Ukraina na krawędzi po elektrowni atomowej w Zaporożu, bombardowania okolicznych miast

  • Moskwa zapowiada kolejne bombardowania w pobliżu kontrolowanej przez Rosjan fabryki
  • Brak nowych informacji od ukraińskiego operatora jądrowego”
  • Lokalni urzędnicy powiedzieli, że rosyjskie pociski uderzają w okoliczne miasta
  • Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej czeka na pozwolenie na wizytę w fabryce Zaporoża
  • Kuleba na spotkaniu UE w sprawie zakazu wizowego do Rosji

Kijów (Reuters) – Rosyjska artyleria w nocy ostrzeliwała ukraińskie miasta po drugiej stronie rzeki od elektrowni atomowej Zaporożża, poinformowali w niedzielę lokalni urzędnicy, zwiększając cierpienie mieszkańców, ponieważ doniesienia o ostrzale wokół elektrowni wzbudziły obawy przed katastrofą radiacyjną.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do kolejnych bombardowań elektrowni na Ukrainie, zaledwie dzień po wymianie przez Moskwę i Kijów oskarżeń o atakowanie największej europejskiej elektrowni jądrowej, co wzbudziło poważne międzynarodowe obawy. Czytaj więcej

Ukraiński koncern energetyczny Energoatum poinformował, że nie ma nowych informacji o atakach na elektrownię.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Przechwycone przez siły rosyjskie w marcu, ale wciąż obsadzone przez ukraiński personel, siły rosyjskie na południowej linii frontu wojny były jednym z głównych gorących punktów trwającego sześć miesięcy konfliktu.

Departament Stanu USA poinformował w niedzielnym oświadczeniu, że Moskwa nie chce rozpoznać poważnego zagrożenia radiologicznego w Zaporożu i zablokowała projekt umowy o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ponieważ wskazuje na takie zagrożenie. Czytaj więcej

Gubernator regionu, Ołeksandr Starukh, powiedział za pośrednictwem Telegramu w niedzielę, że siły rosyjskie zbombardowały budynki mieszkalne w głównym mieście regionu, Zaporożu, około dwóch godzin jazdy od fabryki, i miasta Orechew na wschodzie.

W sobotę Staruch powiedział ukraińskiej telewizji, że mieszkańcy uczą się używać jodu w przypadku wycieku radioaktywnego.

Ukraińskie wojsko poinformowało w swoim codziennym raporcie, że zbombardowały dziewięć innych miast w regionie po drugiej stronie Dniepru od fabryki, podczas gdy RIA cytuje rosyjskie Ministerstwo Obrony, które twierdzi, że jego siły powietrzne zbombardowały pojazd Motor Sitch. (MSICH.UAX) Fabryka w rejonie naprawy śmigłowców.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Według agencji prasowej RIA rosyjskie władze poinformowały, że zestrzeliły ukraińskiego drona, który planował zaatakować składowisko odpadów nuklearnych elektrowni.

Reuters nie był w stanie zweryfikować tych raportów.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov poinformował, że dziewięć pocisków wystrzelonych przez ukraińską artylerię w dwóch oddzielnych atakach spadło na teren elektrowni jądrowej.

„Obecnie etatowy personel techniczny monitoruje stan techniczny elektrowni jądrowej i zapewnia jej eksploatację. Sytuacja radiologiczna na terenie elektrowni jądrowej pozostaje normalna” – powiedział w oświadczeniu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Kijów wezwały do ​​wycofania sprzętu wojskowego i personelu z zakładu, aby upewnić się, że nie jest on celem. Czytaj więcej

Kontynent w niebezpieczeństwie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że siły rosyjskie przekształciły fabrykę w bazę wojskową, zagrażającą całemu kontynentowi, i nie są zainteresowane tym, by tam przebywać.

„Rosyjska armia powinna wyjść z fabryki” – powiedział na Twitterze.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej czeka na zgodę swoich urzędników na wizytę w elektrowni, o której szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział w czwartek, że powinna być „bardzo, bardzo blisko”. A w zeszłym tygodniu z powodu bombardowania odcięto zasilanie dwóch reaktorów na stacji. Czytaj więcej

Armia kijowska poinformowała w swoim codziennym raporcie, że siły ukraińskie na froncie wschodnim Ukrainy wstrzymały ostatnią rosyjską próbę natarcia w kierunku miasta Słowiańska w obwodzie donieckim.

W popołudniowej aktualizacji dodano, że siły ukraińskie odparły również rosyjskie próby rozpoczęcia ofensywy w trzech kierunkach, w tym w regionie Bachmuta i węglowym mieście Awdijewka.

Po zdobyciu Siewierodoniecka i Łysiczańska kilka tygodni temu, siły Moskwy skoncentrowały się na Bachmucie w dążeniu do ustanowienia kontroli nad regionem Donbasu. Według gubernatorów obu obwodów, Słowiańsk i miasto Kramatorsk, również położone w obwodzie donieckim, zostały w nocy zbombardowane przez siły rosyjskie, ale nie ma doniesień o nowych ofiarach.

READ  Organizacja charytatywna zajmująca się zwierzętami twierdzi, że ponad 100 psów ze schronisk, które przeżyły głód na rozdartej wojną Ukrainie, wyprowadziło się na granicę Polski

Reuters nie był w stanie zweryfikować tych kont.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zauważył, że w przeszłości Donbas i miasto Donieck obchodziły coroczne święta w ostatni weekend sierpnia. „Ukraina nigdy niczego nie zapomni” – powiedział w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

Prezydent Władimir Putin rozpoczął inwazję sąsiada na Rosję 24 lutego, mówiąc, że potrzebna jest „specjalna operacja”, aby rozbroić kraj i usunąć dostrzegane zagrożenia bezpieczeństwa dla Rosji.

Ukraina i Zachód odrzuciły to jako bezpodstawną wymówkę do rozpoczęcia imperialistycznej wojny okupacyjnej, która zabiła tysiące, przesiedliła miliony, obróciła miasta w gruzy i zagroziła światowej gospodarce kryzysem dostaw energii i żywności, podnosząc ceny.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że Kuleba uda się w poniedziałek do Szwecji, a we wtorek do Czech, w ramach wysiłków Kijowa na rzecz wzmocnienia międzynarodowego poparcia dla Ukrainy i wywierania większej presji na Rosję.

W Pradze weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE, na którym omówione zostaną nowe sankcje wobec Moskwy i zakaz wizowy dla Rosjan w całej UE. Zełenski wezwał do takiego zakazu na początku tego miesiąca, ale jak dotąd znalazł poparcie głównie ze strony Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Finlandii, które mają wspólną granicę z Rosją. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Maxa Hundera i Pavla Polyuka w biurach w Kijowie i Reuters; Napisane przez Thomasa Janowskiego i Andy’ego Sullivana; Montaż przez Nicka McPhee, Catherine Evans i Paula Simao

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.