największe znalezisko celtyckiego złota w XX wieku. Pochówek jest również przedmiotem trwających badań naukowych nad celtyckimi sieciami handlowymi.

Największe znalezisko celtyckiego złota XX wieku dokonano w pobliżu Manching w 1999 roku.
(Zdjęcie: Frank Machler/DPA z Getty Images)

Aktywiści klimatyczni posypują mąką pomalowane sprayem BMW

The — poinformował Sueddeutsche Zeitung Okoliczności napadu były prosto z hollywoodzkiego filmu. Aby uniknąć wywołania alarmu, złodzieje przecięli kable telekomunikacyjne, co spowodowało przerwy w dostępie do Internetu i telefonii w całym Mansheng.

Kradzież Podobno trwało to tylko 9 minut.

„Muzeum jest w rzeczywistości silnie strzeżonym miejscem. Ale wszelkie kontakty z policją zostały zerwane” – powiedział bawarskiej gazecie burmistrz Manching Herbert Nerb. „Pracowali tu profesjonaliści”.

Policja przesłuchuje świadków, którzy mogli widzieć podejrzane osoby w pobliżu muzeum lub posiadają inne informacje, które mogą pomóc w odzyskaniu skarbu.

Muzeum Celtyckie i Rzymskie w wieczornym świetle w Manching, Niemcy, wtorek, 22 listopada 2022 r.

Muzeum Celtyckie i Rzymskie w wieczornym świetle w Manching, Niemcy, wtorek, 22 listopada 2022 r.
(Armin Weigel/dpa przez AP)

Robert Gebhard, szef Bawarskiej Państwowej Kolekcji Archeologicznej w Monachium, oszacował wartość skarbu na 1,6 miliona euro (1,65 miliona dolarów). „Archeolodzy mają nadzieję, że monety pozostaną w swoim pierwotnym stanie i w pewnym momencie pojawią się ponownie” – powiedział, dodając, że są one dobrze udokumentowane i trudno byłoby je sprzedać.

READ  Aktualizacje na żywo z Rosji i Ukrainy: siły ukraińskie rozpoczynają poważny kontratak

Wyjaśnił, że „najgorsza opcja, stopienie, oznaczałaby dla nas całkowitą stratę”, zauważając, że fizyczna wartość samego złota osiągnęłaby tylko około 250 000 euro przy obecnych cenach rynkowych.

Handlarz antykami z Nowego Jorku został skazany przez indyjski sąd na 10 lat więzienia

Napad na Manshinga to tylko ostatni z serii napadów na muzea, które ma Niemcy nękają go w ostatnich latach.

W listopadzie 2019 r. złodzieje dokonali nalotu na Green Vault w Dreźnie, jedną z największych kolekcji skarbów w Europie. Wartość klejnotów skradzionych podczas tego rabunku szacuje się na 100 milionów dolarów. Sześciu Niemców oskarżonych o udział w kradzieży stanęło przed sądem w styczniu br.

Wcześniej, w marcu 2017 r., skradziono „wielki liść klonu”, złotą monetę uważaną za drugą co do wielkości na świecie. Muzeum Bodego w Berlinie.

Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS

Władze nie były w stanie odzyskać przedmiotów skradzionych w wyniku kradzieży.

Associated Press i Reuters przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.