Ukraina obwinia Rosję za odcięcie zasilania elektrowni jądrowej w Czarnobylu, mówi, że może to spowodować „wyładowanie jądrowe”

Ukraińskie władze poinformowały w środę, że elektrownia atomowa w Czarnobylu nie działała, obwiniając ją Najeźdźcy sił Rosji Aby zaciemnić i ostrzec, że może to doprowadzić do „wyładowania jądrowego”.

Wspierana przez ONZ Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej odrzuciła obawy przed zbliżającym się uwolnieniem radioaktywnym, ale ukraińcy Narodowa Agencja Służb Ratunkowych powiedziała: Jeśli nie ma gwarancji zasilania systemów chłodzenia elektrowni, które utrzymują wypalone paliwo jądrowe bezpiecznie otoczone wodą, mogą one stworzyć „radioaktywną chmurę”, która wysadzi „inne regiony Ukrainy, Białorusi, Rosji i Europy”.

Elektrownia w Czarnobylu, miejsce Najgorsza katastrofa nuklearna na świecie w 1986 roku„Był całkowicie odłączony od sieci energetycznej” UkrainaW środę narodowa firma energetyczna Okerengo, spółka zależna krajowego koncernu energetycznego, poinformowała w oświadczeniu na swoim profilu na Facebooku, dodając, że operacje wojskowe oznaczają „nie ma możliwości przywrócenia linii”.

Energoatom, państwowa firma zarządzająca wszystkimi elektrowniami jądrowymi na Ukrainie, poinformowała, że ​​materiały promieniotwórcze mogą być uwalniane z elektrowni, jeśli nie będzie ona w stanie schłodzić wypalonego paliwa jądrowego.

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszenko powiedział w środę w rozmowie z BBC, że władze w Kijowie nie mogą nic potwierdzić w sprawie stanu czarnobylskiego obiektu z powodu awarii systemów monitoringu. Podkreślił potrzebę naprawy zasilania „jak najszybciej”, ale dodał, że Czarnobyl, podobnie jak wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe, ma system generatora diesla, który ma zasilać podstawowe systemy w przypadku przerwy w dostawie prądu.

„Ma możliwość konserwacji przez kilka dni za pomocą generatorów diesla” – powiedział Hałuszenko BBC.

Ukraina - Czarnobyl - Turystyka - Kultura - Środowisko - Styl życia
To zdjęcie z 8 grudnia 2020 r. pokazuje ogólny widok elektrowni jądrowej w Czarnobylu i gigantycznej kopuły ochronnej zbudowanej nad sarkofagiem zniszczonego czwartego reaktora.

Jenia Savelov/AFP/Getty Images


Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał „całą społeczność międzynarodową do natychmiastowego zażądania od Rosji zaprzestania ognia i umożliwienia ekipom naprawczym jak najszybszego przywrócenia elektryczności” w Czarnobylu.

Powiedział, że generatory rezerwowe mogą działać tylko przez 48 godzin.

„Potem systemy chłodzenia obiektu do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego zostaną wyłączone, co spowoduje nieuchronne wycieki radioaktywne” – powiedział Kuleba w serii tweetów. „Barbarzyńska wojna Putina zagraża całej Europie. Musi ją natychmiast powstrzymać!”

Rafael Mariano Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, powiedział w środę, że „utracono zdalną transmisję danych z systemów monitorowania zabezpieczeń” w elektrowni w Czarnobylu i że globalny organ nadzoru jądrowego „chce umieścić” monitoring systemy w innych lokalizacjach na Ukrainie.

Ale agencja odrzuciła natychmiastowe obawy dotyczące możliwego radioaktywnego wyjścia z Czarnobyla w środę, mówiąc, że nie widzi „żadnego krytycznego wpływu na bezpieczeństwo” w zakładzie i powołała się na raport agencji z 3 marca, który powiedział: „Ze względu na czas, jaki upłynął od Wypadek w Czarnobylu w 1986 r. Obciążenie cieplne basenu do przechowywania wypalonego paliwa i objętość wody chłodzącej w stawie były wystarczające do utrzymania skutecznego odprowadzania ciepła bez potrzeby zasilania elektrycznego”.

W sprawozdaniu tym odniesiono się również do generatorów rezerwowych „w przypadku całkowitej utraty zasilania”.

Siły rosyjskie szybko zdobyły posterunek w Czarnobylu po rozpoczęciu inwazji 24 lutego. Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że zespół operatorów elektrowni, który zapewnia bezpieczną eksploatację zlikwidowanego obiektu, nadal próbuje wykonać swoją pracę w tym tygodniu, ale na rozkaz sił rosyjskich.


Rosja przejmuje największą elektrownię atomową w Europie

04:18

Rosja od tamtego czasu Zdobył kolejną elektrownię jądrową na Ukrainie – Jeden w pełni funkcjonalny i największy w Europie.

READ  Protestujący na placu Tiananmen mówi, że Chiny łagodzą politykę „zero COVID”, co jest „rzadkim przejawem słabości” Xi Jinpinga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.